Nie ma co się jednak oszukiwać. Posiadacze domów są tu w uprzywilejowanej sytuacji. Niewielu chyba właścicieli jednorodzinnego budynku nie przewidziało w nim kominka lub choćby nie zaprojektowało miejsca i odpowiednich instalacji do jego późniejszego montażu.

W domach wielorodzinnych własne palenisko to rzadkość, bo też przepisy budowlane są w tym względzie bardzo wymagające - troszcząc się raczej o bezpieczeństwo ogółu, niż o komfort tych, którzy marzą o ogniu w M-ileśtam. Tym pozostają wydajne grzejniki.

Piec wolno stojący Cantou Rustique model 680127 - GODIN Naścienny biokominek Shark - PLANIKA
Piec wolno stojący Cantou Rustique model 680127, GODIN, 12655 zł Naścienny biokominek Shark wyposażony w czujnik przelania paliwa, PLANIKA, ok. 5900 zł

Kominkowy niezbędnik

Kominkowy szał ogarnął Polaków, gdy na rynku pojawiły się kasety kominkowe, zwane też wkładami. Dzięki tej konstrukcji nie trzeba było murować otwartego paleniska, a ogień został zamknięty w metalowej obudowie wyposażonej w szybę. Taki kominek ustawia się na solidnej konstrukcji, jest bowiem dość ciężki i osłonięty obudową z betonowych bloczków, kamienia lub kafli.

Podczas montażu konieczne jest dobre zaizolowanie ścian przed wysoką temperaturą wewnątrz obudowy. Musi być także wykonane odpowiednie podłączenie kanału dymowego i doprowadzenie powietrza do komory spalania. Wszystko to sprawia, że budowę takiej konstrukcji najlepiej zlecić sprawdzonemu fachowcowi - w końcu od jakości materiałów i montażu zależeć będzie nasze bezpieczeństwo.

Wkładów i konstrukcji kominkowych jest sporo. Różnią się nie tylko kształtem czy wielkością, ale też zastosowaniem. Najprostsze służą po prostu do okazyjnego rozpalania ognia, dogrzewając przy tym pomieszczenie, w którym się znajdują.

O tym, że ogień nie jest tylko "widokiem zza szybki" należy pamiętać, wybierając pomieszczenie, w którym stanie kominek. Nie może być za małe, w przeciwnym wypadku będziemy się męczyć z przegrzania. Są też jednak modele, które służą do ogrzewania więcej niż jednego pomieszczenia.

Piec wolno stojący Odeon model 680141 - GODIN Kominek Mila 16 - Kratki.pl
Piec wolno stojący Odeon model 680141, GODIN, 12047 zł Kominek Mila 16 z komorą spalania wyłożoną szamotem, z szybą podnoszoną do góry, KRATKI.PL, 6783 zł

Kominek z DGP lub płaszczem wodnym

Zwykły wkład kominkowy, ale o odpowiednio dobranej mocy grzewczej, może służyć do dogrzewania całego domu. W tym celu montuje się w jego obudowie specjalną dmuchawę, a do pomieszczeń doprowadza kanały, którymi rozprowadzane jest gorące powietrze. Taki system działa niezależnie od grzejników.

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. Takie urządzenie ma podwójne ścianki, między którymi znajduje się woda. Rurami doprowadza się ją do wymiennika ciepła podłączonego do domowej instalacji grzewczej. Dzięki temu po rozpaleniu w kominku ognia możemy mieć ciepłe kaloryfery.

Kominek taki, choć sam jest niezłym źródłem ciepła, nie może być jedynym systemem ogrzewania domu. Poza nim musimy mieć kocioł grzewczy lub pompę ciepła. A więc nie obejdzie się bez grzejników.

O czym pamiętać przed zakupem kominka?

  • Pamiętaj, że kominek to nie tylko mniej lub bardziej dekoracyjny przedmiot we wnętrzu, lecz przede wszystkim urządzenie grzewcze. Dobór jego parametrów, takich jak wielkość, moc grzewcza, czy możliwość zastosowania w danej instalacji, najlepiej pozostawić fachowcowi.