Urządzając dom czy remontując mieszkanie często stajemy przed następującym dylematem - w jakiej tonacji wybrać drewno? Zazwyczaj swoje rozważania zaczynamy od tzw. podstaw - czyli w tym przypadku od podłóg. Resztę, pod postacią mebli oraz wykończenia, zwykle dostosowujemy do wcześniejszych wyborów. Stąd kluczowa sprawa: jasne czy ciemne deski podłogowe? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jasne czy ciemne deski podłogowe - to zależy!

Stwierdzenie, że wybór odcienia desek podłogowych zależy od wielu czynników, może wydawać się banalne, jednak naszym zdaniem jest jak najbardziej trafne. W naszej ofercie znajdują się modele desek podłogowych z drewna krajowego oraz egzotycznego, o różnych wymiarach, twardości czy rodzaju lakierowania. Poniżej postaramy się jednak zaprezentować mocne strony zarówno jasnych, jak i ciemnych podłóg, co ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Fot. Marchewka

Zalety podłóg jasnych

Jasne podłogi zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach, które chcemy urządzić w przytulnym, pogodnym stylu. Dzięki zastosowaniu odcieni mieszczących się gdzieś pomiędzy bielami a nasyconymi mieszankami ochry, jasnego brązu i pomarańczowego uzyskamy efekt ciepłej atmosfery i otwartej słonecznej przestrzeni. To dobre rozwiązanie również dla miłośników stylu skandynawskiego czy boho - w obydwu zdecydowanie przeważają jasne, surowe barwy, które dobrze łączą się ze szkłem oraz chłodnym metalem.

Fot. Marchewka

Także właściciele zwierząt domowych o jasnej sierści powinni rozważyć położenie podłogi w podobnej tonacji, ponieważ dzięki takiej sztuczce sierść czy włosy nie będą od razu mocno widoczne na deskach. To rozwiązanie polecamy zwłaszcza we wnętrzach o niedużym metrażu, ponieważ zastosowanie jasnego drewna optycznie powiększy każde pomieszczenie.

Fot. Marchewka

Zalety podłóg ciemnych

Z kolei ciemne deski podłogowe to prawdziwa gratka dla miłośników wnętrz z wyrazistym charakterem. Zastosowanie takich mocnych barw od intensywnych brązów aż po mahoniową czerń zdecydowanie dodaje wnętrzom wrażenia głębi i majestatu. Dobrze komponują się z tradycyjnie urządzonymi mieszkaniami, w których królują masywne meble czy drewniane stropy.

Fot. Marchewka

To rozwiązanie polecamy także właścicielom domowych pupili o ciemnym umaszczeniu - stosując ten trick, unikniemy nadgorliwości w sprzątaniu pojedynczych włosków, które na ciemnej podłodze będą zdecydowanie mniej widoczne niż na jasnych deskach. Ponadto ciemne deski podłogowe lepiej sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach, ponieważ w mniejszych mogłyby wydawać się odrobinę zbyt przytłaczające.

Fot. Marchewka

Na które deski się zdecydować?

Zarówno ciemne, jak i jasne podłogi mają swoje mocne strony. To, które z nich wybierzesz, będzie zależało od Twoich osobistych preferencji estetycznych oraz praktyczności przy użytkowaniu. Jednak nie zapominaj, że tak naprawdę każdy rodzaj drewna jest piękny i zachwyca swoją unikatową fakturą, bogatym rysunkiem słojów i sęków oraz przyjemnością stąpania boso po naturalnej podłodze.

Fot. Marchewka

Jedni wolą stylistyczną konsekwencję w wystroju mieszkania, inni wręcz przeciwnie - dlatego jeżeli czujesz, że Twoje wnętrza potrzebują podłóg o różnych odcieniach, nie bój się eksperymentować! W naszej ofercie znajdziesz naprawdę szeroki wachlarz odcieni naturalnego drewna. Kieruj się naszymi wskazówkami oraz własnymi pomysłami, a z pewnością osiągniesz niepowtarzalny efekt.

Więcej informacji na: www.marchewka.pl