Jakie są rodzaje żywicy podłogowej?

Podłogi żywiczne stosuje się w różnych pomieszczeniach: od garażu i piwnicy po wnętrza i tarasy. Ale nie jest bez znaczenia, który rodzaj żywicy wybierzemy. 

Najpopularniejszą jest żywica epoksydowa, którą najczęściej spotyka się we wnętrzach. Jednak nie jest ona odporna na promieniowanie UV i wystawiona na słońce żółknie. To podłoga czysto dekoracyjna i świetnie wygląda w różnych kolorach. Może przybierać również postać 3D (wtedy pokrywa się ją dowolną grafiką) albo zawierać w sobie drobne, ozdobne kruszywo. Uwaga: wykończona w połysku z biegiem lat często matowieje. Nie poleca się jej stosować na zewnątrz.

O wiele bardziej trwałą jest żywica poliuretanowa, która przeznaczona jest na tarasy i balkony. Najistotniejszym argumentem, który przemawia za tą żywicą, jest jej wodoszczelność.

Jakie są zalety podłogi z żywicy poliuretanowej? 

Podłoga żywiczna poliuretanowa jest przede wszystkim wodoodporna - ta właściwość ma podstawowe znaczenie, ponieważ taras wystawiony jest na deszcz i śnieg. Co za tym idzie jest również szczelna - mamy gwarancję, że wilgoć nie dostanie się pod posadzkę i jej nie uszkodzi. Jeśli zastosujemy ją na balkonie, na pewno nikogo nie zalejemy.

Żywica poliuretanowa jest również odporna na promienie słoneczne (nie blaknie) oraz na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne (tzn. że może być czyszczona nawet przy użyciu bardzo mocnych środków). Jest materiałem elastycznym, który nie pęka pod wpływem napięć i obciążeń.

Do wyboru mamy żywicę błyszczącą bądź matową, co jest kolejnym walorem. Co ważne może być także antypoślizgowa, co jest dużą zaletą na tarasach i schodach wystawionych na deszcz i śnieg. 

Ile kosztuje metr kwadratowy żywicy poliuretanowej? 

Zniechęcić może cena żywicy -  metr kwadratowy to wydatek rzędu 120-160 złotych. Na średniej wielkości taras lub balkon musimy więc przeznaczyć około 5000 zł. 

Do wykonania posadzki potrzebne będą: żywica poliuretanowej, preparat gruntujący, który będzie potrzebny do zwiększenia przyczepności podłoża, lakier, dodatkowe elementy, które sobie zażyczymy, na przykład składniki antypoślizgowe. Poza tym nieodzowna jest wykwalifikowana ekipa. 

Pamiętajmy, że do kładzenia posadzki optymalną temperaturą będzie 15-20 stopni Celsjusza i jak najniższa wilgotność powietrza. Jeśli ekipa tego nie uwzględni w swojej pracy, nie bójmy się zareagować. Żywica schnie od 24-48 godzin. Jeśli dłużej, to gdzieś popełniono błąd.

Położenie żywicy poliuretanowej to na szczęście jednorazowy wydatek, bo taka podłoga wytrzyma nawet dziesięć lat. Jest również bezproblemowa w konserwacji i utrzymaniu w czystości.

Żywica poliuretanowa na taras - różne wariacje na temat

Kładąc podłogę żywiczną, możemy przebierać w różnych efektach wizualnych. Posadzka imitująca granit to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, ale nie jedynych. 

Na rynku (choćby na Allegro) znajdziecie tak zwane płatki dekoracyjne. Rozrzucone na podłogę żywiczną w trakcie jej układania, poprawiają wygląd posadzki i maskują nierówności oraz niedoskonałości podłoża. Nałożenie płatków dekoracyjnych zapewnia także dodatkowy efekt antypoślizgowy. 

 

Autor
Żywica na taras - czy to dobry pomysł na trwałą posadzkę?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...