Jak zabudować klimatyzator, aby korzystanie z urządzenia było bezpieczne?

W mieszkaniach najczęściej stosowane są klimatyzatory typu split oraz urządzenia przenośne. W obu tych modelach mamy do czynienia ze sporą skrzynką - klockiem, która niekoniecznie pasuje do aranżacji mieszkania.

W przypadku klimatyzatorów typu split występuje również jednostka zewnętrzna, czyli nieestetyczne urządzenie, montowane na zewnątrz budynku, często na balkonach lub tarasach. Sposobem na to, żeby jednak estetyka była górą, jest zabudowa klimatyzatora. Pomysłów jest wiele, jednak przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, czym powinna charakteryzować się zabudowa, aby klimatyzator nie stracił na wydajności, a jego praca była w pełni bezpieczna. 

źródło: Studio Roca

Funkcjonalność - zabudowa klimatyzatora powinna zapewniać swobodny dostęp do urządzenia w celu wymiany filtrów i serwisowania.

Wentylacja - szczelna zabudowa jednostki może spowodować przegrzanie i doprowadzić do obniżenia wydajności klimatyzatora, a nawet awarii, dlatego konstrukcja zabudowy powinna być ażurowa, aby zapewniać swobodny przepływ powietrza.

Materiał - powinien być odporny na wilgoć i zmiany temperatury.

Estetyka - zabudowa klimatyzatora powinna zostać dopasowana do stylu i aranżacji wnętrza.

Jak ukryć klimatyzator w salonie czy kuchni? Najpopularniejsze sposoby na osłonięcie klimatyzatora

W tak reprezentacyjnym miejscu, jakim jest salon, trudno wyobrazić sobie, że w zasięgu wzroku umieszczone jest niezabudowane urządzenie, jednak zdecydowanie trudniej jest zrezygnować z przyjemnego chłodu latem. Godzimy się więc z tą niedogodnością estetyczną, a wcale nie jest to konieczne. Przedstawiamy najpopularniejsze i najczęściej stosowane sposoby na ukrycie klimatyzatora oraz dostosowanie go do aranżacji wnętrza.

źródło: Pinterest

1. Półki z dekoracyjnym panelem

Półki na ścianie to dodatkowe miejsce do przechowywania książek, dekoracji i pamiątek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować półki po sam sufit i ukryć pomiędzy nimi klimatyzator. Bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie dekoracyjnego ażurowego panelu, za którym ukryte zostanie urządzenie. Panel można wykonać z metalu bądź drewna.

2. Klimatyzator ukryty w zabudowie meblowej

Nowoczesna meblościanka, kultowa witryna, czy regał? Jeśli w salonie stoi któryś z tych mebli, klimatyzator możemy ukryć wewnątrz mebla. Pamiętajmy jednak, że frontowa osłona klimatyzatora powinna być ażurowa. Można również zamontować drzwiczki otwierane do góry i w momencie korzystania z klimatyzatora, po prostu otwieramy drzwiczki, a chłodne lub ciepłe powietrze swobodnie napływa do salonu.

źródło: Mariana Pesca

3. Ażurowa szafka

Ażurowa szafka niejedną przyjmuje formę. Można zakupić gotową drewnianą lub metalową szafkę z prześwitami albo wyzwolić kreatywność i zaprojektować ją samodzielnie. Należy pamiętać o tym, że konstrukcja szafki powinna umożliwiać swobodny dostęp do urządzenia.

4. Wysoka konstrukcja z roślinami

Wysoka ażurowa konstrukcja odsunięta nieco od ściany, w którą wkomponowany jest klimatyzator, może wydawać się nieco dziwnym pomysłem, bo przecież nie zasłoni klimatyzatora. Inaczej mają się sprawy, kiedy dodamy do niej pnące rośliny i wiszące kwietniki. Stworzymy niezwykle modną zieloną ściankę, a wśród zieleni klimatyzator będzie ledwie dostrzegalny. Konstrukcja wykonana z czarnej technicznej stali to świetny dodatek do salonu industrialnego.

5. Gotowa obudowa na klimatyzator

Producenci klimatyzacji w odpowiedzi na potrzeby rynku oferują obudowy (maskownice) dedykowane konkretnym modelom klimatyzatorów. To dobre rozwiązanie, ponieważ jest w pełni bezpieczne, a ogromny wybór modeli pozwala na zakup takiej obudowy, która będzie współgrała z aranżacją mieszkania.

6. Klimatyzator we wnęce

Klimatyzator we wnęce jest bardzo łatwy do ukrycia. Możemy wykorzystać pomysł z panelem dekoracyjnym, za którym schowamy klimatyzator, znajdujący się we wnęce. W ten sposób zabudowa klimatyzatora nie będzie odstawała od ściany.

źródło: Duda Senna

7. Zabudowa klimatyzatora z lameli

Dekoracyjna ścianka z lameli przyda się do ukrycia za nią klimatyzatora. Ażurową ściankę można odsunąć od ściany, na której wisi klimatyzator, a boki podświetlić taśmami LED. Powstanie nowoczesna podświetlana ścianka 3D, stanowiąca ozdobę salonu i jednocześnie skrytkę dla urządzenia. 8. Bambusowy ekran lub parawan Stawiając bambusowy ekran, lub parawan przed jednostką klimatyzacji, ukryjemy ją i jednocześnie dodamy wnętrzu klasy i przytulności. Podpowiadamy, że bambusowe dodatki świetnie prezentują się we wnętrzach boho i rustykalnych, dodając aranżacji ciepła i przytulności.

źródło: Aciid Studio

Jak zabudować klimatyzator na balkonie?

W celu ukrycia zewnętrznej jednostki klimatyzatora na balkonie możemy zaczerpnąć któryś z wcześniej omawianych pomysłów. My dodajemy jeszcze jedną propozycję, mianowicie skrzynię na rośliny, jeśli jednostka zawieszona jest tuż nad ziemią lub postawiona na podłodze balkonu. Skrzynia powinna oczywiście mieć ażurową konstrukcję, aby jednostka była dobrze wentylowana, ale w górnej części można zastosować wpuszczany blat, który będzie stanowił podłoże dla ziemi i roślin. Pamiętajmy, że górna część z ziemią powinna zostać dobrze zabezpieczona, aby woda podczas podlewania roślin nie kapała na urządzenie. Można do tego celu użyć grubej folii ogrodowej. Na blacie można również postawić rośliny doniczkowe.

źródło: heatpumpcovers

Po co ukrywać klimatyzator, skoro można … dopasować

! Zarówno w przypadku klimatyzatorów przenośnych, jak i zamontowanych na stałe, nie musimy godzić się na nieestetyczny wygląd, ponieważ producenci z czasem zrozumieli potrzeby nabywców i stworzyli urządzenia, które daleko wykraczają poza akceptowane jeszcze do niedawna standardy. Rozwiązaniem są designerskie modele klimatyzatorów.

W przypadku klimatyzatorów przenośnych mamy do wyboru na przykład urządzenia w kształcie futurystycznej wysokiej tuby, które świetnie wkomponują się we wnętrze nowoczesne i minimalistyczne. Kolejną propozycją jest prosty w formie klimatyzator w pastelowym kolorze, stworzony wręcz do pokoju dziecięcego. Z kolei klimatyzatory ścienne mogą imitować nowoczesną grafikę albo mieć modną złotą, miedzianą lub srebrną obudowę.

zdjęcie otwierające artykuł: Hood River reDesign

Autor
Zabudowa klimatyzatora - jak osłonić brzydki klocek?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...