Z czego składa się przydomowa elektrownia wiatrowa?
Przydomowa elektrownia wiatrowa stanowi kompleks połączonych ze sobą urządzeń, które wytwarzają oraz magazynują energię elektryczną. Wiatraki w tym wypadku są w stanie produkować energię potrzebną do zasilenia jednego gospodarstwa domowego, a całość składa się z turbiny wiatrowej, licznika, akumulatora oraz okablowania. Warto podkreślić, że w tym wypadku montaż wiatraków nie wymaga aż tak wielu pozwoleń, jak to jest w przypadku wiatraków produkujących energię na wielką skalę.
Jak działa elektrownia wiatrowa?
Elektrownia wiatrowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje wiatr do produkcji energii, która jest w stanie zasilać domowe sprzęty. Poruszające się z dużą prędkością powietrze jest w stanie poruszać łopatami wirnika w turbinie i powodować ruch wiatraków, który jest przekazywany do generatora za pomocą przekładni.
Następnie działający niczym prądnica generator wytwarza prąd, a ten jest za sprawą falownika przekazywany do gospodarstwa domowego. Ten sposób pozyskiwania energii jest w pełni ekologiczny i dlatego cieszy się rosnącą popularnością wśród osób, którym kondycja naszej planety nie jest obojętna.
Jakie są rodzaje przydomowych elektrowni wiatrowych i ile prądu produkują?
Przydomowe elektrownie wiatrowe są dzielone w zależności od osi ruchu obrotowego wirnika na poziome oraz pionowe. Pionowe przypominają nieco stacje radiowe i są o wiele rzadziej spotykane, a z kolei poziome stanowią popularne wiatraki, które cieszą się dużą popularnością. Generują one większy hałas, ale są o wiele bardziej efektywne niż ich pionowe odpowiedniki, a ponadto wymagają odpowiedniego ustawienia względem wiatru.
Na ilość produkowanego przez elektrownię prądu wpływają dwa czynniki, a mianowicie moc turbiny oraz warunki atmosferyczne, czyli oczywiście siła wiatru. Drugi czynnik jest zupełnie niezależny od człowieka, dlatego trzeba pamiętać o tym, że w bezwietrzne dni turbiny stoją w miejscu, a prąd nie jest produkowany.
Szacuje się, że na potrzeby jednego domu jednorodzinnego potrzeba elektrowni wiatrowej 5kW. Wówczas możliwe jest nie tylko zasilenie energią domowych sprzętów, ale nawet centralnego ogrzewania, czego modele o mniejszej mocy nie mogą zaoferować.
Jednocześnie im większą moc ma elektrownia, tym droższą będzie stanowić inwestycję już na samym początku. Warto też pamiętać o tym, że najlepsze warunki na postawienie tego rodzaju instalacji zapewniają Suwalszczyzna oraz wybrzeże Morza Bałtyckiego, gdzie pogoda najczęściej jest wietrzna.
Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa i czy inwestycja jest opłacalna?
Cena przydomowej elektrowni wiatrowej jest uzależniona od mocy danego modelu. Za elektrownię o niskiej mocy 3kW trzeba zapłacić około dwudziestu tysięcy złotych, a z kolei elektrownia o mocy 5kW jest nawet dwa razy droższa. Ich odpowiednik o mocy 10kW, który zapewnia produkcję sporej ilości energii, kosztuje nawet około osiemdziesięciu tysięcy złotych.
Warunki w Polsce sprawiają, że przydomowe elektrownie stanowią częściej uzupełnienie dla innych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Dzięki temu właściciele domu mają do dyspozycji dwa ekologiczne źródła energii, które nawzajem się uzupełniają. W bezwietrzne i słoneczne dni energię zapewniają panele fotowoltaiczne, a z kolei w dni wietrzne elektrownia wiatrowa.
Szacuje się, że koszt inwestycji w przydomową elektrownię wiatrową finalnie się zwróci, ale trzeba na to czekać o wiele dłużej niż ma to miejsce na przykład w przypadku fotowoltaiki. Jest to rozwiązanie dla cierpliwych, a przede wszystkim dla tych, którzy mają domy na obszarach z optymalnymi w tym wypadku warunkami atmosferycznymi. Nie bez znaczenia jest fakt, że bardzo często wygenerowanego prądu jest zbyt mało, aby elektrownia stanowiła jedyne źródło energii.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zainstalować przydomową elektrownię wiatrową?
Mikroinstalacje wiatrowe mogą zostać zamontowane jedynie, jeśli uzyska się pozwolenia na budowę i użytkowanie, a także gdy uwzględni się je w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to tylko sytuacji, w których ich moc przekracza 40kW, instalacja przekracza 3 metry wysokości, wystają poza obrys budynku na więcej niż 3 metry lub też instalacja ingeruje w konstrukcję dachu.
Warunki te zostały szczegółowo określone w ustawie prawa budowlanego. Jeśli zaś konkretna instalacja nie spełnia powyższych warunków, to wystarczy przed inwestycją zgłosić ją do Urzędu Gminy. Warto jednak wcześniej skonsultować się z fachowcami, którzy będą w stanie doradzić i sprawdzić, czy w danym wypadku inwestycja będzie opłacalna.