Meble wypoczynkowe często są głównym punktem salonu i to wokół nich toczy się życie rodzinne. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być przede wszystkim wygodne. Decydując się na zakup kanapy i foteli koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę na cztery podstawowe elementy - wysokość oparć, głębokość siedzisk, tapicerkę oraz materiały, z których jest zrobione wypełnienie.
Meble wypoczynkowe - gwarancja komfortu
Dwa najważniejsze wymiary najlepiej dobrać indywidualnie do wzrostu użytkownika - osoby niskie i średniego wzrostu powinny zdecydować się na kanapy płytkie, tak aby siedząc, swobodnie dotykały stopami do ziemi, natomiast dla osób wysokich lepsze będą głębsze siedziska, podpierające uda na całej długości. Oparcie pod plecy również nie powinno być zbyt niskie, aby zapewnić odpoczynek całemu kręgosłupowi. Bardzo dobrym rozwiązaniem są regulowane zagłówki - coraz więcej kanap i foteli posiada je "w standardzie", niektórzy producenci jednak proponują je jako wyposażenie dodatkowe.
Meble tapicerowane - co w środku?
Szkieletem sofy lub fotela jest stelaż wykonany z litego drewna, płyt meblowych lub stali. Na nim znajduje się wypełnienie z części sprężynującej - może być zrobione z elastycznych taśm siedziskowych, sprężyn falistych, bonnelowych lub kieszeniowych - te ostatnie, tak jak w materacach do łóżek, są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ charakteryzują się bardzo wysoką sprężystością punktową. Jest to szczególnie ważne, jeśli sofa służy również do leżenia i spania.
W meblach tapicerowanych układ sprężynujący jest pokryty wygłuszającą warstwą z włóknin meblowych (naturalnych lub syntetycznych), która również ma wpływ na komfort użytkowana. Ostatnią warstwę stanowi pianka poliuretanowa, na którą kładzie się tkaninę lub skórę obiciową. Najistotniejsze, tak jak w materacu do spania, są sprężyny.
Meble wypoczynkowe: akcja konfiguracja
Wielkość sofy na ogół uwarunkowana jest powierzchnią pokoju, w którym mamy zamiar ją ustawić, oraz liczbą domowników. Dlatego największą popularnością w ostatnich latach cieszą się meble modułowe, które można dostosować do swoich potrzeb. Możemy dowolnie zestawić ze sobą różne elementy tak, aby stworzyć kanapę idealną.
Producenci oferują moduły narożne, szczytowe z podłokietnikami, leżanki i pufy. Jako dodatkowe wyposażenie często możemy dokupić poduchy czy regulowane zagłówki. Wszystko to sprawia, że każdy z domowników może mieć na kanapie miejsce dopasowane do swoich preferencji.
Wygodna i funkcjonalna kanapa
W małych mieszkaniach warto zdecydować się na sofę rozkładaną. Złożona pełni swoją podstawową funkcję, po rozłożeniu jest dodatkowym miejscem do spania. Niektóre modele są wyposażone w pojemnik lub szufladę na pościel.
Producenci oferują też pomysłowe funkcje dodatkowe - np. podręczne półki na książki i inne drobiazgi, zamontowane w oparciach bocznych lub "plecach" (fantastyczne rozwiązanie, kiedy chcemy oddzielić kanapą dwie części salonu, np. wypoczynkową od jadalnianej), schowki na piloty i gazety w podłokietnikach, a nawet głośniki, wejścia USB czy stacje dokujące do smartfonów!
Wybieramy tapicerkę do mebli wypoczynkowych
Większość producentów oferuje szeroką gamę materiałów obiciowych - możemy wybierać spośród różnych rodzajów tkanin i skór, niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Efektowne i dosyć łatwe w utrzymaniu są tkaniny szenilowe - miękkie i grube, przypominają drobny sztruks lub welur, są wytrzymałe, odporne na mechacenie i łatwe do utrzymania w czystości, należy je tylko regularnie odkurzać. Prawdziwy welur jest równie wytrzymały, jednak dużo mniej odporny na zabrudzenia.
Alergikom szczególnie polecana jest mikrofaza - gęsto tkana z włókien syntetycznych, miła w dotyku i bardzo łatwa do utrzymania w czystości - większość pyłków, zanieczyszczenia i kurz usuwa się z niej odkurzaczem. Najlepszą tkaniną mikrofazową jest alcantara, która wyglądem przypomina zamsz, jest bardzo przyjemna w dotyku, a przy tym wytrzymała. Można ją czyścić na mokro za pomocą odkurzacza piorącego lub ręcznie.
Luksusową, trwałą i drogą tapicerką jest skóra naturalna - aby zachować jej dobry wygląd, należy jednak sporo czasu poświęcić na jej pielęgnację. Podstawa to regularne czyszczenie, natychmiastowe usuwanie zabrudzeń i stosowanie specjalnych środków zapobiegających wnikaniu brudu w pory skóry.
Równie efektownie wyglądają (a przy okazji są tańsze) sztuczne skóry, tzw. skaje. Są estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości, jednak mają tendencje do pękania pod wpływem zarysowań. Wybierając odpowiedni materiał obiciowy, powinniśmy wziąć pod uwagę wygląd i warunki, w jakich z sofy będziemy korzystać - czy będzie narażona na częste brudzenie, czy w domu są dzieci lub zwierzęta.
Wygodna, funkcjonalna, tapicerowana właściwym materiałem sofa ma nam służyć przede wszystkim do relaksu.