Czym jest palma wielkanocna?

Palma wielkanocna to element ważnej w kalendarzu liturgicznym tradycji i uroczystości. Można wykonać je samodzielnie bądź także zakupić gotowe, wcześniej już wykonane. W Polsce są one wykonywane zazwyczaj z wierzbowych gałązek i to nie bez powodu. Co ciekawe, dawniej wierzbie przypisywano wręcz znaczenie magiczne - wierzono, iż w koronach oraz pniach wierzb mieszkają opiekuńcze i dobre duchy, a sama wierzba stanowiła symbol płodności.

Wierzono również, iż poświęcenie takich gałązek w Niedzielę Palmową może nadać im magiczne moce, na przykład zapewnić bogactwo, szczęście oraz zdrowie. Niekiedy takie palmy wielkanocne wykonuje się również i z bukszpanu, cisu, czy także świerku. Palmy wielkanocne mogą być przyozdobione różnymi kolorowymi i ozdobnymi elementami bądź również mogą całkowicie być wykonane na przykład z papieru czy bibuły. 

 

Skąd pochodzi palma wielkanocna?

Historia palmy wielkanocnej sięga tak właściwie już czasów starożytnych, kiedy to w Jerozolimie w IV wieku pojawiły się pierwsze procesje. Pierwsze święcenie palemek nastąpiło dopiero w XI wieku. Palma wielkanocna ma szczególny związek z Jezusem, a właściwie z jego przybyciem do Jerozolimy, gdzie powitano go właśnie gałązkami palmowymi oraz oliwnymi.

Dziś wykorzystuje się takie palmy wielkanocne podczas Niedzieli Palmowej, która jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. Jednocześnie rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, a więc Wielki Tydzień. Bardzo wiele parafii organizuje uroczyste procesje, w których można wziąć udział wraz z ozdobnymi palmami na przykład wykonanymi własnoręcznie. Co ciekawe, w niektórych miejscowościach są nawet organizowane konkursy na najładniej wykonane palmy wielkanocne.

Palma wielkanocna - symbolika

Dziś wielkanocna palma to w szczególności dekoracyjny element tradycji, niemniej jedna ma ona ciekawą symbolikę. Palmy wielkanocne są tak naprawdę symbolem zmartwychwstania oraz nieśmiertelności. Symbolizują również odkupienie i zwycięstwo na cześć wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Często taka palma przedstawiana jest w ikonografii jako symbol męczeńskiej śmierci.

Co ciekawe, niegdyś uważano, iż temu, kto poświęci swoją palmę, nie stanie się nic złego, a palma ochroni go przed mocami nieczystymi. Zwyczaj przygotowywania palem jest dość długo znany, choć w Polsce występuje od XI wieku. Według tradycji takiej palmy wielkanocnej absolutnie nie wolno wyrzucać do śmieci. Zamiast tego należy palmę zanieść do kościoła bądź po prostu spalić.

Palma wielkanocna - jak zrobić?

Tworząc samodzielnie swoją palmę wielkanocną, należy pamiętać przede wszystkim o tym, iż powinna być ona bardzo kolorowa, żeby przypominała pełną barw i życia wiosnę. Co więcej, taka palma ma również dawać nadzieję i uszczęśliwiać.

Najczęściej takie palemki wykonuje się na bazie patyka bądź kija i do niego dodaje się gałązki wierzby, oczywiście z rozwiniętymi już miękkimi i puchowymi baziami. Taką stworzoną już bazę z kijka i gałązek można dowolnie przyozdobić bukszpanem i różnymi kwiatami, takimi jak, chociażby krokusy, żonkile, czy również kłosami, gałązkami malin i tak właściwie… wszystkim, co tylko przyjdzie nam do głowy.

Taka palma wielkanocna przede wszystkim ma podobać się nam samym i należy ją przyozdobić według własnych preferencji i upodobań. Jak najbardziej można dodawać do niej kolorowe tasiemki, wstążki, czy także inne dekoracje. Co więcej, taką palemkę można w całości wykonać z papieru, bibuły czy krepy.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez saYes (@sayes.eventplanners)

Jak wykonać palmę wielkanocną DIY?

Palma wielkanocna z bibuły to rewelacyjna alternatywa dla zwykłej tradycyjnej palmy, jeśli nie chcemy wykorzystywać do jej stworzenia żadnych roślin lub też w przypadku, kiedy taką palmę wykonują dzieci. Dla dzieci jest to zdecydowanie ciekawsza i bardziej atrakcyjna forma, przy której tworzeniu mogą dodatkowo wyżyć się artystycznie i rozwinąć swoją kreatywność.

Wykonanie takiej palmy jest niezwykle proste. Potrzebne są tak naprawdę tylko trzy produkty, takie jak bibuła lub krepa, klej bądź taśma klejąca oraz coś sztywnego i długiego, na przykład kij, drut lub też patyk. Na początku wystarczy owinąć bazę w postaci kijka lub patyka papierem, krepą bądź bibułą, w zależności co chcemy wykorzystać. Najlepiej użyć do tego kleju lub taśmy klejącej. Następnym krokiem jest przygotowanie kilku lub nawet kilkunastu pasków kolorowego materiału, które nacinamy wzdłuż krótszej krawędzi na wąskie paseczki, zostawiając około 0,5 cm odstępu.

Tak przygotowane paseczki owijamy w kilku miejscach bazy i przyklejamy. Jest to niezwykle prosty i szybki sposób na przygotowanie palmy wielkanocnej, którą dowolnie można personalizować. Oczywiście na każdym etapie można dodawać swoje modyfikacje, a także dodawać wiele różnych elementów ozdobnych.