Salon jest miejscem, który pełni funkcję reprezentacyjną naszego domu. Co za tym idzie, reprezentuje również jego domowników. To w nim przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, czy po prostu odpoczywamy po ciężkim dniu. Głównym elementem salonu są oczywiście meble wypoczynkowe. Ich wygląd nawiązuje do stylistyki, w jakiej urządziliśmy swoje wnętrze. Jednak niezależnie od tego, czy preferujemy modele o nowoczesnych kształtach, czy te bardziej eleganckie - ogromną wagę przywiązujemy do tkaniny, w jakiej są one obite, a właściwie do jej koloru. Czy wiesz, że ma on wpływ nie tylko na wygląd wnętrza, ale również na nasze samopoczucie? Jego wybór odzwierciedla też nasz charakter. Osoby o spokojnej naturze preferują te bardziej stonowane, natomiast ci bardziej odważni (a nawet buntowniczy) wybierają wyraziste barwy.

Przyjrzyjmy się więc meblom tapicerowanym w różnych barwach. Sprawdźmy, do jakiego wnętrza będą one pasować oraz jak mogą one wpływać na nasze samopoczucie.

Kanapa dla osób uporządkowanych

Biel podajemy jako pierwszą, ponieważ tworzy ona bazę pod każdy styl aranżacyjny. Pasuje do salonów urządzonych bardzo nowocześnie, elegancko czy w stylistyce skandynawskiej. Prezentuje się prestiżowo, podnosząc standard wystroju. Meble tapicerowane w takim obiciu wybierają często osoby uporządkowane. Wiąże się to głównie z tym, że tak jasna tkanina jest dość trudna w utrzymaniu w czystości. Wybierzmy więc tkaninę specjalistyczną, która ma dodatkowe właściwości, ułatwiające utrzymanie jej w czystości. 

Kanapa Alex, Comfort4U

Nadmorski klimat

Niebieski działa na nas odprężająco. Poprawia koncentrację i przyswajanie wiedzy.  Choć jest to chłodna barwa, kojarzy nam się z wakacjami oraz nadmorskim klimatem. Jako obicie mebla w salonie znakomicie przełamie szarości i biele. Gama odcieni niebieskiego jest również bardzo szeroka - od głębokich, wręcz granatowych barw po te delikatne, przypominające jeans lub wpadające w szarość. My jesteśmy za tym, aby był on jednak wyraźny - tak jak na zaprezentowanym narożniku Angela, który prezentuje się w tym obiciu wprost niebiańsko.

Narożnik Angela, Comfort4U

Złote i musztardowe welury

Złote i musztardowe kolory dodają energii i pewności siebie. Pobudzają również kreatywność i co ciekawe, zwalczają lęki. Obicia mebli w tych barwach są na tyle wyraziste, że nie potrzebują one wnętrzarskich dodatków. Podkreślają indywidualny charakter oraz klasyczny klimat. Znakomicie sprawdzają się w stylistyce retro, przełamują również skandynawskie szarości. Złote bądź musztardowe welury, mieniące się delikatnie na wypoczynku podkreślają klasyczne i eleganckie bryły mebli. Popularnością cieszą się również welury imitujące naturalną skórę - prezentują się bardzo dostojnie, a dodatkowo są miłe w dotyku.

Narożnik Flavio wersja zamknięta, Comfort4U

Meble tapicerowane w pomarańczowym obiciu

Pomarańczowy jest bardzo odważny i często jest wybierany właśnie przez takie osoby. Ta żywa barwa działa na nas optymistycznie, dodając energii i otuchy. Ze względu na to, że meble tapicerowane w takim obiciu to dość mocy akcent, łączymy je z kolorami bazowymi, bardziej stonowanymi. Znakomicie prezentuje się na meblach o nowoczesnych kształtach, takich jak np. narożnik Bali.

Narożnik Bali, Comfort4U

Szarość - stawiamy na uniwersalność

Szarość - bardzo popularna we wnętrzach. Meble tapicerowane w takim obiciu cieszą się największą popularnością. Z pewnością spowodowane jest to ich uniwersalnością, która pozwala na łączenie ich z każdą inną barwą. W bardzo prosty sposób za pomocą dodatków można odmienić jej oblicze. Taka kolorystyka większości kojarzy się ze stylem skandynawskim (uwielbianym przez Polaków), ale również z nowoczesnym. Jak oddziałuje jednak ten kolor na nasze samopoczucie? Może działać uspakajająco, łagodzić nerwy. Nie można jednak z nim przesadzić, ponieważ w nadmiarze działa depresyjnie. Proponujemy więc postawić na wygodny narożnik w szarym obiciu (np. taki jak Patrizia) oraz kolorowe dodatki. Do takiego mebla pasować będą zarówno neutralne kolory, pastele czy wyraziste, energetyzujące dodatki - możliwości jest wiele.

Narożnik Patrizia, Comfort4U

Meble tapicerowane na lata

Wybór koloru mebli tapicerowanych to nie jest prosta decyzja - kupujemy go przecież na lata. Musi on pasować do naszego wnętrza, nadawać mu charakteru, ale również odzwierciedlać naszą naturę. Warto również zastanowić się jak będziemy spędzać czas w swoim salonie. Jeśli jest to dla nas miejsce, w którym chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu, wybierzmy te barwy, które nas wyciszają. Jeśli wolimy bardziej aktywnie spędzać czas, postawmy na kolory, które dodadzą energii albo pobudzają kreatywność.

Jeśli nadal nie możesz zdecydować się na konkretną tkaninę na wypoczynek, zapraszamy na stronę comfort4u, gdzie można znaleźć wiele inspiracji i porad.