Szafka na buty z siedziskiem a wielkość przedpokoju

Wielkość przedpokoju jest kluczowa w kontekście rozmiarów mebli. W małych blokowych przedpokojach sprawdzą się niewielkie wąskie szafki na buty z siedziskiem, natomiast w dużym przedpokoju praktycznie w ogóle nie ograniczają nas wymiary mebla. Można wtedy puścić wodze fantazji i zaszaleć z rozmiarem szafki. Mały przedpokój zazwyczaj oprócz szafki musi pomieścić jeszcze garderobę lub szafę i wieszaki na odzież, a także lustro.

Sposobem na uzyskanie nieco większej ilości funkcjonalnej przestrzeni, jest zaprojektowanie do niewielkiego przedpokoju szafki z siedziskiem, nad którą zawiśnie duże lustro lub wieszaki na ubrania. Dobrym pomysłem jest zastosowanie się do zasady, że w małych przedpokojach dobrze sprawdzą się w szafce na buty półki otwarte, uchylne lub wyposażone w specjalne kieszonki, umożliwiające przechowywanie butów pionowo, natomiast w dużych przedpokojach i holach można pozwolić sobie również na pojemne szuflady. 

Jakie wymiary szafki na buty z siedziskiem?

Najmniejsza szafka na buty z siedziskiem to mebel jednoosobowy, przeznaczony do niewielkich wnętrz. Może mieć formę kostki o szerokości 40 cm, wysokości 40 cm i głębokości około 30 cm. Taka szafka wyposażona jest z reguły w jedną półkę wewnątrz, drzwi osadzone na zawiasach i siedzisko. Dwuosobowa szafka standardowo powinna mieć szerokość minimum 80 cm.

W dużym przedpokoju można nie przejmować się aż tak bardzo wymiarami i zaprojektować szafkę na buty z siedziskiem o szerokości 120 cm i więcej, wszak to również więcej miejsca do przechowywania obuwia wewnątrz mebla. Standardowa wysokość szafki na buty z siedziskiem wynosi od 40 do 50 cm. Głębokość szafki powinna umożliwiać przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia i bezpieczne korzystanie z miejsca siedzącego. Zazwyczaj głębokość szafki na buty z siedziskiem wynosi 30-40 cm.

Szafka na buty z siedziskiem - przykładowe aranżacje

Każdy pomysł, który doda funkcjonalności szafce na buty z siedziskiem, jest dobry. Niektóre z nich można wykorzystać w małych przedpokojach, inne sprawią, że i mały i duży przedpokój zyska zupełnie nowy styl.

Skrzynia ze zintegrowanym siedziskiem - podnoszone wieko skrywa sporo miejsca do przechowywania. Skrzynia na kółkach umożliwi łatwe przestawienie jej w dowolne miejsce.

Siedzisko wkomponowane w szafę lub regał - to już znacznie więcej miejsca do przechowywania i nowoczesny design.

Szafka na buty z siedziskiem i wieszakami - do pleców szafki można przymocować dekoracyjny pionowy element, wykonany z paneli tapicerowanych, drewnopodobnych lub lameli, na których pojawią się wieszaki, a nad nimi półka. Element można doświetlić taśmą LED. Im więcej światła w przedpokoju, tym lepiej.

Ławka z siedziskiem do przedpokoju - to najprostsze rozwiązanie, a ażurowa budowa mebla wprowadza do wnętrza efekt lekkości. Ławka może zostać wyposażona w półkę na buty.

Z czego można zrobić szafkę na buty z siedziskiem?

Wiele zależy od stylu aranżacyjnego mieszkania, jednak neutralnym materiałem, który zawsze zachwyca uniwersalnością, jest drewno. Drewnianą szafkę na buty z siedziskiem można zaprojektować pod konkretny styl.

Materiałem, który sprawdzi się w stylu eko są, drewniane palety, w stylu rustykalnym i loftowym drewniane stare skrzynie a w stylu tradycyjnym bejcowane deski. W stylu industrialnym z kolei króluje stal, która w połączeniu z drewnem zapewni pożądany surowy techniczny efekt. Kolejnym materiałem, który warto rozważyć, projektując szafkę na buty z siedziskiem, są płyty meblowe. Ogrom kolorów i faktur pozwoli zaprojektować szafkę, pasującą do każdego stylu od nowoczesnego i minimalistycznego po skandynawski.

Szafka na buty - z czego siedzisko?

Szafka na buty z miękkim siedziskiem doda wnętrzu przytulności. Bazą siedziska, które powinno być wytrzymałe i stabilne, jest oczywiście górna część (półka) szafki. Idealnie, gdyby została ona dodatkowo wzmocniona, wtedy eliminujemy ryzyko zapadnięcia się elementu pod wpływem ciężaru siadających osób.

Siedzisko powinno być miękkie i wygodne. Można zaplanować zakup gotowych wygodnych poduch, które zostaną położone na szafce lub postawić na zintegrowane z meblem tapicerowane siedzisko, wypełnione pianką. Siedziska najczęściej tapicerowane są skórą, ekoskórą lub tkaniną. Siedzisko może zostać również ozdobione pikowaniem, dzięki czemu zyska elegancki ponadczasowy szlif we wnętrzach urządzonych w stylu glamour i klasycznym.

Przydatne wskazówki:

• W otwartych półkach szafki dobrze sprawdzą się tekstylne lub wiklinowe kosze na obuwie, sznurówki, szczotki i kosmetyki do butów.

• Należy pamiętać o dobrej wentylacji szafki na buty (wystarczą otwory w płycie z tyłu szafki).

• Wewnątrz szafki na buty można zamontować oświetlenie, aby łatwiej było odszukać obuwie.

• Na frontach szafki można umieścić lustro, co optycznie powiększy wnętrze.

Autor
Jak zaprojektować szafkę na buty z siedziskiem? Te zasady musisz znać!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...