Trendy kurnikowe

Spokojne, wiejskie życie z dala od wielkich korporacji i codziennego stania w korkach ma coraz więcej zwolenników. Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują ze stresogennej, miejskiej gonitwy wybierając tzw. slow life. Zwiększająca się świadomość ekologiczna i modny nurt życia w zgodzie z naturą zachęca do stworzenia swojej własnej oazy z dala od miasta.

 

Jednym ze sposobów na urozmaicenie sobie życia na wsi jest hodowla kur. Codziennie świeże jaja ze sprawdzonego źródła oraz naturalny nawóz pomagają podjąć decyzję! A jak wyglądają tzw. "modne kurniki"? Wystarczy zajrzeć na Instagram, gdzie pod hasztagami #chickencoop i #henhouse znajdziemy ponad 400 tysięcy zdjęć z inspiracjami!

Dziś kurniki przypominają skandynawskie domki rybaków, pomalowane w przeróżne barwy stają się ozdobą w przydomowym ogródku. Niekiedy ciężko je nawet odróżnić od domków dla dzieci! Najbardziej zapaleni farmerzy malują drewniane chatki na biało, sadząc wokół nich ozdobne roślinki. Przygotowują osobny wybieg dla kur ogrodzony siatką, a wszystko to utrzymane w przyjemnej dla oka estetyce.

 

Kto może posiadać kury?

Czy każdy z nas może legalnie postawić kurnik na swojej działce? Tak! Pod warunkiem, że jest to działka na wsi. Mieszkańcy terenów wiejskich śmiało mogą zajmować się hodowlą kur na swojej posesji. A jak sprawa wygląda w mieście oraz terenach podmiejskich? Regulują to wewnętrzne przepisy, które ustala miasto bądź gmina w lokalnym regulaminie porządkowym. Jeśli mieszkamy na osiedlu domów jednorodzinnych bądź szeregowych wymagana może być również zgoda wspólnoty. Dodatkowo warto porozmawiać z najbliższym sąsiadem, aby uniknąć konfliktów w przyszłości. Ma on prawo do założenia sprawy w sądzie uzasadniając zgłoszenie brzydkimi zapachami i hałasem dobiegającym z kurnika.

 

Jak zbudować kurnik krok po kroku

Decydując się na przydomowy kurnik mamy dwie opcje. Jedną z nich jest kupno gotowej budowli. Producenci w sieci oferują gotowe, w pełni wyposażone zestawy, które możemy kupić już za około tysiąc złotych.

Jeśli natomiast mamy w sobie odrobinę zacięcia majsterkowicza możemy pokusić się o samodzielne zbudowanie przydomowego kurnika.

 

Pamiętaj o parametrach!2022-03-07 16:59:40

  • 1 m2 powierzchni kurnika powinien być przeznaczony na maksymalnie 3 kury
  • Wybieg: na jedną kurę zaplanuj minimum 4m2 wybiegu
  • Kurnik powinien znajdować się 20-30 cm nad poziomem gruntu
  • Wybieg powinien mieć długość maksymalnie 150 m
  • Kurnik nie może być postawiony na terenach podmokłych!
  • Optymalna temperatura w kurniku to 14-15 stopni Celsjusza

Budowa kurnika

Kurniki najczęściej buduje się z drewna (pamiętaj by było zaimpregnowane i oheblowane!). Niektórzy decydują się na budowlę z cegieł lub pustaków. Fachowcy zdecydowanie odradzają w budowie kurnika użycia blachy ponieważ latem zbyt mocno się nagrzewa.

Aby uniknąć chorób kur do niezbędnego wyposażenia kurnika zalicza się także odpowiednią wentylację. Zadbamy o nią montując wywietrzniki oraz niewielkie okno. Pamiętajmy również o kwestii odpowiedniego oświetlenia oraz ocieplenia budynku. W tym celu wykorzystajmy styropian, płyty OSB i folie termoizolacyjne.

 

Autor
Designerskie kurniki podbijają Internet!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....