W aranżacji tarasu kluczowe jest dobranie odpowiednich materiałów do wykończenia jego powierzchni. Zastanawiając się co położyć na taras, pamiętaj, że materiały powinny być nie tylko dopełnieniem wystroju, ale także trwałe i bezpieczne. Urządzając taras warto zacząć od podłogi! Wykończenie powierzchni tarasu dobierajmy starannie, zarówno pod katem użyteczności, jak i stylu. Jeśli na tarasie chcemy ustawić stół, fotele, donice sprawdzi się podłoga wyłożoną kamiennymi lub betonowymi płytami, kostką brukową, czy deskami lub cegłą. Poniżej przedstawiamy 5 pomysłów na wykończenie tarasu. 

1. Naturalne drewno na taras

Drewno na taras wciąż jest bardzo popularne. Jeśli zdecydujemy się na taras drewniany, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Taras będzie się znajdował tuż przy oczku wodnym, strumyku lub basenie? Drewno zdecydowanie odpada. Gdy będzie przylegać do sypialni, gdzie zwykle rzadko przebywamy, wtedy na drewno możemy się skusić. Jeśli natomiast na tarasie będziemy często przyjmować rodzinę i gości, wtedy powinniśmy z drewna zrezygnować.

Musimy też zadać sobie pytanie, czy taras będzie zadaszony czy nie. W tym drugim przypadku warto rozważyć zakup najtrwalszych gatunków. Drewno jest niezwykle estetycznym materiałem do wykończenia tarasów: szlachetnym i atrakcyjnym. Jednak jego wysokie koszty mogą skutecznie odstraszyć. Ponadto, drewno jest podatne na zanieczyszczenia, uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni słonecznych i zmienne warunki atmosferyczne, więc wymaga regularnej konserwacji: karcher, szlifierka i ponowne zaimpregnowanie jest uciążliwe, czasochłonne i kosztowne. Z tych powodów często poszukujemy alternatyw, które będą równie estetyczne, a jednocześnie trwalsze i mniej pracochłonne.

Jakie drewno będzie najlepsze na taras?

Krajowe gatunki drewna, takie jak sosna, świerk czy buk, najlepiej sprawdzają się na tarasach zadaszonych i nienarażonych na silne działanie wilgoci. Dlatego część osób decyduje się na twardszy i bardziej wytrzymały, a wciąż atrakcyjny cenowo modrzew odporny na gnicie.

Popielate deski i szary fotel wbrew pozorom wcale się nie zlewają, fot. BoConcept
Szare drewniane deski tworzą z elewacją domu ciekawy duet, fot. BoConcept

Drugim drewnem cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem (łączy bowiem dużą wytrzymałość i walory estetyczne) jest świerk skandynawski. Bywa nazywany białym drewnem ze względu na swój charakterystyczny słomkowy kolor. Ponieważ zawiera dużo żywicy, w naturalny sposób zabezpiecza go ona przed warunkami atmosferycznymi. Dobrze zakonserwowany taras świerkowy będzie służył długie lata nawet bez zadaszenia, ale nie powinien być montowany w bardzo wilgotnym miejscu i nie może mieć bezpośredniego kontaktu z gruntem.

 

Do popularnego drewna na taras należą też gatunki egzotyczne, takie jak teak, massaranduba i bangkirai. Dzięki zwartej strukturze są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei duża ilość żywicy i naturalnych olejków w tych drzewach zapewnia trwałość. Jednak warto pamiętać, że pod wpływem czynników atmosferycznych egzotyczne drewno na tarasie szarzeje, dlatego trzeba pokryć je specjalnym olejem.

2. Co położyć na taras zamiast drewna? Deski kompozytowe!

Alternatywą dla drewna są deski kompozytowe, które wizualnie przypominają naturalne deski, ale są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu. Wymagają znacznie mniej uwagi niż drewno – ich czyszczenie i pielęgnacja są mniej czasochłonne. Deski kompozytowe zachowują atrakcyjny wygląd przez długi czas. Mają jednolity kolor, co ułatwia ich układanie.

Oczywiście oprócz niewątpliwych zalet, deski kompozytowe mają też wady. Po pierwsze nie są tak piękne jak naturalne drewno, bo nie mają charakterystycznych sęków. Po drugie deski kompozytowe powinny być stosowane pod zadaszeniem, ponieważ stała ekspozycja na słońcu powoduje ich nagrzewanie i trwałe odbarwienie. Dodatkowo materiał ten jest podatny na zarysowania przez meble tarasowe, co skutkuje tym, że szybko wygląda na zniszczony.

Deski kompozytowe występują w różnych kolorach, fot. DLH
Deski kompozytowe potrafią się odbarwiać. Dobrze im zrobi żagiel przeciwsłoneczny, fot. DLH

Czy deski kompozytowe na taras są ekologiczne? Większość powszechnie dostępnych desek kompozytowych powstaje z połączenia PCW i mączki drzewnej. Jednak niektóre marki mają w ofercie kompozyt stworzony z łuski ryżowej, soli i oleju mineralnego, który wyróżnia się ekologiczną formułą. Eliminacja sztucznych materiałów sprawia, że kompozyt ten jest bardziej przyjazny dla środowiska i zdrowia. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną połączyć naturalność z trwałością.

Deski kompozytowe z kolekcji DUNA wyróżnia faktura zbliżona do drewna. Dzięki dwustronnemu ryflowaniu i czterostronnemu szlifowaniu doskonale się prezentują i są trwałe. Fot. DLH

3. Płytki gresowe na taras - odporne na wszystko

Gres na taras to materiał bardzo funkcjonalny! Gres jest materiałem, który zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej prostocie i trwałości. Jest łatwy do czyszczenia i odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, takie jak smar, tłuszcz, grzyby i pleśń, co czyni go idealnym na tarasy. Ciekawym pomysłem będzie połączenie go z innymi materiałami, na przykład z drewnem.

Na pierwszy rzut oka dwa w ogóle nieprzystające do siebie materiały. W rzeczywistości piękne połączenie, fot. Dekton
Beżowe gresowe płyty położone są na zmianę z białym żwirem, które ładnie nawiązuje do elewacji domu i mebli tarasowych, fot. Bozza
Trawa między płytami i zieleń w tle - udana kompozycja, fot. Bozza

Gres jest niezwykle wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne (w tym na mróz), a także zapewnia skuteczne odprowadzanie wody deszczowej. Delikatnie chropowata faktura gresu chroni przed poślizgnięciem się na mokrych powierzchniach.

Podłoga na taras zrobiona z kamienia wapiennego
Ciemne płyty gresowe na tarasie nawiązują do elewacji między oknami, fot. Marazzi

Środki chemiczne używane w ogrodnictwie nie stanowią dla niego problemu, co jest szczególnie wygodne podczas prac ogrodowych. Gres doskonale sprawdza się na powierzchniach narażonych na kontakt z wodą i mrozem.

4. Jaki kamień jest najlepszy na taras?

Uniwersalność kamienia sprawia, że można używać tego samego materiału zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie, tworząc spójną i modną przestrzeń. Najlepiej na tarasie sprawdzą się granit, łupek, bazalt czy kwarcyt - są to materiały o niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu bardzo trwałe. Poza tym kamień naturalny doskonale komponuje się z zielenią. Kamień na podłogę  tarasu może być zastosowany w postaci płyt, kostki, czy bloczków.

Taras ładnie wygląda, gdy jego podłoga łączy się z podłogą salonu, fot. Marazzi

W naszym klimacie nie poleca się terakoty. A jeśli się na nią jednak zdecydujemy, to powinniśmy zatrudnić sprawdzoną firmę, która zastosuje betonowy podkład i dobrze wykona swoją pracę.

5. Z czego najtaniej zrobić taras? Sztuczna trawa lub dywan outdoorowy

Dywany outdoorowe dobrze radzą sobie zarówno ze słońcem (nie blakną) i deszczem. Są trwałe, miękkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze sprawdzą się na taras w naszym klimacie.

Dywan outdoorowy w stylu boho. Fot. Lima Lace

Zielona wykładzina balkonowa wprowadza życie do betonowych powierzchni, nadając surowym, nowoczesnym tarasom zupełnie nowy wygląd. Jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla niewielkich tarasów w domach szeregowych, jak i dla balkonów. Sztuczna trawa dostępna jest w rolkach o różnych szerokościach, co umożliwia łatwe dopasowanie jej do rozmiarów tarasu. Można ją też kupić na metry, co ułatwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

Sztuczna trawa to najtańszy sposób na podłogę na tarasie

Sztuczna trawa często kojarzy się z plastikowymi, tandetnymi i szorstkimi źdźbłami. Tak jest, ale tylko z najtańszymi wersjami. Jednak wybierając produkty ze średniej lub wyższej półki cenowej, można być pewnym, że będziemy się cieszyć miękkim i przyjemnym w dotyku runem.

Sztuczna trawa na balkonie czy tarasie to praktyczne rozwiązanie, które nie sprawia żadnych kłopotów. Sztuczna trawa jest łatwa w montażu i nie wymaga pielęgnacji ani podlewania. Wystarczy ją zamieść z liści lub odkurzyć. Niektóre wersje sztucznej trawy są wyposażone w antypoślizgową powierzchnię, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania.

Autor
Co na taras: 5 pomysłów na wykończenie tarasu
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...