Czym jest tapeta samoprzylepna?

Zasadniczą różnicą pomiędzy tapetami samoprzylepnymi, a tymi standardowymi jest fakt, że gwarantują one łatwość w aplikacji oraz brak konieczności przygotowywania pomieszczenia na bałagan i wszechobecny klej do tapet. Takie rozwiązanie sprawiło, że w ostatnich latach drastycznie wzrosło zainteresowanie tapetami. Można powiedzieć, że po wielu latach znowu wróciły do gry i to w wielkim stylu.

Warto dodać, że standardowe tapety wymagały nie tylko cierpliwości, ale również wałków do kleju i innego rodzaju akcesoriów, które były niezbędnymi elementami. W wypadku samoprzylepnej alternatywy mamy do czynienia ze skrawkiem materiału już pokrytym klejem. Wystarczy jedynie umieścić fragment w odpowiednim miejscu, a jeśli i to nie powiedzie się za pierwszym razem, to nie trzeba panikować.

Tapetę będzie można ulokować ponownie bez żadnych śladów niepowodzenia pierwszego podejścia. Zaletą jest również całe spectrum możliwości. Na rynku bezustannie pojawiają się nowe projekty i rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwiają życie osobom pragnącym stworzyć wyjątkowe wnętrze lub po prostu nieco je odświeżyć.  

Rodzaje tapet samoprzylepnych

Najpowszechniejszym rodzajem tapet samoprzylepnych są te wykonane z papieru. Trzeba jednocześnie dodać, że są najtańszą opcją i jednocześnie bywają nieco mniej uodpornione na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Właśnie z tego względu nie zaleca się ich w przypadku pomieszczeń, w których wilgoć jest wszechobecna, np. w toaletach czy w kuchni. Bedą jednak doskonałym pomysłem na oryginalną aranżacją salonu czy sypialni.

Dostępność różnorodnych wzorów sprawia, że bez problemu znajdziemy propozycję spełniającą nasze oczekiwania estetyczne. Nieco droższą alternatywą są laminowane tapety samoprzylepne. To nieco bardziej zaawansowana technologicznie wersja papierowej tapety. Cieniutka powłoka pełni rolę warstwy ochronnej i w związku z tym tego typu tapety znacznie lepiej poradzą sobie w pomieszczeniach, w których wilgoć może się pojawiać. Ciekawą propozycją mogą być tapety samoprzylepne wykonane z fakturowanej pianki poliuretanowej. Grubość takich tapet jest nieco większa, ale to zaleta, biorąc pod uwagę kwestie termoregulacyjne.

W miejscach o bardzo wysokim poziomie wilgoci należy stosować tapety samoprzylepne winylowe lub fizelinowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z materiałem, który świetnie radzi sobie z nieco niewdzięczną nawierzchnią, wyrównując wszelkie niedoskonałości. Jest odporny na wilgoć. W drugim przypadku mamy do czynienia z włókniną poliestrową, która odznacza się wielką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Materiał stanowi może pełnić również rolę doskonałego izolatora akustycznego.

Jak przykleić tapetę samoprzylepną do ściany?

Aplikacja tapety samoprzylepnej to niezwykle banalna sprawa, biorąc pod uwagę fakt, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów, ani dodatkowej pary rąk. Ze wszystkim można sobie poradzić w pojedynkę, a w razie popełnienia błędu - bez problemu odkleimy warstwę i nałożymy ponownie.

Jedynym warunkiem, który może wymagać od nas większego nakładu pracy jest przygotowanie nawierzchni. Gładka ściana pozbawiona wszelkich nierówności to idealny podkład pod każdą tapetę, również tę samoprzylepną. Warto zwracać na to uwagę, zwłaszcza w przypadku tapet papierowych, które siłą rzeczy są cieńsze i tym samym znacznie bardziej eksponują wszelkie niedoskonałości. Ściana powinna również być w miarę możliwości oczyszczona. Nie powinien na niej zalegać kurz ani tłuste zabrudzenia, które mogą utrudnić aplikację.

Pod żadnym pozorem nie należy podejmować prób maskowania brzydkich i nierównych ścian tapetą samoprzylepną. Takie przedsięwzięcie jest od razu spisane na porażkę. Nie należy również umieszczać nowej tapety na starą okleinę. Ściana powinna być przygotowana perfekcyjnie. Po przygotowaniu ściany reszta jest jedynie formalnością niewymagającą od nas większego wysiłku.

Ile kosztuje tapeta samoprzylepna?

Cena jest przede wszystkim uzależniona od materiału, z którego tapetę wykonano. Za tapetę z solidnego materiału można zapłacić nawet ok. 30zł za metr kwadratowy. Dostępne są jednak również fantastyczne wzory z nieco delikatniejszego tworzywa, za które zapłacimy o połowę mniej.