Zagadnienia w artykule:
 • Dlaczego warto skorzystać z programu do wizualizacji elewacji?
 • Projekt elewacji online - jak działa?
 • Knauf Strefa Koloru
 • KREISEL - konfigurator fasad
 • WEBER color architect - "Koloryelewacji.pl
 • TYTAN - Kreator Elewacji
 • Wizualizator projektów Cedral

Dlaczego warto skorzystać z programu do wizualizacji elewacji?

Proste programy do wizualizacji elewacji pomagają dosłownie zobaczyć, jak będzie wyglądał budynek w konkretnych barwach i fakturach. Niektóre z nich pozwalają również użyć dekoracyjnych wstawek z drewna, tynku mozaikowego lub paneli elewacyjnych. Narzędzia pozwolą ocenić:

 • dobór koloru elewacji do stolarki okiennej
 • dopasowanie elewacji do otoczenia budynku
 • dobór koloru i faktury elewacji do stylu domu
 • dopasowanie kolorystyki fasady do dachu.

Projekt elewacji online - jak działa? 

Wystarczy tylko wczytać do programu zdjęcie elewacji domu, aby nałożyć warstwy kolorystyczne na istniejący budynek. Jeśli dom jeszcze nie jest wybudowany, można wykorzystać zdjęcie z projektu lub wizualizacji na stronie, z której został zakupiony projekt. Zaletą niżej opisanych programów jest możliwość doboru, a nawet wyceny konkretnych materiałów, ponieważ wizualizacje przeprowadzane są na stronach producentów. Można potraktować je również wyłącznie jako wskazówkę w wyborze koloru i materiału. To proste intuicyjne narzędzia, a nie rozbudowane programy dla architektów, więc poradzi sobie z nimi każdy, także osoba bez żadnego doświadczenia w tworzeniu wizualizacji. 

Knauf Strefa Koloru

Knauf Strefa Koloru to intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja online, która umożliwia wirtualne pomalowanie elewacji domu. Wystarczy wgrać zdjęcie swojego domu, a następnie wybierać kolory z bogatej palety tynków Knauf (dostępnych jest prawie 800 kolorów!). Można również eksperymentować z różnymi efektami, takimi jak struktura tynku czy wykończenie w połysku lub macie. Aplikacja zawiera także bazę gotowych projektów elewacji, które stanowią świetną inspirację lub punkt wyjścia do dalszych modyfikacji. Znajdują się tam propozycje dla różnych stylów architektonicznych, od klasycznych po nowoczesne. Aplikacja automatycznie oblicza orientacyjne zużycie tynku dla wybranej kolorystyki elewacji, co ułatwia zaplanowanie budżetu i zakupów.

KREISEL - konfigurator fasad

KREISEL Konfigurator Fasad to intuicyjne narzędzie, które pozwala na "wirtualne pomalowanie" elewacji budynku na różne kolory i struktury tynków z bogatej palety KREISEL ColorDesign. Umożliwia eksperymentowanie z różnymi elementami architektonicznymi, takimi jak okna, drzwi, okiennice czy gzymsy, aby stworzyć spójny i estetyczny efekt. Można wgrać zdjęcie swojego domu lub skorzystać z gotowych szablonów budynków w różnych stylach architektonicznych. Zaletą narzędzia jest możliwość swobodnej zmiany ustawień i porównywanie różnych wariantów, aż do uzyskania wymarzonego efektu. Oprócz wizualizacji konfigurator dostarcza również praktycznych informacji na temat doboru odpowiednich systemów tynkarskich KREISEL do konkretnego projektu. 

WEBER color architect - "Koloryelewacji.pl"

Firma WEBER oferuje szeroką gamę systemów elewacyjnych w tradycyjnych barwach, ale także tworzących efekt drewnianej elewacji, imitacji cegły, czy betonu architektonicznego. Aby pomóc inwestorom wybrać odpowiedni, firma stworzyła sprzymierzeńca w doborze idealnego koloru elewacji, czyli darmową platformę wizualizacyjną, która zapewnia szereg narzędzi i funkcji. Oprócz możliwości stworzenia wizualizacji elewacji platforma daje w prezencie użytkownikom sporo dodatkowych narzędzi takich jak fachowe porady w zakresie doboru koloru, słownik kolorów i galerię inspiracji. Platforma ułatwia podjęcie decyzji i umożliwia zaprojektowanie elewacji, która będzie nie tylko estetyczna, ale również praktyczna.

TYTAN - Kreator Elewacji

TYTAN Kreator Elewacji to bezpłatne intuicyjne narzędzie online, które pomaga w nie tylko w zwizualizowaniu fasady, ale także doborze odpowiednich materiałów termoizolacyjnych. Kreator automatycznie dobierze odpowiednie materiały termoizolacyjne TYTAN do wybranej elewacji. Można skorzystać z gotowych wzorów lub wgrać zdjęcie swojego budynku, aby spersonalizować projekt.

Kreator oferuje szeroki wybór kolorów, faktur i materiałów elewacyjnych marki TYTAN, co pozwala na stworzenie unikalnej i estetycznej elewacji dopasowanej do konkretnego gustu i stylu architektonicznego domu. Kreator zawiera również sekcję z pomocnymi wskazówkami i poradami dotyczącymi projektowania i wykonania elewacji oraz kosztorys, wykonany na podstawie wykonanej wizualizacji elewacji. Jeśli brak czasu nie pozwolił na dokończenie wizualizacji, można ją zapisać i wrócić do niej później.

 

Wizualizator projektów Cedral

Sposób przeprowadzenia wizualizacji w programie Cedral jest zbliżony do innych, jednak ten wizualizator projektów oferuje bardziej rozbudowane opcje wyboru, ponieważ firma sprzedaje gonty, deski elewacyjne, czy płyty włóknisto-cementowe. Poza kolorem można wybrać również konkretną okładzinę, co wprowadza do wizualizacji różnorodność faktur i różne rozmiary elementów elewacyjnych. Fajną opcją jest również możliwość dopasowania detali, czyli zmiana koloru stolarki, dodanie rynny i elementów dekoracyjnych.

Wizualizator Cedral wykorzystuje zdjęcia wysokiej rozdzielczości i zaawansowane technologie 3D, aby zapewnić realistyczne wizualizacje elewacji. Pozwala także oszacować orientacyjny koszt remontu elewacji z wykorzystaniem wybranych okładzin.

Autor
Projekt elewacji online za darmo. Te programy pomogą Ci zwizualizować Twój dom!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...