To, na ile dobrze czujemy się na nieosłoniętym balkonie, jest kwestią indywidualną. Sporo zależy też od charakterystyki otoczenia, w tym choćby natężenia ruchu w pobliżu bloku, numeru piętra czy wreszcie specyfiki sąsiadów. Ci niekiedy potrafią być bardzo ciekawscy i bacznie przyglądać się poczynaniom innych mieszkańców bloku. A nawet jeśli nie wykazują takich cech, nie każdy chce być maksymalnie „wyeksponowany” na swoim balkonie. Prywatność potrafi bowiem dać większy komfort oraz zapewnić większą swobodę. Co zatem możemy zdziałać na balkonie w tym kierunku? 

Osłony balkonowe

To szeroka i mocno zróżnicowana grupa produktów. Ale też dzięki temu można z powodzeniem znaleźć rozwiązanie, które sprawdzi się na każdym balkonie - bez względu na jego metraż. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

Ścianki balkonowe: zapewniają najlepszą ochronę prywatności. Do wyboru są modele w całości zabudowane albo ażurowe (lub np. w formie poziomych szczebelków).

Panele balkonowe: w zasadzie można je uznać za rodzaj ścianek, ponieważ zapewniają zbliżony efekt. Są jednak mniejsze i montowane modułowo.

Parawany: dobrze znane osłony, których sporym atutem jest brak konieczności montażu - można je ustawić w dowolnym miejscu i przenosić. Wady? Przy mocniejszym wietrze mogą się nadmiernie przesuwać albo przewracać.

Maty osłonowe: wykłada się nimi balustrady balkonowe od strony wewnętrznej. Są bardzo praktyczne i niedrogie oraz ciekawie wzbogacają aranżację balkonu.

Siatki balkonowe: kolejne rozwiązanie z grupy tych bardziej ekonomicznych. Tu również może być jednak problem przy mocniejszym wietrze, a odpowiednie odgrodzenie od sąsiada wymaga oczywiście maksymalnie gęstej siatki. Typy osłon balkonowych to jedno, ponieważ równie istotny jest materiał, z jakiego się je wykonuje. Bardzo dobrze sprawdzają się tworzywa syntetyczne, w tym zwłaszcza technorattan (zwany niekiedy ekorattanem). Świetnie radzi sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi, wyróżniając się wysoką trwałością.

Dobre właściwości ma też PCV. Naturalne materiały to z kolei np. bambus czy różnorodne plecionki, takie jak rattan albo wiklina. O ile bambus dobrze radzi sobie z wilgocią, o tyle plecionki wymagają już odpowiedniego zabezpieczenia i stosownej pielęgnacji. Podobnie trzeba postępować z drewnem, w przypadku którego kluczowa jest impregnacja.

Meble balkonowe dla większej prywatności

Meble na balkon stanowią podstawowy element strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Oczywiście to, na jakie możemy sobie pozwolić, jest z góry zdefiniowane przez metraż balkonu. Jeśli jednak znajduje się na nim odpowiednio dużo miejsca na meble wypoczynkowe, warto się w nie wyposażyć. I tu też da się sprytnie za ich pomocą wzmocnić aspekt prywatności.

Wystarczą wysokie oparcia albo specyficzne konstrukcje - dobrym przykładem jest tzw. fotel kokon. W takim meblu można przyjemnie ukryć się przed otoczeniem, w tym zwłaszcza przed okiem sąsiada! Inną ciekawą opcją są meble pomocnicze np. do eksponowania roślin balkonowych. Wysoki regał outdoorowy z ustawionymi na nim kwiatami doniczkowymi z powodzeniem zastępuje osłonę balkonową.

A może zasłony na balkon?

W przypadku balkonu zasłony mają ograniczone zastosowanie, bo nie ma na nim odpowiednich konstrukcji do ich zawieszania (takich jak chociażby pergole tarasowe). Niemniej trzeba pamiętać, że wciąż jesteśmy narażeni na promieniowanie UV i mocne światło słoneczne. Dlatego godnym polecenia rozwiązaniem są markizy, które z powodzeniem da się zamontować nad balkonem. Z jednej strony chronią przed słońcem, z drugiej - wspaniale zdobią balkon, z trzeciej wreszcie - w pewnym stopniu również pozwalają odgrodzić się od sąsiadów.

Jak odgrodzić balkon od sąsiada za pomocą roślin?

Rośliny balkonowe z pewnością mają wspaniałe walory dekoracyjne. Ponadto żywa zieleń i kiście kwiatów niesamowicie umilają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Warto przy tym pamiętać, że z powodzeniem można dorzucić jeszcze jeden aspekt: odgrodzenie balkonu od sąsiada za pomocą roślin właśnie! Jak to zrobić? Przede wszystkim dobrze jest „wzmocnić” istniejącą już granicę, czyli balustradę balkonową.

Typowym rozwiązaniem jest montaż długich doniczek, z których spływają kwitnące kwiaty, takie jak m.in. petunie (w tym surfinie), pelargonie, fuksje, werbeny czy begonie. Jeszcze większą prywatność zapewniają natomiast pnącza balkonowe. Również mogą pokrywać balustradę balkonową, ale jeszcze lepiej wyposażyć się w niewielką, wytrzymałą kratkę, pergolę lub inne elementy, które pozwalają ukierunkować pnącza, tak by dobrze pokrywały wybrany fragment.

Warto zresztą przywołać niektóre obrazy balkonów niemal w całości pokrytych żywą zielenią w ten sposób! Polecane gatunki? Do wyboru mamy te wieloletnie (np. powojnik, bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy) bądź jednoroczne (groszek pachnący, nasturcja, wilec trójbarwny czy kobea pnąca).

Poza tym istnieje cała gama większych roślin do uprawy w doniczkach na balkonie: od różnorodnych kwiatów przez wysokie rośliny trawiaste po krzewy i iglaki. Za ich pomocą można kreatywnie budować zieloną alternatywę dla zwykłych osłon balkonowych. Na koniec warto podkreślić, że rośliny balkonowe to nie tylko przyjemność dla oka oraz sposób na odgrodzenie balkonu od sąsiada. Dodatkowo pozwalają wyciszyć strefę na świeżym powietrzu (ważne zwłaszcza w dużym mieście albo przy ruchliwej trasie) i oczyszczają powietrze.