Ściany przesuwne można potraktować jako dodatkowy element w zakresie podziałów przestrzennych albo wręcz przeciwnie - swoistą alternatywę dla tradycyjnych ścian działowych. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego mieszkania i jego projektu. Na początek więc wyjaśniamy, czym właściwie jest ściana przesuwna w mieszkania, a także przyglądamy się miejscom, gdzie może być z powodzeniem zastosowana. 

Przesuwne ściany w pokoju, czyli o czym mowa?

Ściany przesuwne w pokoju można porównać do popularnych drzwi przesuwnych (znanych choćby z szaf wnękowych), jednak w tym przypadku mowa o rozwiązaniu bardziej zaawansowanym i wykonanym w większej skali. Zwykle rozmiar ruchomej ściany odpowiada wysokości pomieszczenia, w której się znajduje. Kluczowy jest oczywiście element „przesuwne” obecny w nazwie - ściana ma więc formę ruchomej przesłony, co jest możliwe dzięki temu, że mocowana jest na prowadnicach. Te zaś zwyczajowo montuje się na suficie, a od strony podłogi - zostawia odrobinę wolnego miejsca, tak by ściana przesuwna nie rysowała posadzki. Oczywiście można też zamontować prowadnice w podłodze, niemniej jest to wybór rzadszy i mniej funkcjonalny. Po odsunięciu ściany tracimy bowiem efekt jednolitej przestrzeni - z uwagi na widoczny element pod stopami, o który w dodatku można nieopatrznie zahaczyć.

Ruchoma ściana w mieszkaniu i jej rodzaje Przesuwne ściany w pokoju można wykonać na wiele sposobów. Najpopularniejsze są jednak dwa typy. Jeden już opisano wyżej - to ściana przesuwna na prowadnicach i rolkach. Drugi to ściana przesuwna harmonijkowa. W tym wypadku jej poszczególne elementy łączone są za pomocą taśmy i w razie potrzeby składane jak harmonijka.

Oprócz tego ruchome ściany w mieszkaniu można podzielić z uwzględnieniem materiału, z jakiego zostały wykonane. Przykładowo mamy więc:

• ściany przesuwne z płyt gipsowo-kartonowych - jedne z popularniejszych rozwiązań;

• ściany przesuwne z płyt drewnopochodnych - alternatywa dla powyższych, która pozwala wprowadzić do wystroju ciekawe dekory obecne na płytach;

• ściany przesuwne z drewna - albo stylowe i nowoczesne (rodem z japońskiego zen czy stylistyki japandi), albo bardziej surowe i rustykalne;

ściany przesuwne szklane - lekkie optycznie i popularne w różnych stylistykach; wzbogacone o metalowe szprosy mogą mieć industrialny charakter bądź też świetnie wpisywać się we wnętrza aranżowane w starych kamienicach;

• ściany przesuwne z tworzyw sztucznych - dość tanie w wykonaniu, jednak wiele zależy od rodzaju tworzywa, którego używamy, a zwłaszcza jego solidności; dobrze sprawdzają się np. w łazienkach, ponieważ tworzywa sztuczne są odporne na działanie wilgoci.

Wiele jest zatem możliwości konstrukcyjnych, jakie wykorzystują ściany przesuwne. Koszt takich rozwiązań również zależy od użytych materiałów. Zwykle najwięcej zapłacimy za szkło i metal, a mniej - za tworzywa sztuczne, gips-karton czy płyty drewnopochodne (np. MDF).

Ściana przesuwna w mieszkaniu w różnych rolach

Gdzie w mieszkaniu najlepiej sprawdzają się ściany przesuwne? Przede wszystkim do wydzielenia różnych stref funkcjonalnych. Na przykład w kawalerce za pomocą ściany przesuwnej można wizualnie oddzielić aneks kuchenny bądź aneks sypialniany. To także świetne rozwiązanie w przypadku pracy w domu - optyczne odseparowanie domowego biura przynosi wiele korzyści psychologicznych (nie mieszamy ze sobą strefy zawodowej oraz prywatnej, związanej z relaksem).

Jednocześnie nadal mamy możliwość optycznego połączenia całej przestrzeni w jedną strefę dzienną - wystarczy zsunąć ścianę! Ruchome przesłony mogą się także przydać w pokoju dziecięcym, jeśli dzieli go dwójka maluchów. W ten sposób każde z nich zyska prywatne miejsce. Kolejna propozycja to ściana przesuwna w łazience, np. do wydzielenia dużej strefy kąpielowej. Może ona zastąpić kabinę prysznicową.

Ściana przesuwna - jak zrobić?

Samodzielne wykonanie ściany przesuwnej jest dość wymagające i oczywiście zależy od umiejętności, jakimi dysponujemy. Możemy albo kupić gotowy zestaw z prowadnicami, rolkami i skrzydłami przesuwnymi, albo też skompletować go na własną modłę. Ostatnia z metod z jednej strony pozwala obniżyć koszty, z drugiej jednak wymaga sporej uwagi i rzetelności, tak by wszystkie elementy do siebie pasowały.

A jak zrobić ściankę działową z lameli? Do tego wykorzystujemy gotowe moduły z lamelami, które tworzą poszczególne skrzydła ściany przesuwnej. Dostępne są np. lamele drewniane montowane na płytach podkładowych. Ponieważ ruchoma przesłona jest dwustronna, należy zadbać o jednakowy, charakterystycznie prążkowany wygląd z przodu i z tyłu. Ewentualnie z jednej strony zostawiamy lamele, a z drugiej - gładką powierzchnię.

Autor
Ściana przesuwna w mieszkaniu - sprawdź, jakie daje możliwości!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...