Poddasze może funkcjonować jako suszarnia czy miejsce, gdzie składujemy niepotrzebne rzeczy, ale możemy je też wykorzystać np. na sypialnię czy gabinet. W ciągu dnia przez duże okna połaciowe będziemy spoglądać na bezkresne niebo, wieczorem zaś intymność zapewnią nam rolety, które posłusznie zasłonią okna po naciśnięciu przycisku na pilocie…
Pomieszczenie na poddaszu: suszarnia albo… spa
Jednak zagospodarowanie pomieszczenia ze skosami to prawdziwe wyzwanie. Jeśli zdecydujemy się urządzić w nim sypialnię, pod ukośną ścianą możemy np. postawić łóżko, które zmieści się nawet przy niezbyt wysokiej ściance kolankowej (odcinającej miejsce, gdzie łączą się krokwie ze stropem).
Pamiętajmy tylko, że jeśli przy ściance kolankowej znajdzie się wezgłowie łóżka, leżąc na nim będziemy mieć wrażenie, że skos nas przygniata. Musimy mieć też możliwość siedzenia na łóżku, dlatego w połowie długości materaca sufit powinien znajdować się co najmniej na wysokości 90 cm. W miejscu, w którym stajemy przy łóżku, do sufitu powinno być ok. 190 cm. By zapewnić sobie spokojny sen, lepiej odsunąć wezgłowie od niskiej ścianki kolankowej lub postawić łóżko bokiem do niej.
Poddasze czy przestrzeń pod schodami możemy też wykorzystać bardziej oryginalnie, np. urządzając łazienkę. Przy niskiej ściance kolankowej zmieści się obszerna wanna (np. okrągła), czyli taka, która zajmie na tyle dużo miejsca pod skosem, że będziemy mogli stanąć przy niej w pozycji wyprostowanej. W ten sposób, pamiętając oczywiście o odpowiednim zabezpieczeniu ścian i stropu przed wilgocią, stworzymy sobie wspaniałe miejsce relaksu.
Gabinet na poddaszu - jaką ma zaletę?
Jeśli najniższa w pomieszczeniu ze skosami ściana ma 110-130 cm, możemy ustawić przy niej biurko, a nawet zabudowę kuchenną. Wykorzystanie poddasza na gabinet ma tę zaletę, że okno połaciowe zapewni dużo dziennego światła. Ponadto miejsce z ukośnym stropem sprzyja koncentracji i wyciszeniu.
Doskonałym sposobem na wykorzystanie skosu jest montaż regału wykonanego na zamówienie lub składającego się z niewielkich modułów mocowanych schodkowo na ścianie. Możemy ustawić tu książki lub kolekcję dekoracyjnych przedmiotów.
Wiele osób woli jednak zabudować niestandardową przestrzeń szafą wykonaną na wymiar (są specjalne systemy drzwi i profili przeznaczone do poddaszy). To praktyczne rozwiązanie, choć należy pamiętać, że im bliżej ścianki kolankowej, tym mniejsza wysokość szafy, a co za tym idzie - trudniejszy dostęp do półek. Z tego powodu najniższą część szafy najlepiej przeznaczyć na rzeczy, po które sięgamy raz na jakiś czas - np. na ubrania sezonowe.
Szafa na wymiar jest nie tylko funkcjonalna, ale może być ciekawym elementem wnętrza, bo w ofercie producentów jest coraz więcej oryginalnych frontów - szczególnie efektowne są te zdobione artystycznymi fotografiami. Zatem nie bójmy się nietypowych przestrzeni, ale wykorzystujmy ich możliwości.