Czym jest zmywarka nablatowa?  

Zmywarka nablatowa, czy też zmywarka kompaktowa to po prostu mniejsza wersja standardowej zmywarki. Ma ona wszystkie części i budowę takie, jak każda zmywarka, oferując takie same funkcje, ale w mniejszym rozmiarze. To oznacza, że jest to rozwiązanie idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na większy model. Trzeba jednak pamiętać, że zmywarka kompaktowa nie nadaje się do zabudowy, gdyż panel sterowania znajduje się na zewnątrz obudowy. Jednak oferta zmywarek nablatowych jest tak duża, że bez problemu można znaleźć sprzęt, pasujący do wystroju kuchni. 

Czym różni się zmywarka nablatowa od standardowej?  

Poza rozmiarem zmywarka kompaktowa niczym nie różni się od standardowego modelu. Oferuje podobne programy do mycia i wykorzystuje te same środki myjące (tabletki do zmywarki, sól, nabłyszczacz), a efekt mycia naczyń jest dokładnie ten sam. Wymaga również takiej samej konserwacji i mycia (czyszczenie filtra, dysz itp.). W zmywarce nablatowej jednorazowo mieści się zazwyczaj 6 kompletów naczyń, co jest w zupełności wystarczające dla jednej lub dwóch osób.

fot. Bosch

Czy warto kupić zmywarkę nablatową? Wady i zalety  

Zmywarka nablatowa ma wiele zalet, które sprawiają, że warto ją zakupić do swojego domu. Przede wszystkim jest dużo mniejsza od standardowej zmywarki, co oznacza, że idealnie nadaje się do małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na standardową zmywarkę. Dzięki temu nawet w małej kuchni można mieć to nieocenione urządzenie. To też doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze schylaniem się - zmywarka stoi wyżej, co ułatwia jej załadunek i opróżnienie.

Z kolei sama zmywarka zapewnia niebywałą wygodę, niwelując konieczność ręcznego mycia naczyń. Zmywanie w zmywarce zużywa mniej wody, co pozwala znacznie obniżyć rachunki za wodę. Mały rozmiar sprawia też, że nie trzeba włączać prawie pustego urządzenia ze względu na przykry zapach, czy konieczność pozyskania czystych naczyń, bo wszystkie są już brudne. To też mniejsze zużycie prądu i detergentów niż w standardowej zmywarce.

Wadą zmywarki nablatowej paradoksalnie jest też to, co jest uznawane za najważniejszą zaletę, czyli mały rozmiar. Przez to ten rodzaj zmywarki nie sprawdzi się dla dużych rodzin, gdyż będzie wymagać ciągłego jej włączania lub dodatkowego mycia naczyń ręcznie.

Dla kogo zmywarka nablatowa?  

Zmywarka kompaktowa sprawdzi się u wielu osób. Przede wszystkim jest ona polecana dla: singli i par; osób, które często jedzą poza domem; osób starszych, które mają problem z poruszaniem się; osób, wynajmujących mieszkanie - przy przeprowadzce zmywarkę nablatową można łatwo odłączyć i zabrać ze sobą do kolejnego lokalu; studentów, mieszkających w akademikach.

Zmywarka nablatowa - wymiary  

Wiele osób myli zmywarkę kompaktową ze zwykłą zmywarką 45 cm. Jednak zmywarka nablatowa jest nie tylko węższa, ale i niższa, co umożliwia jej ustawienie w małej kuchni na blacie. Standardowe Wymiary zmywarki nablatowej najczęściej wynoszą: 55 cm szerokości, 45 cm wysokości i 50 cm głębokości, a więc żaden z wymiarów nie przekracza 55 cm, a samo urządzenie przypomina z wyglądu nieco większą mikrofalówkę.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, zmywarka nablatowa najlepiej sprawdzi się u singli i par, które często jadają na mieście. W takim urządzeniu mieści się zazwyczaj 6 kompletów zastawy stołowej, więc nie trzeba jej zbyt często włączać, ale jednocześnie jest ona zbyt mała dla dużej rodziny. Jednak dużym udogodnieniem jest fakt, że można ją ustawić nawet na niewielkim, kuchennym blacie.

Zmywarka nablatowa - jak podłączyć?  

Podłączenie zmywarki nablatowej jest niezwykle proste, zwłaszcza że do każdego produktu dołączona jest instrukcja montażu oraz najważniejsze elementy montażowe. Każda zmywarka posiada kabel przyłączeniowy, wąż doprowadzający i odprowadzający, które są na tyle długie, aby zapewniać wygodne i łatwe podłączenie. Wystarczy węże odpowiednio podłączyć do syfonu oraz baterii zlewozmywakowej, a kabel do kontaktu. Oczywiście oznacza to, że zmywarka nablatowa tak, jak każda inna musi być ustawiona w pobliżu zlewozmywaka, ale w małej kuchni nie jest to problemem.

Zdjęcie otwierające artykuł: Lidl