Aranżując przedpokój, należy pamiętać zwłaszcza o wizualnym uporządkowaniu wnętrza. Nie najlepsze wrażenie robi chociażby duża ilość rzeczy na wierzchu, stąd dużą popularnością cieszą się szafy na wymiar do zabudowy. Ponadto warto szukać pomysłów na to, by wystrój nowoczesnego przedpokoju w bloku był jak najbardziej zbliżony do tego w salonie czy kuchni. Zwłaszcza że we współczesnych mieszkaniach powoli standardem staje się jedna, otwarta strefa dzienna z wyznaczonymi w ramach niej strefami funkcjonalnymi (hol, pokój dzienny, aneks kuchenny).

Nowoczesny przedpokój w bloku - jak urządzić?

Solidna baza Podstawą aranżacji przedpokoju w bloku jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, i to wizualnie zbliżonych do tych w salonie czy kuchni. Niemniej przedpokój rządzi się swoimi prawami. Jest bardziej podatny na zabrudzenia czy kurz i wilgoć wnoszone do mieszkania. Dlatego ważne są materiały łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na zarysowania. Jeśli w całym mieszkaniu decydujemy się na panele podłogowe, również możemy je zastosować w przedpokoju - ale wybierajmy te o najwyższych klasach ścieralności (co najmniej AC3).

Podobne wysokie parametry dotyczą płytek podłogowych. Siłą rzeczy w nowoczesnym przedpokoju w bloku lepiej zrezygnować z wykładzin czy dywanów (chyba że chodzi jedynie np. o dekoracyjny chodnik w długim i wąskim pomieszczeniu). Trzeba też pamiętać, że w przedpokoju na zabrudzenia i zarysowania narażone są również ściany - zwłaszcza w dolnej części. Problem rozwiązuje już solidna farba (np. ceramiczna - niezwykle odporna na uszkodzenia), choć równie dobrym wyborem do przedpokoju są odporne tapety winylowe czy „twardsze” okładziny - płytki ceramiczne, cegła, kamień, beton, nowoczesna boazeria. Wiele zależy tu od stylu wnętrzarskiego, który dominuje w mieszkaniu. Przedpokój nie powinien się szczególnie wyróżniać unikalnym dla niego materiałem.

Jakie meble do przedpokoju i wyposażenie?

Świetnym pomysłem na zagospodarowanie przedpokoju jest szafa na wymiar - np. wnękowa. Wiele zależy od tego, czy jest to jedyny mebel tego typu w mieszkaniu. Jeśli tak, powinien maksymalnie przejąć rolę domowej garderoby, a więc być większy i dobrze przemyślany pod kątem przechowywania odzieży i różnych dodatków. Szafa zabudowana jest też lekka optycznie i nie przytłacza wizualnie wnętrza. Dodatkowo może być wzbogacona o lustrzane fronty, które wizualnie dodają aranżacji przedpokoju jeszcze więcej centymetrów. Szafa wolnostojąca zaś zabiera zwykle więcej miejsca, nie zawsze też da się ją sprytnie wkomponować na ograniczonym metrażu przedpokoju.

Kolejnym godnym polecenia meblem jest szafka na buty - zwłaszcza jeśli w szafie na wymiar nie ma oddzielnego miejsca na obuwie. Do wyboru są różne formy i wymiary takich mebli, dlatego łatwo dobrać odpowiedni do danego przedpokoju - wąski i wysoki bądź niski czy szeroki, aż wreszcie w dowolnej konwencji stylistycznej. W nowoczesnym przedpokoju w bloku dobrze sprawdza się również szafka na buty z siedziskiem. Wymaga to oczywiście solidniejszej konstrukcji i specyficznej formy (niższy mebel i szeroki). Warto pamiętać, że nowoczesny przedpokój z siedziskiem to przestrzeń wygodna i funkcjonalna! Oczywiście siedzisko można zaplanować także w inny sposób - jako ławkę (najlepiej z półką) czy też we wnęce. To drugie rozwiązanie daje opcję wprowadzenia ciekawego koloru tapicerki albo okładziny wnękowej do wystroju pomieszczenia. Nie zawsze jednak da się wygospodarować takie oddzielne miejsce - szczególnie na małym metrażu.

Nie można też zapomnieć o lustrze w przedpokoju. Jeśli nie pojawia się ono na froncie szafy wnękowej, należy zaplanować oddzielne. To bardzo ważny element funkcjonalny - pozwala chociażby wygodnie przejrzeć się przed wyjściem z mieszkania. Poza tym zwierciadła w nowoczesnym przedpokoju świetnie powiększają optycznie wnętrze. Co zaś z wieszakami? Tu sporo zależy od tego, jak duży jest przedpokój. Właściwie można z nich całkowicie zrezygnować, jeśli na odzież wierzchnią przewidziane jest miejsce w szafie. Nie zaszkodzi jednak przewidzieć kilku haczyków ściennych np. na ubrania gości.

Aranżacja przedpokoju - oświetlenie i detale

Odpowiednie oświetlenie jest równie ważne jak nowoczesne meble do przedpokoju. Inspiracje w tym zakresie podyktowane są głównie ergonomią i zależą chociażby od kształtu pomieszczenia. Jeśli ma ono formę kwadratu, zwykle wystarczy jeden centralnie umieszczony plafon, który dobrze oświetli całą strefę. Ale gdy przedpokój jest długi i wąski, przyda się już ciąg świateł - np. nowoczesnych LED-ów. Należy również pamiętać o właściwym oświetleniu lustra. Do tego celu świetnie sprawdzają się m.in. kinkiety. Dbając o spójność stylistyczną i wizualną całego mieszkania, design lamp warto dobierać zawsze odpowiednio do tych salonowych i kuchennych. Jednocześnie lepiej zrezygnować z lamp wiszących, które lepiej spełniają swoją funkcję w innych strefach. W przedpokoju zaś niekoniecznie zapewniają doświetlenie wszystkich zakamarków, a wręcz mogą przeszkadzać (np. jeśli ktoś z domowników jest wysoką osobą, a pomieszczenie jest niskie).

Jeśli zaś chodzi o detale dekoracyjne i dodatki, warto zachować aranżacyjny umiar. Przedpokój w bloku powinien być bowiem maksymalnie uporządkowany. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wprowadzać do niego indywidualnych akcentów. Grafika bądź obraz na ścianie, ramki ze zdjęciami z podróży albo z bliskimi czy wazon z kwiatami dodają wnętrzu charakteru, a przede wszystkim stanowią wizualny łącznik np. z częścią salonową.

Nowoczesny mały przedpokój w bloku

W przypadku małego przedpokoju w bloku umiar aranżacyjny odgrywa szczególnie istotną rolę. Warto dobrze przemyśleć przestrzeń do przechowywania oraz starać się, by jak najmniej rzeczy pozostało na widoku. Małe przestrzenie wymagają też specyficznego podejścia, jeśli chodzi o wystrój - dobrze sprawdzają się jasne, pastelowe kolory. Zawsze dobrym wyborem jest oczywiście uniwersalna biel. Oprócz tego na wagę złota są lustra, czyli najlepsza metoda na wizualne powiększenie wnętrza.

Autor
Nowoczesny przedpokój - jak go połączyć z resztą mieszkania?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...