Klimatyzator przenośny - garść informacji

Klimatyzator przenośny ma budowę monobloku, czyli wszystkie podzespoły znajdują się wewnątrz urządzenia. Składa się z jednostki klimatyzacyjnej oraz rury, którą na zewnątrz wyrzucane jest ciepłe powietrze.

To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości montażu klimatyzacji typu split z powodu wynajmowania mieszkania lub braku zgody spółdzielni na montaż elementu zewnętrznego na elewacji budynku. Klimatyzator przenośny jest tańszy, niż klimatyzacja typu split i można przenosić go do różnych pomieszczeń. To kompromis, pozwalający jednak uzyskać w mieszkaniu dobry komfort termiczny.

Jaka moc klimatyzatora przenośnego?

Powszechnie przyjmuje się w branży klimatyzacji, że moc 1 Kw wystarcza do schłodzenia 10 m2 powierzchni. Klimatyzatory przenośne wymykają się jednak nieco tym powszechnie funkcjonującym wyliczeniom. Wydajność zależy bowiem od wielu czynników takich jak choćby usytuowanie budynku, wielkość okien albo to, czy mieszkanie znajduje się na cieplejszym z reguły poddaszu.

Te wszystkie wytyczne wpływają na to, ile faktycznie ciepła dostaje się do mieszkania, trudno więc zamknąć się w ścisłych ramach. Eksperci opowiadają się za opcją wyliczeń 1 Kw na 10 m2, jeśli mieszkanie jest standardowe, czyli pozbawione napływu dużej ilości ciepła. W sytuacji bardzo nasłonecznionego i ciepłego mieszkania zalecają wybór sprzętu mocniejszego o 30 - 50%.

Czy klimatyzator przenośny jest głośny?

Jeśli w TV emitowana jest reklama, w której domownik wstaje rano z łóżka z uśmiechem i błogo się przeciąga, a przy łóżku stoi klimatyzator przenośny, to reklama jest, łagodnie rzecz ujmując, zakłamująca rzeczywistość. Pracę klimatyzatora przenośnego słychać, ale można się do tego dźwięku przyzwyczaić, szczególnie kiedy za oknem znajduje się ruchliwa ulica i hałas stał się już częścią codzienności.

Najcichsze powszechnie dostępne klimatyzatory przenośne generują hałas na poziomie 50 dB, choć można znaleźć już takie, które generują 40 dB, jednak trzeba za nie słono zapłacić. Dla porównania wartość 50 dB przyjmuje szum, panujący w biurach podczas pracy. Odkurzacz generuje średnio dźwięk rzędu 70 dB, a szum liści 20 dB.

Klimatyzator przenośny zewnętrzny - ograniczenie hałasu i większa wydajność

Klimatyzatory typu split są cichsze, ale nie zawsze można zamontować je w mieszkaniu, natomiast przypadku klimatyzatorów przenośnych można rozważyć zakup urządzenia, które wystawia się na balkon lub taras, jeśli istnieje taka możliwość. Wtedy urządzenie pracuje na zewnątrz, a zimne powietrze do pomieszczenia wtłaczane jest rurą. To dobra opcja dla użytkowników, którzy posiadają salon z balkonem.

Można rozszerzyć funkcjonalność takiego klimatyzatora, kupując model, umożliwiający montaż dwóch rur do dwóch odrębnych pomieszczeń. Zaletą klimatyzatora przenośnego zewnętrznego jest również większa o 30% wydajność pracy. Klimatyzacja przenośna, dostosowana do pracy na zewnątrz, oznaczona jest klasą ochrony IP23 lub IP24. Takie urządzenie należy chronić przed deszczem i nadmiernym nagrzewaniem.

Ile energii zużywa klimatyzator przenośny?

Warto na wstępie nadmienić, że moc chłodnicza urządzenia nie jest tożsama z poborem prądu. Pomimo tego, że oba parametry wyrażane są w jednostce kW, są to dwie niezależne dane. Przykładowo klimatyzator o mocy 4 Kw nie pobiera energii w ilości 4 kW na godzinę. To raczej wielkości rzędu 1 - 1,5 Kw w zależności od modelu, wydajności i efektywności energetycznej. Przyjmuje się, że pobór prądu klimatyzatora przenośnego jest około 3 razy niższy, niż jego moc chłodnicza. Spróbujmy obliczyć dzienny koszt zużycia energii przez klimatyzator przenośny. Przykład:

• klimatyzator przenośny o mocy 3,5 kW

• zużycie energii na poziomie około 1,1 kW na godzinę

• przyjmijmy, że dzienne użytkowanie wynosi 6 godzin

• przyjmijmy, że cena za 1kW w 2024 roku dla gospodarstw domowych wynosi 0,86 zł

Obliczenia: 1,1 kW x 6 godzin = zużycie 6,6 kW dziennie 6,6 kW x 0,86 = 5,68 zł Z powyższych obliczeń wynika, że koszt w sześciogodzinnym trybie pracy wyniesie nas około 5,68 zł dziennie. Oczywiste jest, że czasem klimatyzator pracuje tylko przez 2- 3 godziny dziennie, kiedy jesteśmy w pracy lub przez 6 godzin, kiedy jest weekend i jesteśmy w domu. Okazuje się, że komfort termiczny latem w mieszkaniu nie jest tak drogi, jak mogłoby się wydawać.

Rura w klimatyzatorze przenośnym - czy jest niezbędna?

Rura do odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz jest niezbędna w klimatyzatorze przenośnym. Rurę można wystawić za okno, wtedy warto na ramie okiennej zamontować rozsuwaną materiałową uszczelkę okienną, aby ograniczyć ilość wpadającego do pomieszczenia ciepłego powietrza, jak ma to miejsce przy uchylonym na szerokość rury oknie. Uszczelka taka jest estetyczna i bardzo łatwa w montażu (na samoprzylepną taśmę - rzep). Kolejną zaletą zamontowania uszczelki jest poprawa wydajności pracy urządzenia.

Zaawansowane modele klimatyzatorów przenośnych zamiast grubej rury, mają znacznie cieńszą elastyczną rurkę do odprowadzania ciepłego powietrza, jednak są to urządzenia, wyposażone w jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, podobnie jak klimatyzatory typu split.

Urządzenie klimatyzacyjne przenośne bez rury - to klimator

Jeśli w sklepie zachwalają klimatyzator bez rury, z pewnością mają na myśli klimator, który do schłodzenia powietrza wymaga dodawania do wewnętrznego pojemnika lodu lub zimnej wody. Urządzenie nie jest skuteczne w przypadku występowania wysokich temperatur i z pewnością nie schłodzi pomieszczenia, a zaledwie poprawi komfort termiczny w niewielkim zasięgu. Kolejną wadą jest znaczne podwyższenie wilgotności powietrza, co przy upałach pogorszy jeszcze sytuację. Skuteczniejszy od klimatora w tej sytuacji będzie zwykły wentylator.

Jakie dodatkowe funkcje w klimatyzatorze przenośnym się sprawdzają?

Oprócz podstawowej funkcji chłodzenia, nowoczesne klimatyzatory przenośne oferują szereg dodatkowych funkcji, które mogą zwiększyć komfort użytkowania. Niektóre z nich są bardzo przydatne.

Tryb osuszania - pozwala na regulację wilgotności powietrza, co jest szczególnie ważne w upalne i wilgotne dni.

Tryb wentylacji - zapewnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu bez jego chłodzenia.

Funkcja oczyszczania powietrza - niektóre modele klimatyzatorów posiadają filtry powietrza, które oczyszczają je z kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń.

Sterowanie pilotem lub panelem sterowania - zapewnia wygodną obsługę urządzenia z dowolnego miejsca w pomieszczeniu

Regulacja temperatury - pozwala dopasować ustawianą temperaturę do potrzeb.

Timer - pozwala na zaprogramowanie czasu pracy klimatyzatora, co oszczędza energię.

Funkcja Swing - klimatyzator wyposażony jest w ruchome lamele, które poruszają się w górę i w dół, zapewniając optymalny kąt nadmuchu powietrza. Można ustawiać je dowolnie za pomocą panelu sterowania albo pilota.

Tryb nocny - obniża poziom hałasu generowanego przez klimatyzator, co zapewnia bardziej komfortowy sen.

Ile kosztuje przenośny klimatyzator?

Za dobrej klasy klimatyzator przenośny, który skutecznie schłodzi powietrze w pomieszczeniu o metrażu 25 m2, trzeba zapłacić minimum 1100 zł. Jest to jednak koszt znacznie niższy niż w przypadku zakupu i montażu klimatyzacji typu split. W przypadku klimatyzatora przenośnego brak jest kosztów montażu, ponieważ urządzenie po zakupie od razu gotowe jest do użytku. 

Autor
Klimatyzator przenośny - jaki wybrać, co wiedzieć przed zakupem, ile kosztuje?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...