Schody stanowią ważny element funkcjonalny we wnętrzach, który łączy ze sobą dwa poziomy i usprawnia komunikację między nimi. Jednocześnie, zależnie od ich konstrukcji, warto wykorzystać także ich nieoczywisty potencjał, zagospodarowując miejsce pod schodami. Jakie mamy tutaj możliwości oraz jak to zrobić sprawnie, z pomysłem oraz z dobrym efektem?

Jeśli zastanawiamy się, jak wykorzystać przestrzeń pod schodami, przede wszystkim uwzględnijmy ich lokalizację - czy znajdują się w salonie, czy w przedpokoju. W pierwszym przypadku możliwości są bardzo szerokie, w drugim zaś - już nieco ograniczone.

Przede wszystkim nie każda przestrzeń funkcjonalna dobrze odnajdzie się właśnie w przedpokoju. Chociażby nie wszyscy będą chcieli korzystać z biurka tam zlokalizowanego. Kolejna ważna kwestia to estetyczne dopasowanie zagospodarowanej strefy do wyglądu schodów. Tu szczególnie ważne są kolorystyka, stylistyka, wzory i oczywiście materiały.

Szafa na wymiar pod schodami

Rozwiązanie bardzo praktyczne i maksymalnie wykorzystujące dostępną przestrzeń - wystarczy przygotować projekt szafy na wymiar dostosowany do miejsca pod schodami. Siłą rzeczy taka zabudowa musi być asymetryczna, dlatego dobrze opracowany projekt odgrywa istotną rolę. Chodzi tu zarówno o formę szafy , jak i organizację przechowywania w środku. Przykładowo - miejsce na kurtki, płaszcze czy sukienki powinno wypadać tam, gdzie stopnie schodów są najwyżej. Zabudowa może także służyć jako schowek tzw. gospodarczy - na akcesoria do sprzątania czy deskę do prasowania.

Regał i półki pod schodami

To kolejna opcja, którą można sprytnie dopasować do konkretnej formy schodów. Ponadto półki mogą mieć różne przeznaczenie - służyć do przechowywania książek (domowa biblioteka!), dekoracji, ale też kwiatów czy ulubionych przedmiotów. W ten sposób można przy okazji nieco wzmocnić stylistyczny odbiór wnętrza. Warto pamiętać, że półki mogą mieć różną formę - być otwarte, zabudowane albo częściowo jednego i drugiego typu.

Miejsce pod schodami na domowe biuro

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej znalezienie odpowiedniego miejsca do aktywności zawodowej w domu czasem stanowi spore wyzwanie. Dlaczego by więc nie wykorzystać przestrzeni pod schodami? Biuro w tym miejscu może być przy tym bardzo funkcjonalne, choć oczywiście sporo zależy od dostępnego miejsca - tak by zmieścić potrzebne meble, wstawić komputer i nie mieć poczucia pracy w bardzo zamkniętej, ograniczającej przestrzeni.

Trzeba też pamiętać, że istotną rolę odgrywa wzrost użytkownika biura. Nie każdy bowiem wygodnie zmieści się pod schodami nawet w pozycji siedzącej. Należy również zwrócić uwagę na dobre oświetlenie. Lokalizacja pod schodami może wymagać pracy przede wszystkim przy świetle sztucznym.

Rośliny doniczkowe pod schodami

Jest to bodaj najprostsza odpowiedź na pytanie, jak zagospodarować miejsce pod schodami! Nie trzeba tu tworzyć żadnej zabudowy na wymiar, montować półek czy wstawiać mebli. Wystarczy dobrać rośliny w taki sposób, by odpowiednio mieściły się pod schodami, czyli stworzyć kompozycję z kwiatów niższych i wyższych.

Trzeba tu jednak pamiętać, że nie wszystkie zielone dekoracje dobrze zniosą ekspozycję pod schodami. Powód? Potencjalne niedobory światła. Oczywiście sporo zależy od lokalizacji schodów. Jeśli znajdują się w salonie, i to niezbyt daleko okna, światła naturalnego będzie więcej. Inaczej może być jednak w przedpokoju. Przykładowe rośliny, które dobrze zniosą ewentualną małą ilość światła, to paprotki, pnącza (m.in. bluszcz), zamiokulkas, sansewieria czy dracena.

Miejsce na kominek

Jeśli schody znajdują się w salonie, warto też pomyśleć o tym, by zabudować pod nimi kominek. W ten sposób powstanie ciekawe, estetyczne i klimatyczne miejsce do relaksu wokół niego. Oczywiście mowa tu raczej o biokominku, ponieważ klasyczny kominek wymaga przygotowania odpowiedniej instalacji, którą trudno wykonać pod schodami.

Alternatywę może też stanowić kominek elektryczny, niemniej wtedy rezygnujemy z blasku prawdziwego płomienia. Warto też pamiętać, że kominek stanowi punkt wyjścia do stworzenia nastrojowej kompozycji z dekoracyjnym portalem czy też większą zabudową ścienną, np. obłożoną kamieniem (lub materiałem dobrze go imitującym - takim jak płytki ceramiczne z wzorem kamienia).

Domek dla zwierzaków pod schodami

Miejsce pod schodami może się także przydać dla domowych zwierzaków - psa lub kota. W takiej sytuacji warto zaaranżować tam przestrzeń dla czworonoga, np. specjalny domek albo przynajmniej legowisko. Jeśli zaś chodzi o koty, można się pokusić o większą konstrukcję do zabawy. Inna sprawa, że pod schodami można też sprytnie ukryć kuwetę albo miski z jedzeniem i piciem dla zwierząt.

Przestrzeń wielofunkcyjna, czyli jak twórczo zagospodarować miejsce pod schodami?

Aranżując miejsce pod schodami, tak naprawdę nie trzeba się ograniczać wyłącznie do jednej funkcji czy jednego typu zabudowy. Jeśli przestrzeni jest sporo, można ją potraktować kreatywnie. Przykładowo niska szafka może być jednocześnie dodatkowym miejscem do siedzenia - wystarczy zamontować na niej siedzisko albo - w wersji prostszej - położyć tylko poduszki. Także zabudowy pod schodami mogą być różnorodne. Warto np. połączyć ze sobą półki, szafki i blaty. W tej materii można dać się ponieść aranżacyjnej fantazji!

Autor
Jak zagospodarować miejsce pod schodami?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...