Palma wielkanocna to element ważnej w kalendarzu liturgicznym tradycji i uroczystości. Można wykonać je samodzielnie bądź także zakupić gotowe, wcześniej już wykonane.
Czym jest palma wielkanocna?
W Polsce palmy są wykonywane zazwyczaj z wierzbowych gałązek i to nie bez powodu. Co ciekawe, dawniej wierzbie przypisywano wręcz znaczenie magiczne - wierzono, iż w koronach oraz pniach wierzb mieszkają opiekuńcze i dobre duchy, a sama wierzba stanowiła symbol płodności. Wierzono również, iż poświęcenie takich gałązek w Niedzielę Palmową może nadać im magiczne moce, na przykład zapewnić bogactwo, szczęście oraz zdrowie. Niekiedy palmy wielkanocne można zrobić również i z bukszpanu, cisu, czy także świerku. Palmy wielkanocne mogą być przyozdobione różnymi kolorowymi i ozdobnymi elementami bądź również mogą całkowicie być wykonane na przykład z papieru czy bibuły.
Skąd pochodzi palma wielkanocna?
Historia palmy wielkanocnej sięga tak właściwie już czasów starożytnych, kiedy to w Jerozolimie w IV wieku pojawiły się pierwsze procesje. Pierwsze święcenie palemek nastąpiło dopiero w XI wieku. Palma wielkanocna ma szczególny związek z Jezusem, a właściwie z jego przybyciem do Jerozolimy, gdzie powitano go właśnie gałązkami palmowymi oraz oliwnymi.
Dziś wykorzystuje się takie palmy wielkanocne podczas Niedzieli Palmowej, która jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. Jednocześnie rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, a więc Wielki Tydzień. Bardzo wiele parafii organizuje uroczyste procesje, w których można wziąć udział wraz z ozdobnymi palmami na przykład wykonanymi własnoręcznie. Co ciekawe, w niektórych miejscowościach są nawet organizowane konkursy na najładniej wykonane palmy wielkanocne.
Palma wielkanocna - symbolika
Dziś wielkanocna palma to w szczególności dekoracyjny element tradycji, niemniej jedna ma ona ciekawą symbolikę. Palmy wielkanocne są tak naprawdę symbolem zmartwychwstania oraz nieśmiertelności. Symbolizują również odkupienie i zwycięstwo na cześć wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Często taka palma przedstawiana jest w ikonografii jako symbol męczeńskiej śmierci.
Co ciekawe, niegdyś uważano, iż temu, kto poświęci swoją palmę, nie stanie się nic złego, a palma ochroni go przed mocami nieczystymi. Zwyczaj przygotowywania palem jest dość długo znany, choć w Polsce występuje od XI wieku. Według tradycji takiej palmy wielkanocnej absolutnie nie wolno wyrzucać do śmieci. Zamiast tego należy palmę zanieść do kościoła bądź po prostu spalić.