Piękna potrzebują jak powietrza. Włosi kochają luksus i nowoczesność. Otoczeni kulturą materialną sprzed wieków, a nawet tysiącleci, nauczyli się harmonijnie łączyć historię z awangardą. Podziwia ich za to i naśladuje cały świat.

Jakie wnętrza kochają Włosi?

Mieszkańcy Italii uznawani są za smakoszy designu i prawdziwych koneserów życia. Bo jak uniknąć takiej etykiety, skoro urodziło się w kraju, w którym góry spotykają się z morzem, monumentalne pozostałości czasów antycznych sąsiadują z przepychem renesansowych metropolii, a na deskach designerów rodzą się porywające kolekcje strojów i projekty najpiękniejszych samochodów świata?

Do tego wspaniała przyroda, malownicze krajobrazy i łagodny przyjazny klimat - nic dziwnego, że Włosi, obdarzeni przez los takim bogactwem, wypracowali w sobie szczególną wrażliwość na piękno. Celebrują je na co dzień, a raz do roku mają powód do szczególnej dumy - gdy wiosną w Mediolanie ruszają największe światowe targi designu, Salone del Mobile. Włosi wiedzą, że nie przypadkiem są ich gospodarzami.

fot. Brabbu Design

Kreatywność mieszkańców półwyspu Apenińskiego w dziedzinie piękna wydaje się niezmierzona. Szanują historię i kultywują tradycję, ale dalecy są od bezrefleksyjnego kopiowania klimatu dawnych wnętrz; uwielbiają za to ożywiać historyczne mury współczesnymi, a nawet futurystycznymi akcentami.

Ich specjalnością jest odmładzanie zabytkowej scenografii pobudzającym fermentem nowoczesności. Dlatego w mieszkaniu w stylu włoskim musimy znaleźć miejsce na historię i na awangardę.

Jak urządzić wnętrze we włoskim stylu?

Dla takiej aranżacji idealnym punktem wyjścia jest wnętrze w stylu starej kamienicy: przestronne i jasne dzięki dużym wysokim oknom, bogate w sztukaterie i reliefy, wykończone szlachetnymi materiałami lub ich doskonałymi imitacjami. Rozległa przestrzeń, dużo światła, wysokie sufity, rozsuwane drzwi jako tło dla modernistycznych form i żywych kolorów - oto komponenty przepisu na wnętrze w stylu włoskim.

Meble w stylu włoskim

Można przypuszczać, że obyczajowa spuścizna cesarstwa rzymskiego odcisnęła trwały ślad na usposobieniu współczesnych mieszkańców Italii; Włosi kochają komfort, cenią smaczne wino i dobre towarzystwo, lubią żyć wygodnie, społecznie i rozrywkowo. W ich mieszkaniach ilustrują tę postawę meble wypoczynkowe: monumentalne sofy, miękkie fotele, masywne pufy i stoliki kawowe - sprzęty, które są im nieodzowne do relaksu.

Jakie oświetlenie pasuje do wnętrz we włoskim stylu?

Tę bazę ożywiają lampy - kolejny istotny składnik kanonu estetycznego. Są ważne nie tylko dlatego, że współtworzą przyjazną kameralną atmosferę wieczornych spotkań; oprawy oświetleniowe, jak rzadko który element wyposażenia wnętrz, bywają nośnikiem odważnych designerskich idei, i to także w ciągu dnia, gdy światło jest zgaszone.

fot. PullCast

Lampy zaskakujące i kolorowe, na długich ramionach i giętych przegubach, o wyjątkowo dużych kloszach lub, przeciwnie, urzekające gąszczem filigranowych ledowych gałązek - to prawdziwa włoska specjalność. Bo lampa jest niekłamaną gwiazdą, która już od progu przyciąga spojrzenia, a w ojczyźnie nowoczesnego designu taki efekt jest wyjątkowo pożądany.

Kuchnia we włoskim stylu - jak wygląda?

W kuchni, podobnie jak w salonie, królują elegancja i styl. Mimo szczególnego upodobania południowców do smakowitych, apetycznie serwowanych potraw, nie znajdziemy tu bogatej kulinarnej ekspozycji w postaci natłoku ozdobnych naczyń, przypraw, glinianych mis, miedzianych chochli czy wiszących warkoczy czosnku. Prawo pobytu mają jedynie utensylia wyjątkowo designerskie i stylowe.

W kuchennym wnętrzu tradycja skrywa się dyskretnie pod pokrywkami patelni i rondli, wystrój zaś i umeblowanie to esencja nowoczesności. W historycznym otoczeniu, na tle drewnianych okiennic i starego parkietu, kolorowe, wykończone na wysoki połysk szafki kuchenne, zwieńczone szlachetnym, marmurowym lub granitowym blatem, zadadzą prawdziwie włoskiego szyku.

fot. Brabbu Design

Jakie materiały wybrać urządzając wnętrze w stylu włoskim?

W dziedzinie materiałów ten kanon stylistyczny jest z jednej strony pojemny, z drugiej - dość rygorystyczny. Włoscy projektanci dokonali przełomu w kwestii postrzegania tworzyw sztucznych. Ich talent sprawił, że plastik, uznawany wcześniej za pospolity, doczekał się niezwykłej nobilitacji; często i umiejętnie wykorzystywany przez miejscowych twórców zyskał designerski sznyt. W ich rękach metakrylan, polietylen czy włókno poliestrowe nabrały szlachetności, stając się tworzywem barwnych lamp, dodatków, a nawet mebli - komód, krzeseł czy stolików.

Za utrapienie sympatyków stylu włoskiego można uznać fakt, że w tym nurcie, jak w żadnym innym, liczą się metki. Łatwo uznać to za snobizm, jednak przyczyny tej słabości są bardziej złożone: marka, której wartość ulega w ostatnich czasach stopniowej dewaluacji, na włoskim rynku wyposażenia i dekoracji wnętrz nadal trzyma się świetnie, pozostając symbolem i gwarancją doskonałej jakości.

Urządzając wnętrze, należy jednak elementy z tworzyw sztucznych dobierać z rozwagą; jeśli przesadzimy z ilością kolorowych „plastików”, zamiast włoskiego szyku uzyskamy wrażenie kosmicznego futuryzmu. Plastikowe akcenty najefektowniej zaprezentują się, jeśli zestawimy je w odpowiedniej proporcji z meblami ze spatynowanego drewna i szlachetnymi materiałami wykończeniowymi.

To właśnie one mieszczą się na drugim biegunie włoskiego wzorca; kamień naturalny - jedwabiście gładki marmur, malowniczy granit czy porowaty trawertyn, wspaniale usłojone drewno dębowe czy orzechowe, ale także mosiądz, stare srebro oraz złoto w detalach mebli, okien i drzwi, to tworzywa, które kreują bazę włoskiej scenografii. Łącząc wszystkie te wątki, poczujemy smak wnętrzarskiego la dolce vita.