Pergole drewniane - rodzaje i ceny

Pergole drewniane to kategoria, w której każdy posiadacz ogrodu może znaleźć coś dla siebie. Współczesne domy, tarasy i ogrody urządzane są w najróżniejszych stylach i z powodzeniem można wybrać pergolę, która stanie się uzupełnieniem całego wystroju. Są one dostępne w różnych formach i kolorach.

Podstawowe pergole z drewna można kupić już za kilka tysięcy złotych, ale cena może zwiększyć się wielokrotnie, jeśli zdecydujemy się na pergolę z drewna przyciemnianego, bielonego czy też na nowoczesne modele o nietuzinkowym kształcie. Przestronne pergole w stylu śródziemnomorskim, przywodzące na myśl kraje południowe, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, lecz przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale również praktyczne.

Jakie są największe zalety pergoli?

Pergola tarasowa jest w stanie nadać więcej wdzięku każdej aranżacji, a jej właściciel za pomocą odpowiednich roślin, mebli ogrodowych i dodatków jest w stanie stworzyć na świeżym powietrzu przyjemny kącik, który sprawdzi się  w okresie letnim czy wiosennym. Cała konstrukcja służy do wyeksponowania kwiatów, a w szczególności stanowi podporę dla roślin pnących, ale przy okazji chroni dane miejsce przed nadmiernym słońcem czy wiatrem.

Wielką zaletą stawiania w ogrodzie lub na tarasie pergoli drewnianej jest fakt, że tego rodzaju konstrukcje nie narażają właściciela posesji na żadne zbędne formalności. Montażu pergoli nie trzeba nigdzie zgłaszać, ani tym bardziej czekać na czyjekolwiek pozwolenie. W rezultacie odpowiednio dobrana konstrukcja może w krótkim czasie stać się wielką ozdobą dla całego ogrodu. Odpowiednio zabezpieczona pergola drewniana jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i stanowi inwestycje na lata.

Jak wybrać dobrą pergolę?

W dzisiejszych czasach większość produktów w tym zakresie zachwyca estetycznym wyglądem i solidnością. Przed wyborem odpowiedniej pergoli warto jednak za każdym razem uwzględnić wiele innych czynników. Jednym z najważniejszych jest w tym wypadku lokalizacja.

Dobrym miejscem na pergolę jest południowa lub zachodnia część ogrodu lub tarasu. Najlepiej by było, gdyby ustawiona w tym miejscu pergola mieściła przynajmniej wszystkich członków rodziny. Wybór jest łatwiejszy dla posiadaczy dużych działek lub tarasów, a z kolei mniejszy metraż ogranicza nieco możliwości aranżacyjne.

Jeśli pergola ma być atrakcyjnym zadaszeniem, pod którym chowane będą rowery czy inne sprzęty, to nie musi być wielka. Jeśli jednak ma stanowić ogrodową strefę relaksu, to zdecydowanie warto postawić na nieco większy model.

O ile tradycyjne pergole z drewna świetnie sprawdzą się w ogrodach w stylu rustykalnym czy skandynawskim, o tyle ich nowoczesne odpowiedniki będą pięknym uzupełnieniem dla aranżacji industrialnych. Warto zadbać o to, aby ten element architektury ogrodowej tworzył spójną całość z resztą aranżacji. Nie mniej ważne jest to, aby pergola znalazła się w odpowiednim miejscu.

Inne modele będą wybierane na taras, a inne na kąt ogrodu. Pergole  w kształcie łuku mogą stanowić widoczną z daleka ozdobę stojącą przy wejściu do ogrodu, a z kolei konstrukcje w formie prostopadłościanu dobrze sprawdzają się w kątach czy przy tarasach.

Jakie rośliny sprawdzą się w przypadku pergoli?

Głównym przeznaczeniem pergoli jest stanowienie podpory dla roślin, które nadają jej ostateczny wygląd i wdzięk. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się rośliny pnące, do których należą na przykład bluszcz pospolity, glicynia, winobluszcz trójklapowy czy wiciokrzew o niewielkich listkach i kwiatach.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również posadzenie aktindii chińskiej, która wyróżnia się pięknymi liśćmi i jadalnymi owocami przypominającymi kiwi. Osoby, którym zależy na tym, aby pergola przez cały rok ujmowała pięknym wyglądem, powinny zdecydować się na rośliny zimozielone, które są odporne na ujemne temperatury.

Jednocześnie warto zawsze mieć na względzie nośność konstrukcji i nie obciążać jej nadmiernie. Całość zdecydowanie ożywią donice w kwiatami ustawione w na zewnątrz czy też małe krzewy ozdobne znajdujące się tuż obok. 

Jak dbać o pergolę?

Jeśli decydujemy się na samodzielnie wykonaną pergolę z drewna, bardzo ważne jest to, aby zaimpregnować ją odpowiednim środkiem. W sklepach dostępne są wysokiej jakości impregnaty w dowolnych odcieniach, dzięki którym konstrukcja nabierze pięknego koloru, a przy okazji będzie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Bardzo ważne jest to, aby korzystać z dobrych środków, ponieważ zapewniają one drewnu trwałość na dłużej.