Grzejniki żeliwne

Tak więc żeliwne grzejniki nie zniknęły całkowicie z rynku, lecz przeszły metamorfozę estetyczną - nie odbiegają wyglądem od nowoczesnych kaloryferów stalowych czy aluminiowych. Wciąż jednak najczęściej produkowane są jako żeberkowe.

Grzejniki płytowe

Tymczasem rynek zdominowały inne konstrukcje - grzejniki płytowe, które zamiast odlanych z metalu żeberek mają gładką płytę, znacznie łatwiejszą do odkurzania. Najczęściej wykonane są z lekkich blach stalowych, które znacznie szybciej reagują na zmianę temperatury wody.

Nowocześniejszym rozwiązaniem są konwektory. W typowych urządzeniach woda krąży wewnątrz grzejnika i bezpośrednio ogrzewa żeberka lub płytę. W konwektorach natomiast stosuje się wymiennik ciepła. Wodę dostarczają do niego zamontowane wewnątrz miedziane rurki. Dlatego też konwektory potrzebują jej znacznie mniej niż typowe grzejniki.

Artystyczny grzejnik Crossroads z linii Oreca-Design, Jaga, ANB, ok. 15700 zł Grzejnik Tubus dostępny w kilku rozmiarach, z różną liczbą żeberek, INSTAL PROJEKT, od 175 zł Dekoracyjny grzejnik Twine Piano, Jaga, ANB, ok. 8900 zł

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe, choć ich nazwa nie brzmi zachęcająco, przydają się w salonach, w których mamy duże przeszklenia - od podłogi po sufit. Kaloryfery montuje się zawsze pod oknami na ścianach szczytowych, by zapewnić odpowiednie przepływ powietrza.

W pomieszczeniach, w których zamiast ściany jest szkło, to oczywiście niemożliwe. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest grzejnik kanałowy, który montuje się przy oknie, poniżej poziomu posadzki i zakrywa kratką, umieszczoną równo z podłogą.

Grzejnik panelowy Girona dostępny w kolorze czarnym i białym, wykonany ze szkła, DIMPLEX, od 560 zł Grzejnik dekoracyjny CARRE w klasycznym układzie poziomym, VASCO, ok. 5150 zł Grzejnik dekoracyjny Kalmar Milano wykonany z aluminium, KALMAR, od 4256 zł

Grzejniki dekoracyjne

Bo grzejnik to nie tylko klasyczne żeberka lub płaska płyta. Projektanci prześcigają się także w pomysłach na grzejniki dekoracyjne. Są już nie tyle koniecznym i praktycznym elementem wyposażenia, lecz prawdziwym dziełem sztuki.

W doborze materiałów panuje niemal pełna dowolność - od standardowo stosowanych metali, po kamień, szkło czy nawet drewno. Forma natomiast bardziej przywodzi na myśl wystawę w muzeum sztuki współczesnej, niż seryjny produkt fabryki urządzeń grzewczych.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny takich urządzeń mogą być dość wysokie. Zanim kupisz: Pamiętaj, że grzejnik czy kominek to nie tylko mniej lub bardziej dekoracyjny przedmiot we wnętrzu, lecz przede wszystkim urządzenie grzewcze. Dobór jego parametrów, takich jak wielkość, moc grzewcza, czy możliwość zastosowania w danej instalacji, najlepiej pozostawić fachowcowi.

Luksusowy grzejnik Origine wykonany z naturalnego kamienia, ręcznie rzeźbiony, patynowany i malowany naturalnymi barwnikami, CINIER, ok. 11200 zł Poziomy grzejnik konwektorowy Narbonne VT wykonany z szeregu połączonych ze sobą profilowanych, stalowych elementów grzejnych, PURMO, od ok. 1200 zł Grzejnik konwekterowy Stratos o budowie stalowej, dostępny w pełnej palecie barw, ZEHNDER, 1626 zł

O czym pamiętać przed zakupem grzejnika?

  • Pamiętaj, że grzejnik to nie tylko mniej lub bardziej dekoracyjny przedmiot we wnętrzu, lecz przede wszystkim urządzenie grzewcze. Dobór jego parametrów, takich jak wielkość, moc grzewcza, czy możliwość zastosowania w danej instalacji, najlepiej pozostawić fachowcowi.