Znaczenie komfortowego łóżka w zdrowym śnie

Komfortowe łóżko i materac dostosowane do indywidualnych preferencji zapewniają właściwe podparcie dla ciała podczas snu. Pozwalają uniknąć bólu pleców, sztywności mięśni i innych dolegliwości, które mogą wynikać z niewłaściwej pozycji podczas snu. Odpowiednie wygodne łóżko i materac mogą także przyczynić się do redukcji napięcia i stresu, co poprawia jakość snu oraz ogólny stan zdrowia.

Nie tylko wygląd - co warto wiedzieć przy wyborze łóżka?

Klienci przy wyborze łóżka nazbyt często kierują się tylko wyglądem. Dlatego już na tym etapie warto zasięgnąć porad ekspertów w salonie meblowym.

Eksperci pomogą Wam wybrać łóżko, które będzie pasowało zarówno wizualnie do sypialni, ale także podpowiedzą, jak dopasować stelaż czy zaproponują dodatkowe miejsce do przechowywania. Do każdego łóżka trzeba dobrać odpowiedni materac, który będzie pasował nie tylko do naszego ciała, ale też do ramy samego łóżka. Dlatego zarówno w warszawskiej Galerii Wnętrz Home Concept oraz katowickim Home Concept Design Park zebraliśmy kilka firm, które w jednym miejscu pomogą skompletować Wam pełne wyposażenie sypialni - mówi Michał Jakóbczak z Home Concept.

Fot. DlaSpaniaPl

Na przykład ekspertka sklepu DlaSpania w warszawskim Home Concept Galeria Wnętrz przypomina, jak ważne są rozmiary i odpowiednie umiejscowienie w pomieszczeniu tego najważniejszego mebla, jakim jest łóżko. Zwróćmy uwagę, by z każdej strony zapewnić sobie wygodny dostęp do łóżka. Dla dwóch osób zazwyczaj optymalnym rozmiarem jest łóżko o wymiarze 180x200 cm. Ale pod uwagę trzeba wziąć zarówno posturę przyszłych użytkowników jak też wielkość sypialni. Czasem kilka centymetrów w tę czy w drugą stronę robi różnicę. Dlatego jeśli możemy - warto pokusić się o łóżko na wymiar. Wtedy sypialnia będzie skrojona na miarę naszych potrzeb.

Eksperci z salonu Mania Spania z kolei podpowiadają, że wygodną pozycję podczas odpoczynku zapewnić nam może również stelaż z możliwością regulacji. Możemy sobie wtedy podnieść zagłówek czy wyregulować podparcie w odcinku lędźwiowym. Stelaże mogą być regulowane manualnie lub elektrycznie za pomocą pilota. To innowacja, na którą warto się skusić.

Fot. ManiaSpania

Materac - sekret dobrego snu

Nie ma łóżka bez materaca. To on gwarantuje najwyższą jakość snu. 

- Materac powinien być solidnym podparciem dla całego ciała podczas snu, należy dobrać go niezwykle starannie. Jedną z najważniejszych cech, która powinna stanowić o wyborze odpowiedniego materaca, jest oczywiście jego twardość. Czy twardy materac polecany jest każdemu? W żadnym razie - stopień twardości materaca powinien zostać indywidualnie dopasowany do danej osoby. Materac powinien w naturalny sposób dopasowywać się do krzywizn kręgosłupa. Osobom puszystym poleca się wybierać materace o większej twardości, natomiast osobom szczupłym te bardziej miękkie - podpowiadają eksperci z salonu Mania Spania w katowickim Home Concept Design Park.

Każdy z produktów dostępnych na rynku dedykowany jest bowiem dla innej budowy ciała. Poza tym materac powinien nas dobrze podpierać, nie powodować wad postaw czy mikronapięć mięśni. Ważny jest dlatego materiał, z którego jest wykonany.

Fot. Senpo

Jaki materac wybrać - twardy czy miękki?

  • Materace twarde wybierają najczęściej osoby, które są przyzwyczajone do spania na twardym podłożu. Polecany w przypadku bólów kręgosłupa, karku i bioder. Twarde materace są również dobrym wyborem w przypadku osób o nieco większej wadze, a także starszych.
  • Materace średnie są najbardziej uniwersalne i najchętniej wybierane. Ale żeby właściwie spełnił swoją funkcję, musi być dobrany do wagi użytkownika.
  • Materac miękki musi być wyposażony w stabilne wkłady, aby dobrze podtrzymywały pozycję ciała i nie powodowały bólu kręgosłupa. Dobre, elastyczne wypełnienie umożliwia także korzystanie z miękkiego materaca osobom, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi układu ruchu.

Do wyboru mamy też kilka rodzajów materacy:

  • Materac piankowy dobrze dopasowuje się do ciała, zapobiega powstawaniu pleśni i jest wysoce higieniczny.
  • Materac termoelastyczny odpowiednio podpiera kręgosłup i reaguje na ciepło ciała.
  • Materac wysokoelastyczny charakteryzuje się wysoką sprężystością, odpowiednią twardością i dobrym podparciem najważniejszych punktów ciała.
  • Materac latekstowy dobrze stabilizuje kręgosłup, zapewnia odpowiednią wentylację oraz ochronę antybakteryjną, gdyż nie chłonie wilgoci.
  • Materac kieszeniowy wyposażony jest w system sprężyn, które zapewniają dobre podparcie punktów ciała - ważna tutaj jest jednak wierzchnia warstwa pokrycia, która zapewnia komfort.
  • Materac hybrydowy to najnowocześniejszy model, który łączy w sobie materac sprężynowy i piankowy.


Odpowiednie podparcie ciała pomaga osiągnąć stan głębokiemu snu, niezbędnego do fizycznego i psychicznego regenerowania organizmu. Brak przerywanych snów i zakłóceń podczas nocy pozwala na osiągnięcie pełnego cyklu snu, co ma korzystny wpływ na pamięć, koncentrację oraz ogólną zdolność do funkcjonowania na co dzień. Dlatego inwestowanie w dobre łóżko i materac to kluczowy krok w dbaniu o swoje zdrowie i samopoczucie.

Więcej informacji na: homeconcept.com.pl