Ogrody zimowe z Polski prosto…z Wysp Brytyjskich  

Wielu Polaków jeździ w ostatnich latach do Wielkiej Brytanii i ma okazję na żywo zobaczyć klasyczny wiktoriański ogród zimowy, który jest tam wszechobecny. Anglicy uwielbiają swoje romantyczne ogrody z wijącymi się winobluszczami, hortensjami czy hibiskusami, a także nastrojowymi drewnianymi ławeczkami czy też idyllicznymi kaskadami wodnymi. Trudno dziwić się pragnieniu posiadania takiej oazy spokoju i natury przez cały rok, stad też zamiłowanie do tworzenia ogrodów całorocznych.

Angielski ogród zimowy, ze względu na wyjątkowe piękno i niebywały mikroklimat staje się również coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w naszym kraju, co nawet przejawia się w rosnącej ilości firm specjalizujących się w aranżacji tego typu ogrodów. Warto przy tym zaznaczyć, iż wysoki stopień skomplikowania tego typu konstrukcji wymaga zatrudnienia doświadczonych fachowców, którzy zadbają o każdy najmniejszy szczegół, aby taki wiktoriański ogród zimowy nie tylko cieszył oczy, ale także był bezpieczny dla osób w nim przebywających. 

Kiedy podziwia się angielski ogród zimowy, to aż trudno uwierzyć, że klasyczny, angielski styl ogrodów dedykowany jest w zasadzie dla rozległych terenów. Niezwykle świeże spojrzenie oraz śmiałe wizje architektów zieleni pozwalają jednak na urządzenie ogrodów w tym stylu na stosunkowo niewielkich przestrzeniach i efekty bywają naprawdę wspaniałe, chociaż wiąże się to z wieloma godzinami żmudnej pracy.

Chociaż całość kompozycji sprawia wrażenie jakby nietkniętej ręką ludzką, to wiktoriański ogród zimowy jest pełni przemyślanym i konsekwentnie realizowanym konceptem, którym nie ma miejsca na przypadkowość. Istotą staje się perfekcyjne zestawienie wszelkich elementów, nie tylko roślin, ale także małej architektury i dodatków, aby tworzyły wyjątkową całość, a jednocześnie zaskakiwały pewną nonszalancją, a przede wszystkim tworzyły malowniczy i niezwykle romantyczny charakter danego miejsca.

Stylowa konstrukcja  

Ogrody zimowe wzorowane na stylu angielskim najczęściej mają konstrukcję drewnianą, ponieważ taki naturalny materiał wprost idealnie komponuje się z zielenią roślin. Z reguły będą to elementy, jak słupki i belki wykonywane z drewna klejonego i to zarówno krajowego, jak i egzotycznego. Coraz powszechniej wzmacnia się szkielet drewniany od strony zewnętrznej specjalnymi prowadnicami aluminiowymi, co zapewnia większą trwałość całej konstrukcji, ale także chroni drewno przed działaniem rozmaitych czynników niszczących.

Niektóre osoby decydują się, aby ogrody zimowe z Polski miały szkielet w całości z aluminium lub PCV, jednak klasyka angielska skłania się raczej ku drewnu. Pozostałe materiały są trochę tańsze, szczególnie PCV, ale trzeba pamiętać, że ten materiał może powodować pewne nieszczelności pod wpływem pojawiania się deformacji z powodu nadmiernego ciężaru roślin. Z kolei dachy są szklane, więc nie ma problemu z przenikaniem światła dziennego do wnętrza.

Warto również zwrócić uwagę na eleganckie rozwiązania na podłodze, która oczywiście powinna być ogrzewana. Piękny angielski ogród zimowy prezentuje się wyjątkowo dekoracyjnie i malowniczo, kiedy posadzka zostaje wyłożona oryginalnymi płytkami ceramicznymi w stylu wiktoriańskim z oryginalnymi motywami roślinnymi lub geometrycznymi wzorami, oczywiście w bardzo żywej i bogatej kolorystyce. W takiej sytuacji trudno oprzeć się wrażeniu, iż wiktoriański ogród zimowy staje się małym dziełem sztuki przywołującym ducha tamtej barwnej epoki, a ogrody zimowe nawiązujące do tego stylu łączą w sobie aspekt teraźniejszości z jakże nostalgicznymi elementami przeszłości.

Bujna roślinność  

Ogród zimowy powinien być miejscem, gdzie można wypocząć wśród obficie kwitnących roślin. Ich dobór nie można zostawić przypadkowi i kompozycja musi być dobrze przemyślana. Z jednej strony będzie widoczna pewna dzikość i wzorowanie się na naturze, ale jednocześnie zawsze rzuca się w oczy wielka spójność, dzięki której wiktoriański ogród zimowy prezentuje się romantycznie, sielsko i sprawia wrażenie niesamowitego spokoju.

Wiszące i płożące się rośliny to jedno, ale przecież każdy angielski ogród zimowy wyróżnia się ciekawymi dodatkami. Jeżeli chcemy relaksować się w takim miejscu, to niezbędne okazują stylowe meble drewniane. Na pewno dobrym pomysłem będzie ustawienie pod wiszącymi bluszczami rozmaitych elementów dekoracyjnych, np. małych kamiennych rzeźb. Klasyczne angielskie ogrody nie mogą też obyć się bez jakiegoś detalu wodnego, który jeszcze bardziej wzmacnia nastrój melancholii i romantyzmu. Dlatego, nawet niewielka sztuczna fontanna z kamienia powinna wzbogacić wystrój ogrodu.