Sofa często stanowi jeden z najważniejszych mebli w salonie i to niezależnie od metrażu. To właśnie na sofie zasiadają domownicy, aby razem pooglądać film czy też goście, których zapraszamy na kawę. Do niedawna były to po prostu kanapy, które różniły się od siebie wielkością, kolorem, wzorem czy też zastosowanymi materiałami. Tymczasem aktualnie sofy mają coraz więcej wbudowanych funkcji, dzięki którym stają się meblami bardziej zaawansowanymi lub stanowiącymi kompletny zestaw najpotrzebniejszych elementów umieszczanych w salonie. Jakie funkcje znajdują się w nowoczesnych sofach i do jakich wnętrz pasują tego rodzaju meble?

Sofy z wbudowanym stoliczkiem - idealne do małych i minimalistycznych wnętrz

Sofy z wbudowanym stolikiem to bardzo praktyczne rozwiązanie dla pomieszczeń, w których albo nie ma zbyt dużo przestrzeni, albo też nie planujemy zajmować jej osobnym stolikiem tuż przed meblem. Wśród nowości na rynku znajdują się na przykład sofy, w których stoliczek stanowi dodatkowy element przy jednym z boków, a jego kolorystyka ściśle współgra z kolorem nóżek.

Genialne w swojej prostocie i minimalistyczne konstrukcje idealnie sprawdzą się w przypadku salonów urządzanych w stylu skandynawskim lub industrialnym, w których mała ilość elementów i zredukowana gama kolorystyczna zawsze stanowią plus. Alternatywą dla sof ze stolikiem mogą być również sofy ze stojakiem na napoje. W najnowszych modelach jest on sprytnie ukryty i można go zakamuflować, kiedy nie jest używany. Najczęściej producenci umieszczają go w jednym z modułów oparcia. Wystarczy odchylić go do przodu, aby na środku kanapy pomiędzy dwiema siedzącymi na niej osobami pojawiła się część kanapy z otworami na kubki, puszki lub butelki.  

Kolekcja Look to propozycja dla miłośników minimalizmu we wnętrzach. Maksymalnie personalizowana – trzy szerokości siedzisk oraz dwie głębokości, dwa komforty poduszek oparciowych, wzór nogi oraz tkanina obiciowa. Mnogość konfiguracji modułów z kolekcji oraz możliwość ich rearanżacji to cechy mebla ponadczasowego. GALA COLLEZIONE

Sofy z funkcją masażu - meble dla wymagających

Sofy z masażem to kategoria, w której mieszczą się najróżniejsze meble, od małych i prostych kanap aż po okazałe narożniki, w których znajduje się szezlong z funkcją masażu. Jest to kolejny krok ku temu, aby salon i znajdująca się w nim sofa rzeczywiście stanowiły strefę wypoczynkową i relaksacyjną. Części z masażem są tutaj zazwyczaj specjalnie wyprofilowane, co zapewnia im znakomitą ergonomię i sprawia, że dopasowują się do ciała. Sterowana za pomocą pilota funkcja masażu sprawia, że możliwe jest masowanie całego ciała od górnej części pleców, przez lędźwia i biodra, aż po uda. 

Sofy elektryczne z pilotem, czyli wariant zwiększający wygodę

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się elektryczne sofy, w których za pomocą pilota można korzystać z najróżniejszych opcji. Niektóre z nich są wyposażone w strefę relaksu, a pilot odpowiada za ustawienia dotyczące masażu. Istnieją jednak również sofy, w których za pomocą pilota można zdalnie wysunąć siedzisko i dostosować jego pozycję do potrzeb konkretnej osoby.

W niektórych modelach za pomocą pilota można nie tylko regulować pozycję zagłówka i podnóżka, ale nawet głębokość siedziska. Sofy tego rodzaju to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających klientów, którzy cenią sobie ekonomizację czasu i najwyższy komfort. Choć kojarzą się z nowoczesnością, można je również kupić w wariantach stylizowanych na klasyczne kanapy obite welurem czy innym materiałem typowym dla tradycyjnych kanap. 

Sofa projektu Vincenta Van Duysena to czystość formy w bardzo komfortowym wydaniu. ZARA HOME

Sofy z podświetlanymi półkami - funkcjonalne i nastrojowe

Sofy z wbudowanymi półkami na książki, czasopisma, pilot do telewizora i inne drobiazgi, z których korzystamy w salonie, nie stanowią nowości. Nowym trendem jest jednak podświetlanie takich półek za pomocą lampek LED-owych. Oświetlenie tego rodzaju może być sterowane za pomocą załączonego pilota i przybierać najróżniejsze odcienie, przez co można je dostosować do aranżacji lub zmieniać w zależności od okoliczności, aby cieszyć się preferowanym w danej chwili nastrojem. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ pozwala szybciej odnaleźć rzecz, po którą sięgamy, ale też bardzo estetyczne. Jak się okazuje, sofa może być źródłem dodatkowego oświetlenia dekoracyjnego w salonie. 

Wyjątkowe pikowanie sofy Chess z kolekcji MTI-Furninova to idealny sposób na zaprezentowanie wszystkich pozytywnych cech tkaniny. MTI-FURNINOVA

W jakich wnętrzach sprawdzą się nowoczesne kanapy?

Nowoczesne kanapy z wieloma funkcjami wcale nie są wariantem dedykowanym dla równie nowoczesnych wnętrz. Ze względu na bardzo dużą ilość wzorów, materiałów czy wymiarów, sofy te znajdą zastosowanie we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. To, co stanowi wygodny i efektowny gadżet, jest tutaj zwykle dość dobrze zakamuflowane, natomiast walory estetyczne pozostają takie, jak w przypadku tradycyjnych sof i można z powodzeniem dobrać mebel pasujący do wnętrza niezależnie od wystroju. Dodatkową zaletą nowoczesnych sof i ich producentów jest możliwość personalizacji, dzięki której klient sam decyduje, jakim materiałem sofa będzie obita, jaki będzie kolor jej nóżek czy też, czy szezlong będzie zwieńczony stoliczkiem kawowym. 

Ile kosztują nowoczesne sofy z dodatkowymi funkcjami?

Tak, jak w przypadku standardowych mebli, cena sof różni się w zależności od producenta, jakości materiałów i wymiarów. Za sofę z wbudowanym stojakiem lub stoliczkiem można zapłacić od sześciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Narożniki wyposażone w szezlong z funkcją masażu można kupić już za ponad pięć tysięcy, ale cena rośnie w przypadku popularnych marek czy zastosowania najwyższej jakości materiałów. Z kolei kanapy z automatycznym i zdalnym rozkładaniem siedzisk można kupić już za trzy tysiące, ale, podobnie jak w przypadku poprzednich wariantów, cena może być nawet kilka razy wyższa.

Zdjęcie otwierające artykuł: Miloo Home