Przede wszystkim ogrodzenie panelowe ma z założenia z jednej strony ułatwiać montaż, z drugiej zaś - pozwolić na spore oszczędności. I właśnie te dwa atuty są głównymi zaletami ogrodzenia tego typu. Wiele jednak zależy od konkretnych materiałów oraz rozwiązań.

Co to jest ogrodzenie panelowe i jak wygląda?

Jak sama nazwa wskazuje, ogrodzenie tego rodzaju ma formę paneli, które niejako modułowo (jak klocki) łączy się ze sobą. Do tego ostatniego celu wykorzystuje się różne akcesoria, takie jak złączki, śruby, obejmy. Godne polecenia są tzw. nakrętki samozrywalne, które zapewniają lepszą ochronę przed kradzieżą ogrodzenia. Wszystkie wymienione elementy to jednak nie jedyny składnik ogrodzenia. Istotne są jeszcze słupki, na których mocuje się panele (zastosowane samodzielnie nie zawsze zapewniałyby stabilność ogrodzenia posesji). Zależnie od rodzaju i stabilności podłoża mogą być wkopywane na różne głębokości.

Tyle z perspektywy ogólnej charakterystyki - a jak wygląda ogrodzenie panelowe? Przede wszystkim ma formę ażurową. Warto tu nawiązać do typowych ogrodzeń np. na boiskach sportowych czy w otoczeniu biurowców. W takich miejscach panele wykorzystywane są najczęściej.

Jednocześnie taki aspekt wizualny może być uznany za wadę. Ażurowość oznacza bowiem mniej prywatności. Ale także na to da się łatwo zaradzić, np. sadząc w sąsiedztwie ogrodzenia krzewy czy inne rośliny. Ponadto ażury ażurom nierówne - wiele zależy od konkretnego modelu, a także zastosowanego materiału. Popularne panele metalowe są mocno transparentne, natomiast już drewniane czy betonowe mogą mieć mniejsze prześwity.

Rodzaje ogrodzenia panelowego

Podział ogrodzenia panelowego na typy zależy od kryterium branego pod uwagę. Jeśli uwzględniamy materiał, to możemy wyróżnić zwłaszcza ogrodzenie panelowe metalowe, drewniane czy betonowe.

Ogrodzenie panelowe metalowe najczęściej wykonane jest ze stali zabezpieczonej powłoką antykorozyjną. Jej rodzaj przekłada się na trwałość paneli - najlepszą zapewniają elementy ocynkowane ogniowo oraz lakierowane proszkowo. Panele metalowe cieszą się największą popularnością, ale też pod względem estetycznym nie zawsze spełniają oczekiwania - są proste i dość „przemysłowe”.

Ciekawiej może więc prezentować się ogrodzenie panelowe drewniane. Tu jednak wyzwaniem jest konieczność jego stałej renowacji i pielęgnacji - zwłaszcza w kontekście zabezpieczenia przed wilgocią. Uniwersalne walory estetyczne ma zaś ogrodzenie panelowe betonowe, które wykonuje się z elementów prefabrykowanych.

Oprócz tego możemy wyróżnić ogrodzenie panelowe systemowe (ze słupkami) oraz segmentowe (z cokołem), a także z elementami wymiennymi i niewymiennymi (w praktyce właśnie to jest najczęściej spotykane). Istotny jest również walor wzorniczy. Pod tym kątem można podzielić ogrodzenie panelowe na:

proste - najczęściej poprzeczne lub pionowe pasy (nawiązanie do klasycznych form ogrodzenia domowego);

przetłaczane - zbliżone w formie do siatki (prezentuje się lekko wizualnie i nowocześnie).

Czy należy wykonywać podmurówkę do ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie panelowe nie zawsze wymaga podmurówki. Dotyczy to zwłaszcza ogrodzenia wewnętrznego czy służącego do wydzielenia określonych stref funkcjonalnych. Także w przypadku ogrodzenia tymczasowego (np. na placu budowy) niekoniecznie trzeba inwestować w to rozwiązanie, tym bardziej że panele bez podmurówki znacznie łatwiej zdemontować. Są jednak sytuacje, gdy ogrodzenie panelowe z podmurówką jest opcją lepszą:

ogrodzenie zewnętrzne - podmurówka zapewnia większą solidność, a więc także większe bezpieczeństwo;

niestabilny grunt bądź nierówna ziemia - także w tym przypadku ogrodzenie z podmurówką przekłada się na większą stabilność i trwałość;

bliskość lasu - dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy hodujemy zwierzęta; podmurówka bowiem lepiej zabezpiecza posesję przed wizytami lisów czy kun, które mogłyby robić podkopy, by dostać się na działkę.

Warto przy tym pamiętać, że podmurówka podnosi koszty i czas inwestycji. Można ją wykonać w postaci wylewki betonowej albo też wykorzystać elementy prefabrykowane (te jednak mogą być mniej trwałe!).

Montaż ogrodzenia panelowego - samodzielnie czy z fachowcem?

Ogrodzenie panelowe z zasady jest łatwiejsze w montażu niż klasyczne rozwiązania tego typu. Dlatego nawet osoba początkująca, bez zaawansowanych umiejętności, powinna bez problemu sobie ze wszystkim poradzić. Innym aspektem może być też koszt - jeśli chcemy zaoszczędzić, również możemy postawić na prace samodzielne.

Są jednak sytuacje, gdy przedsięwzięcie jest trudniejsze - np. decydujemy się na podmurówkę w formie wylewki. Wtedy trudno obejść się bez wsparcia fachowców i odpowiedniego sprzętu. Przy wykonywaniu ogrodzenia panelowego bez specjalisty należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

• Na początek trzeba dobrze przygotować teren - usunąć drobne zanieczyszczenia, a także wyrównać ziemię. Nie jest zalecane wykonywanie ogrodzenia na świeżo rozkopanym gruncie (lepiej go wcześniej zagęścić, ewentualnie - znacznie głębiej wkopywać słupki).

• Istotne są również pomiary przygotowawcze - to pozwoli kupić odpowiednią ilość materiału. Najpewniej jednak nie uda się dobrać paneli idealnie, czyli co do centymetra. Te skrajne trzeba będzie skrócić.

• Szczególnie ważny jest odpowiedni montaż słupków początkowych oraz narożnych - nie przeniesiemy ich bowiem w trakcie pracy. Słupki najczęściej wkopuje się na głębokość ok. 50 cm.

• Sam montaż paneli na słupkach (bądź podmurówce) to zdecydowanie najprostszy i najszybszy etap pracy!

Koszt ogrodzenia panelowego

Na cenę ogrodzenia panelowego wpływ ma wiele czynników, a zwłaszcza rodzaj i jakość zastosowanych materiałów. Trzeba się liczyć z wydatkiem w granicach 50-200 zł za jeden panel. Warto też pamiętać, że na koszty wpływa m.in. wysokość ogrodzenia. Standardowo można kupić panele o wysokościach 103, 153 i 205 cm.

Autor
Ogrodzenie panelowe - z podmurówką czy bez?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...