Drewniane meble kiedyś były standardem, dziś zaś przy propozycjach z płyt meblowych czy innych materiałów są zwykle synonimem wysokiej jakości, trwałości i powrotu do tradycji, choć często w nowoczesnym wydaniu. Jakie drewno na meble sprawdza się najlepiej? Przeczytaj więcej o zaletach i wadach wybranych gatunków drewna. Sprawdź także, jakie drewno będzie dobre na meble do ogrodu, a jakie na meble domowe.

Jakie drewno na meble wybrać?

Rozglądasz się za meblami, a może zlecasz ich wykonanie stolarzowi i nie wiesz, jakie drewno na meble warto wybrać? Możliwości jest wiele, a różnią się one pomiędzy sobą nie tylko wybarwieniem, ale także właściwościami, wagą, dostępnością i ceną. Nie każde drewno będzie nadawało się na meble. Najczęściej spotykane rodzaje drewna, z których wykonuje się meble oraz ich zalety i wady to:

Wybór konkretnego drewna czy gotowego już mebla z niego wykonanego powinien być uzależniony od złożenia czynników - dostępnego budżetu, pożądanych właściwości, dostępności, trwałości.

Który rodzaj drewna na meble sprawdza się w domu?

Najczęściej spotykane w domach meble sprzed lat wykonane są z dębu. To solidny, ciężki i twardy rodzaj drewna idealnie sprawdzającego się na meble różnego rodzaju. Bardzo popularne w ostatnich latach są również stosunkowo tanie i dość solidne meble sosnowe. Odpowiednio wykończone potrafią cieszyć oko naturalnym rysunkiem drewna, a przy okazji nie uderzać zbytnio po kieszeni. Spotyka się również meble z drewna akacjowego, niektórych drzew owocowych czy też egzotycznych.

Jakie drewno na meble ogrodowe będzie najlepsze?

Czy wiesz, który rodzaj drewna na meble jest dobry w przypadku mebli do ogrodu, na taras czy do altany? To przede wszystkim gatunki mające wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Choć nawet najsłabsze drewno można zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, nie da się ukryć, że wybrane gatunki drewna egzotycznego, akacja czy bambus sprawdzają się najlepiej. Z rodzimych drzew sprawdzą się meble z drewna modrzewia, buku czy jesionu, gdyż nie mają tendencji do wypaczania się.

Trwałość vs cena

Przy decyzji o tym, jakie drewno na meble wybierzesz, często najważniejsza jest obok wyglądu cena. Niektóre osoby również jako kluczowy aspekt wskazują trwałość. Warto jednak podkreślić, że w przypadku drewnianych mebli o trwałości obok wyboru materiału decyduje sposób użytkowania oraz pielęgnacji.

Sprawdzone informacje o meblach drewnianych

Masz już ogólną wiedzę o tym, jakie drewno na meble nadaje się najlepiej, jednak chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Ceneo.pl, znajdziesz tam najlepsze informacje, sprawdzone porady i ciekawe artykuły. Możesz również poznać oferty przydatnych produktów i wybrać te w najlepszych cenach, z zaufanymi opiniami użytkowników. 

Artykuł partnera