Loggia - co to takiego? Definicja loggii w prawie budowlanym

Pojęcie loggii jest powszechnie znane, ale nie każdy wie, co ono dokładnie oznacza. Nic dziwnego, ponieważ nawet w prawie budowlanym nie ma wzmianki o tego typu konstrukcji. Nie znajdziemy tam również definicji loggii, tarasu i balkonu. Na czym więc opierać się, poszukując odpowiedzi? Sądy administracyjne, rozpatrując pozwy i wydając orzeczenia, poniekąd zmierzyły się z wyjaśnieniem pojęć tarasu, balkonu i loggii. Dorobek orzecznictwa sądowego w tych sprawach nie jest przesadnie bogaty, jednak można znaleźć orzeczenia, które rzucą nieco światła na te pojęcia. Okazuje się, że niektóre Sądy Administracyjne oparły swoje wyroki na definicjach, zawartych w słownikach języka polskiego. Przyjrzyjmy się zatem tym pojęciom w Słowniku języka polskiego PWN.

  • Balkon - płyta z balustradą umieszczona na zewnątrz budynku, połączona drzwiami z pomieszczeniami wewnętrznymi.
  • Taras - rodzaj dużego balkonu, umieszczonego na parterze, na piętrze lub na płaskim dachu.
  • Loggia - kryty balkon w postaci wnęki w ścianie budynku.
Loggia w bloku występuję zarówno w nowym budownictwie, jak i w blokach z wielkiej płyty. Ma dwie ściany po bokach oraz zadaszenie

Loggia a balkon - różnice i cechy wspólne

Jak zatem wyjaśnić, czy loggia i balkon są tymi samymi konstrukcjami, skoro nawet prawo budowlane nie reguluje znaczenia tych pojęć? Mając na względzie orzecznictwo sądów na podstawie definicji w słownikach, można pokusić się o stwierdzenie, że balkon jest elementem architektury budynku, usytuowanym na zewnątrz, który jest otwarty i odkryty, czyli balkon wystaje poza bryłę budynku. Taras ma podobną strukturę, jak balkon, jednak jest większy i często połączony schodami z ogrodem.

Przeszklona, zamknięta loggia może być miejscem relaksu przez cały rok

Natomiast loggia jest wnęką z zadaszeniem, osłoniętą z trzech stron, podczas kiedy tylko jedna strona jest otwarta. Upraszczając i odpowiadając na pytanie czym różni się loggia od balkonu, wyjaśniamy: loggia to zadaszoną częścią budynku, a balkon wystaje poza jego bryłę. Bardzo często w architekturze bloków z wielkiej płyty spotyka się balkonową przestrzeń zewnętrzną, która otoczona jest z trzech stron ścianami i zadaszona położonym powyżej balkonem, można więc z powodzeniem uznać takie konstrukcje za loggie. Z kolei typowe balkony stanowią wysunięte poza bryłę budynku, otoczone z trzech stron balustradą, niezadaszone elementy.

Luksusowa loggia w bloku - czy to jest w ogóle możliwe?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że loggia zapewnia o wiele więcej prywatności, niż odsłonięty balkon. Można potraktować tę przestrzeń jako przedłużenie salonowej strefy wypoczynkowej i pomysłowo ją zaaranżować. Taka dodatkowa przestrzeń jest stworzona do relaksu na świeżym powietrzu, loggia może również zapewnić dodatkowe miejsce do przechowywania. Zabudowana w ten sposób przestrzeń aż prosi się o wykorzystanie pomysłów aranżacyjnych, które na niezadaszonym balkonie z uwagi na zróżnicowane warunki atmosferyczne, nie miałyby racji bytu.

Rodzaje loggii w domu i mieszkaniu

Loggia może przyjąć wiele form, a niektóre można zaaranżować we własnym zakresie, jeśli wspólnota lub spółdzielnia wyrazi zgodę.

  • Loggia otwarta - ma całkowicie otwartą jedną ścianę i stosuje się tam najczęściej szklane lub ażurowe balustrady, niezasłaniające widoku.
  • Loggia zamknięta - jest zamknięta ze wszystkich stron. Frontowa część zostaje zabudowana.
  • Przeszklona loggia - to przestrzeń zamknięta od strony frontowej szkłem lub wielkoformatowymi oknami.
  • Loggia zabudowana częściowo - na frontowej stronie zbudowany jest murek, który zapewnia prywatność.

Loggia - aranżacja nie taka trudna! Jak urządzić loggię w bloku?

Jak urządzić balkon typu loggia w bloku? Już samo zadaszenie, chroniące elementy wyposażenia przed deszczem, jest wartością dodaną. W loggii w mieszkaniu lub domu bezpieczne będą poduchy na meblach tarasowych i dekoracje, ponieważ jest ona osłonięta nie tylko od deszczu, ale również boczne ściany chronią przestrzeń przed porywistym wiatrem. W przypadku balkonu, w którym najczęściej mamy do czynienia z ażurową balustradą, umieszczoną z trzech stron, nie można liczyć na taki komfort. Loggia stanowi swoiste przedłużenie mieszkania, a połączona z salonem, zwiększa przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku. Jak urządzić loggię w bloku? Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.

Balkon typu loggia - inspiracje

Wiele zależy od kształtu i metrażu loggii, czyli nie wszystko może zmieścić się, jeśli powierzchnia loggii w bloku bardziej zbliżona jest metrażem do tradycyjnego balkonu niż do rozległego tarasu. Jednak nawet na niewielkiej loggii można kreatywnie poszaleć i stworzyć efekt wow.

Loggia jako ogród zimowy

W sytuacji, kiedy loggia jest osłonięta ze wszystkich stron, można pokusić się o stworzenie ogrodu zimowego, który będzie cieszył oko o każdej porze roku. Aranżując taką przestrzeń, pełniącą funkcję drugiego salonu lub kącika czytelniczego, warto pamiętać o łatwym w czyszczeniu podłożu oraz ogrzewaniu loggii zimą (grzejnik na podczerwień, promiennik ciepła, klimatyzator, grzejnik elektryczny).

Jeśli loggia jest przeszkolona i znajduje się od strony południowej, to mocno się nagrzewa podczas upałów. Dlatego dobrze jest zamontować osłony przeciwsłoneczne

Loggia w stylu skandynawskim

Miłośnicy minimalizmu w przytulnej odsłonie, z łatwością mogą urządzić w loggii wygodną przestrzeń w stylu skandynawskim. Można wykorzystać do tego celu meble z funkcją przechowywania, wykonane z rattanu, ekorattanu lub ponadczasowego drewna. Aranżacji dopełnią rośliny, posadzone w niewyszukanych doniczkach, wygodne poduchy z naturalnych materiałów i wiklinowe dekoracje. Kolorystyka to biel, szarość i naturalne drewno.

Loggia w stylu romantycznym

Styl romantyczny jest zwiewny i delikatny. Jasne ściany, meble w stylu prowansalskim lub toskańskim, biała żeliwna ławeczka, leżanka z baldachimem, kolorowe kwitnące kwiaty i klimatyczne dodatki w postaci lampionów to sceneria wręcz wymarzona do romantycznych wieczorów na świeżym powietrzu. Aranżacji loggii w stylu romantycznym dopełnią zwiewne białe zasłonki.

Loggia może stanowić dodatkowe pomieszczenie, dlatego warto ją ładnie i funkcjonalnie urządzić

Loggia w stylu boho

Pozornie nic tu do siebie nie pasuje. Tu bujany fotel z naturalnej wikliny, tam wzorzyste poduszki, na stoliku babcina koronkowa serweta, w rogu stoi fotel tupu kokon z szydełkową poduszką, a na ścianach wiszą makramy lub słomiana mata. To tylko pozory. Styl boho jest wyjątkowo eklektyczny, jednak ma bardzo przytulny i swojski klimat. Przebija szacunek do naturalnych materiałów i kolory ziemi, czyli beże, szarości, brązy oraz ecru.

Loggia w bloku - zalety i wady

Loggia daje możliwość uzyskania kontaktu z naturą bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. To zaleta, które szczególnie przypadnie do gustu seniorom i osobom, pracującym w domu. Oprócz oczywistych, omówionych wcześniej zalet, loggia ma również wady. Do najczęściej wymienianych należy widok, który zasłonięty jest przez boczne ściany konstrukcji. Kolejną niedogodnością jest mniejsza ilość światła, wpadająca do pomieszczenia, sąsiadującego z loggią. Ponadto jeśli loggia jest usytuowana od południa, trzeba koniecznie zadbać o osłony przeciwsłoneczne. Loggia zamknięta dodatkowo szklanym przeszkleniem stanie się w upalne dni akwarium, w którym trudno odpoczywać. 

Czy loggia wlicza się do powierzchni mieszkania i budynku?

Prawo budowlane w roku 2024 diametralnie zmieniło się pod kątem wytycznych, określających powierzchnię użytkową mieszkań i domów. W Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r., które weszło w życie w dniu 1 kwietnia 2024 roku, czytamy, że:

"powierzchnię zabudowy budynku pomniejsza się o powierzchnię części zewnętrznych budynku, takich jak: tarasy naziemne i podparte słupami, gzymsy, balkony oraz loggie".

Oznacza to, że metraż mieszkania nie zostanie powiększony o powierzchnię zarówno loggii, jak i balkonu oraz tarasu. Tym samym loggia nie jest wliczana do powierzchni użytkowej mieszkania i domu.

Mieszkanie z loggią - zwiększ wartość nieruchomości!

Balkon czy loggia? Zarówno balkon, jak i loggia zwiększają wartość nieruchomości. Podczas sprzedaży mieszkania to zaleta, jeśli jednak myślimy o zakupie mieszkania, należy liczyć się z jego wyższą ceną. Ten dodatkowy element na elewacji budynku ma swoją cenę, wszak to dodatkowa przestrzeń.

Loggia w bloku: podsumowanie

Balkon, loggia, czy taras przy odrobinie kreatywności mogą stanowić dodatkową luksusową przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Kupując mieszkanie z pewnością warto rozważyć również ten aspekt, należy liczyć się jednak z wyższą ceną nieruchomości.

Autor
Loggia w bloku - co to jest i czym różni się od balkonu? Definicja, aranżacja, zdjęcia
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...