Kolory drewna - gatunki europejskie

Kolor drewna to kluczowa kwestia w dziedzinie aranżacji wnętrza. Poszczególne gatunki znacząco różnią się kolorystyką, dlatego urządzając mieszkanie, warto poznać cechy charakterystyczne popularnych gatunków, występujących na rodzimym gruncie.

Sosna - drewno sosnowe charakteryzujące się wybarwieniem od słomkowej po delikatny brąz z nutką pomarańczy. Warto wiedzieć, iż im intensywniejsza barwa, tym trwalsze drewno. Drewno sosnowe dobrze sprawdza się jako surowiec na sklejkę i płyty wiórowe oraz prefabrykaty i konstrukcje budowlane. Powszechnie stosowane jest w stolarce okiennej i drzwiowej.

Dąb - jeden z twardszych gatunków drewna, a co za tym idzie, również trwalszych i odpornych na uszkodzenia. Intensywny ciemniejszy lub przydymiony brąz albo brąz z żółtawym odcieniem, chropowata naturalna faktura oraz wyrazisty rysunek słoi sprawiają, że drewno dębowe chętnie wykorzystywane jest do produkcji stylowych, solidnych i ciężkich mebli.

Jesion - to gatunek bardzo uniwersalny pod względem kolorystyki, ponieważ może przybierać barwę od bardzo jasnej mlecznej lub słomkowej, poprzez jasny brąz aż do głębokich nasyconych tonów. Z uwagi na łatwość obróbki i sporą elastyczność, drewno jesionowe najczęściej wykorzystuje się w stolarstwie do produkcji schodów, mebli, stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów toczonych.

Wiśnia - wyjątkowe, w zależności od gatunku czerwone bądź kremowożółte wybarwienie to gratka dla producentów mebli oraz dodatków wnętrzarskich oscylujących wokół rzemiosła artystycznego.

Buk - drewno o specyficznej, jednakże bardzo uniwersalnej barwie mieniącej się jasnym różem, charakteryzujące się wyrazistym cętkowanym usłojeniem. Z biegiem czasu zmienia kolor w kierunku żółtego. Wykorzystywane do produkcji podłóg, schodów oraz mebli.

Brzoza - ciepła barwa przywodząca na myśl naturalny jasny miód oraz gęste usłojenie to cechy charakterystyczną drewna brzozowego. Powszechnie stosowane jest do produkcji płyt i oklein meblarskich, parkietów, oraz mebli z litego drewna.

Olcha - to niezwykle odporne na wilgoć i wodę drewno chętnie wykorzystywane jest w branży meblowej i stolarce budowlanej. Kolorystyka drewna olchowego to pomarańcz oraz żółć z czerwonym odcieniem.

Orzech - unikatowy układ usłojenia i szlachetne wybarwienie od jasnego brązu po ciemnobrązowe z szarym odcieniem stanowią o dużym potencjale drewna orzechowego. To doskonały surowiec na ekskluzywne parkiety, schody, boazerie, ale również stylowe komody i industrialne stoły.  

Kolory drewna - gatunki egzotyczne

Europejskie gatunki drzew rosną w sprzyjającym klimacie i z reguły ich drewno nie jest odporne na wilgoć. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku drewna egzotycznego. Drzewa rosną w tropikalnym wilgotnym klimacie i z powodzeniem możemy wykorzystać je w aranżacji łazienki i kuchni. Drewno drzew egzotycznych cenione jest również z uwagi na oryginalną kolorystykę i fakturę.

Palisander - chropowata struktura i bogate wybarwienie w tonach brązów, czerni i fioletu stawia drewno palisandrowe na czołowym miejscu najefektowniejszych odmian drewna egzotycznego. Wykorzystywane do produkcji schodów, podłóg oraz prestiżowych mebli i dekoracji.

Padouk - intensywnie czerwona barwa i delikatne usłojenie sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjna wizualnie odmiana drewna. Z drewna padouk wykonuje się stolarkę okienną i drzwiową, meble oraz schody i podłogi.

Heban - drogie, lecz wyjątkowo pożądane na rynku wnętrzarskim drewno z wyraźnym usłojeniem o bardzo ciemnej czarnej barwie. Wykorzystywane do wyrobu stylowych mebli, parkietów oraz rzeźb.

Jatoba - efektowna odmiana drewna, które z czasem ciemnieje i osiąga ostatecznie odcienie czerwieni i brązów z czarnymi smugami. Duża wytrzymałość na czynniki atmosferyczne powoduje, że świetnie sprawdza się na tarasach i w pomieszczeniach wilgotnych. Możemy je spotkać postaci podłóg, mebli i dekoracyjnych elementów wykończenia.

Bambus - szeroka paleta barw od słomkowej po karmelowy brąz oraz duża wytrzymałość to raczej mało znane zalety bambusa, który kojarzy się raczej z przedmiotami domowego użytku. Schody, podłogi i boazerie wykonane z bambusa cieszą oko przez wiele lat.

Teak - to niezwykle modne drewno egzotyczne o ciepłym kolorze brązowym z nutką barwy pomarańczowej. Doskonały do produkcji mebli, podłóg i stolarki drzwiowej.

Iroko - bardzo odporne na warunki atmosferyczne, dlatego świetnie nadaje się na elewacje i meble ogrodowe, ale także okładziny ścienne i podłogowe w kuchniach lub łazienkach, a nawet pokojach kąpielowych o domowych SPA. Złocista barwa drewna Iroko wizualnie ociepla wnętrze.

Jak łączyć poszczególne gatunki drewna?

Głównym zamysłem optymalnego łączenia różnych gatunków drewna we wnętrzach jest zbliżona tonacja. Kolorystyka może się różnić i odbiegać od siebie stopniem nasycenia i kontrastem, jednak decydując się na parkiet z drewna w ciepłym kolorze, ważne jest, aby pozostałe elementy drewniane również prezentowały ciepłą tonację. Aby uzyskać harmonię, nie należy łączyć drewna o chłodnej i ciepłej tonacji. Dobrze jest również ograniczyć się do dwóch, maksymalnie trzech gatunków drewna we wnętrzu, ponieważ większa ilość mogłaby wprowadzić zbyt duży chaos w aranżu i niepotrzebnie go przytłoczyć.

Warto zwrócić również uwagę na usłojenie drewna. Jeśli decydujemy się na meble z mocnym usłojeniem, wtedy pozostałe drewniane elementy powinny mieć łagodniejszy deseń. Planowanie wyposażenia przestrzeni w drewniane elementy najlepiej zacząć od elementów zajmujących najwięcej miejsca i najbardziej przyciągających wzrok, czyli podłóg i ścian.

Drewno w stylach wnętrzarskich

Ważnym aspektem w dopasowaniu do konkretnych stylów wnętrzarskich jest sposób wykończenia drewna i utrzymanie harmonii konceptu. Nie oznacza to wcale, że wybierając lakierowaną podłogę, zamknęliśmy się na inne rozwiązania. Możemy je delikatnie łączyć, jednak unikajmy oddalonych od siebie stylów, czyli nie będzie dobrze wyglądało połączenie wysokiego połysku i postarzanego drewna. W stylach delikatnych i zbliżonych do natury takich jak skandynawski i rustykalny warto postawić na jasne ciepłe barwy i naturalne surowe wykończenie, dlatego świetnie sprawdzą się tu rodzima sosna, brzoza i bielony dąb.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym z betonem i bielą w roli głównej warto ocieplić drewnianymi dodatkami takimi jak ława, czy ścianka. Dobrze wkomponuje się w styl minimalistyczny drewno egzotyczne, nadające wnętrzu oryginalnego i interesującego charakteru przy zachowaniu minimalnej ilości zastosowanych elementów dekoracyjnych. Nieco inaczej wygląda temat drewna we wnętrzach industrialnych. Lofty kojarzą się z cegłą i kamieniem, jednak wbrew pozorom, drewno odgrywa tu ważną rolę, ponieważ „zmiękcza” nieco przekaz i dodaje przytulności.

Ważne jest, aby drewno miało jak najbardziej naturalny wygląd. Możemy postawić zatem na elementy z drewna postarzanego, jak i tego o naturalnie szlachetnym wyglądzie. Nie ma tu miejsca na lekkie konstrukcje, królują solidne formy, dlatego warto wykorzystać we wnętrzu loftowym drewno dębu, orzecha i jesionu, ale także egzotyczną jatobę, teak, czy merbau.

Warto wiedzieć!

• Jeśli planujemy ciemną podłogę, meble powinny być jasne, aby całość nie przytłoczyła i nie „zlała” się w jedno.

• Drewno świetnie podaje się łączeniu na zasadzie kontrastów.

• Drewno to dobry patent na wykończenie ściany nie tylko w formie paneli, czy desek, ale również modnych lameli, paneli ażurowych, czy angielskiej boazerii.

• W przypadku wątpliwości warto poprosić w sklepie o próbki i zestawić je z sobą, wtedy zyskamy pewność, że poszczególne barwy i faktury pasują do siebie.

• Świetnie sprawdza się łączenie gatunków rodzimych z egzotycznymi.

Autor
Kolory drewna - czym różnią się poszczególne gatunki?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...