Choć lato ma szczególną energię, kojarzy się z relaksem wakacyjnym i aktywnościami na świeżym powietrzu, to wciąż wiele osób kocha jesień. Za co? Głównie za jej większy spokój, klimat przytulności, który zaczyna gościć w domach, a także jesienne symbole - od dyni po rozgrzewającą herbatę i ciepły kocyk. Budowanie nastroju odgrywa więc istotną rolę także w trendach wnętrzarskich na jesień

Powrót ciepłych kolorów

Jesień jest porą roku, podczas której w trendach szczególne odzwierciedlenie znajduje to, co widzimy za oknami. Tak jak liście zmieniają swoje barwy, analogiczne procesy dzieją się we wnętrzach. W 2023 roku nie jest inaczej - do palety kolorystycznej triumfalnie wkraczają odcienie żółtego (zwłaszcza musztardowy i ochra), pomarańczu (od dyni po terakotę) czy czerwieni z domieszką złota albo brązu.

Dotyczy to zarówno detali, jak i większych powierzchni - od mebli po ściany. Równie popularne są delikatniejsze kolory o ciepłym zabarwieniu, takie jak łagodne beże czy - przede wszystkim! - akcenty drewniane. A że wciąż mocno inspirujemy się naturą, nie może również zabraknąć zieleni, zwłaszcza tej subtelnej, pastelowej, jak szałwia i mięta. To doskonały, uniwersalny towarzysz dla nieco wymagającego żółtego czy pomarańczowego. Razem tworzą duet zbalansowany, który nie zaburza harmonii wystroju.

Minimalizm z twistem

Minimalistyczne podejście do urządzania wnętrz pozwoliło z jednej strony wizualnie uporządkować mieszkania i domy, a z drugiej - skupić się na esencji i pod względem wyposażenia, i funkcjonalności. Trzeba jednak pamiętać, że minimalizm to nie tylko chłodna prostota oraz dyscyplina.

Dobrze to zresztą pokazują trendy wnętrzarskie na jesień 2023, w których wspomniany nurt zyskuje łagodniejszy wyraz. Znów sięgamy po miks Zachodu i Wschodu, czyli konwencję japandi. A więc mamy jasną paletę, naturalne elementy i poszukiwanie efektu zen.

Może jednak więcej szyku? To druga ścieżka bazująca na minimalizmie, ale podkręconym wpływami stylu glamour. Szukamy więc połyskujących akcentów i stawiamy na wysokiej klasy materiały: szlachetne drewno, lustrzane i metaliczne powierzchnie, malowniczy kamień, choć z łagodnym rysunkiem.

Naturalne inspiracje

Nie jest to trend nowy, bo już od kilku lat akcentujemy w swoich domach to, co naturalne. Unikamy tworzysz sztucznych, a masowo produkowane meble i dodatki zastępujemy autentycznym rzemiosłem oraz dobrami lokalnymi. Nie chcemy już obciążać środowiska, a przesunięcie zainteresowań przekłada się na mniejszy ślad węglowy. Wszystko to zresztą doskonale odpowiada bieżącym trendom jesiennym: bo zyskujemy ciepłe odcienie i odnajdujemy wnętrzarski zen w duchu japandi. Ale też: otwieramy się na bogactwo kulturowe, o czym dalej.

Od boho do etno

Wnętrzarski styl boho jest bardziej poskromiony niż ten znany z mody (kojarzący się z czasami hipisowskimi oraz stawiający na bogactwo wzorów i barw). Tej jesieni sięgniemy jednak do źródeł! Owszem, nadal bazą będą spokojne kolory w duecie z plecionkami i kreatywnym wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

Więcej jednak będzie nawiązań do wzorów etnicznych i orientalnych. Te zresztą stanowią świetny sposób na wprowadzenie do wystroju jesiennych barw. Warto więc wybrać się w dekoratorską podróż do Maroka, Indii, krajów bliskowschodnich, ale też rozejrzeć się wokół i poszukać inspiracji w twórczości ludowej.

Więcej retro

Przez „retro” rozumiemy tu zwłaszcza zainteresowanie designem z lat 50., 60. i 70. Dlaczego to dobry wybór na jesień? W dużej mierze - ze względu na barwy! Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żółte, pomarańczowe czy oliwkowe meble były swoistym must have we wnętrzach. Dziś - głównie w jesiennych trendach - na nowo rozkochujemy się w takiej palecie. Szukajmy więc elementów wystroju zarówno inspirowanych minionymi latami, jak i autentyków, czyli popisowo odnowionych. To zresztą bardzo pasuje do ekologicznego podejścia „zero waste”.

Metal w kolorze

Gdy myślimy o naturze we wnętrzach, to skupiamy się na drewnie, kamieniu, a także tkaninach bez domieszki syntetyków. Tymczasem metal jest również surowcem w pełni naturalnym. W trendach umacnia swoją pozycję, i to już nie tylko w wersji złocistej, mosiężnej, miedzianej czy czarnej. Jesienią 2023 roku metal rozkwita feerią barw. Malowane proszkowo, lekkie optycznie meble do przechowywania zasługują tu na szczególną uwagę. To świetny sposób na wprowadzenie do wystroju modnych, sezonowych kolorów.

Sztuka wnętrza

Dzieła sztuki to jedna z najlepszych metod na podkreślenie indywidualnego charakteru wnętrza. Oczywiście nie mówimy tu jedynie o obrazach topowych twórców za zawrotne kwoty - sztuka jest kwestią subiektywną. Możemy więc szukać artystów niszowych, a nawet pokusić się o autorskie precjoza. Dłuższe wieczory i klimatycznie oświetlone domowe kolekcje stanowią receptę na magię wystroju! Warto więc o tym pomyśleć tej jesieni.

Autor
Ciepłe kolory i minimalizm! Trendy wnętrzarskie na jesień 2023
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...