Najwięcej amatorów mają podłogi drewniane. Wytwarza się je z różnych gatunków drewna i to właśnie od jego rodzaju zależy trwałość posadzki. W przedpokoju i salonie ułóżmy twardsze - np. dąb, jesion, buk, jatoba, merbau. W sypialni mogą być te bardziej miękkie, np. brzoza, klon, a nawet sosna. W kuchni i łazience sprawdzi się drewno egzotyczne, które jest bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgotności, a z rodzimych gatunków - modrzew.
Lite drewno
To jeden z najszlachetniejszych i najzdrowszych materiałów na podłogę. Lite deski tworzą piękną powierzchnię z dobrze widocznym rysunkiem słojów. Surowe po ułożeniu są cyklinowane. Można to robić wielokrotnie. Podłogę zabezpiecza się potem lakierem (matowym, satynowym lub o intensywnym połysku) lub olejem, który wnika w głąb drewna, nie tworzy warstwy wierzchniej jak lakier i podkreśla urodę materiału. Podłogę olejowaną można dodatkowo pokryć woskiem, który jeszcze bardziej zabezpieczy ją przed ścieraniem i zabrudzeniami. Na rynku jest coraz więcej desek, które od razu mają lakierowaną lub olejowaną powierzchnię. Bywają dodatkowo poddane obróbce, na przykład barwione lub postarzane. Deski podłogowe wykonane z litego drewna mają 15-22 mm grubości, 7–18 cm szerokości i długość od 30 cm do 2,5 m. Jednak producenci oferują coraz więcej desek cieńszych. Egzotyczne mają przeważnie grubość 15 mm.
Panele jak deski
Możemy wybierać spośród paneli drewnianych, laminowanych i winylowych (PVC).
● Drewniane składają się z trzech sklejonych ze sobą cienkich warstw drewna. Zazwyczaj spodnie warstwy są gorszego gatunku. W sklepie kupuje się panele już wykończone, tzn. polakierowane lub zaolejowane. Zazwyczaj brzegi są tak wykończone, że montuje się je na zatrzask, bez użycia kleju. Taką podłogę układa się szybko i można po niej chodzić właściwie od razu. Dostępne są też panele klejone, ale trudniej się je montuje.
● Laminowane panele często do złudzenia przypominają drewniane. Mają kilka warstw, ale najważniejsza to płyta HDF, którą pokrywa się papierem z dekorem, natomiast na wierzchu kładziona jest zazwyczaj odporna warstwa melaminy, która ma za zadanie chronić przed ścieraniem i zabrudzeniami. Podobnie jak panele drewniane układa się je na zatrzask lub klej. Bardzo ważne jest, aby kłaść je na dobrym podkładzie, który może znacznie podnieść trwałość podłogi, sprawi, że będzie się po niej chodzić ciszej i będzie cieplejsza.
Panele laminowane dobrze imitują drewno, a są znacznie tańsze. Rozwiązanie to sprawdzi się w każdym domu, gdyż są bardziej wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia od desek drewnianych. Ze względu na swoją gładką powierzchnię i jednocześnie wysoką odporność na zadrapania, powinni je wybierać właściciele zwierząt domowych.
● Panele winylowe są wyjątkowo odporne dzięki mocno sprasowanej warstwie spodniej. Powierzchnię ochronną przed zarysowaniem i wilgocią tworzy powłoka z winylu o gr. nawet do 3 mm. Takie panele mają doskonałe właściwości akustyczne, termiczne i amortyzujące. Montuje się je bez podkładów, a łączy na zatrzaski, bez użycia kleju.