Sprzątanie to czynność, którą niemal każdy z nas musi regularnie wykonywać. Sprzątamy przede wszystkim własne miejsce zamieszkania, a także miejsce pracy, samochód, garaż oraz inne. Niezależnie od tego, co akurat sprzątamy, czynność ta może przebiegać o wiele sprawniej, jeśli korzystamy ze specjalnych urządzeń sprzątających. Do wyboru mamy między innymi: urządzenia do sprzątania powierzchni płaskich, zamiatania, zbierania kurzu, sprzątania szafek i półek, a także rozbudowany wybór detergentów. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy - po jakie urządzenia usprawniające sprzątania warto sięgać oraz w jaki sposób mogą nam pomóc w codziennej walce z otaczającym nas brudem.

Sprzątanie podłogi - jak się za to zabrać?

Sprzątanie podłogi to jeden z najważniejszych etapów w trosce o swoje miejsce zamieszkania. Na podłodze gromadzą się rozmaite rodzaje zanieczyszczeń - okruchy, pyłki, a także zabrudzenia mokre, takie jak rozlane płyny i rozkładające się kawałki żywności. W posprzątaniu podłogi pomóc nam mogą przede wszystkim dwie grupy przedmiotów.

Do pierwszej należą szczotki, miotełki i miotły, przeznaczone do sprzątania zabrudzeń "suchych". Za ich pomocą możemy pozamiatać powierzchnię naszej podłogi, a także trudniej dostępne jej fragmenty. Zmiatanie jest oczywiście etapem poprzedzającym wymycie podłogi na mokro.

W wykonywaniu tej ostatniej czynności pomocne są mopy. Oprócz tych tradycyjnych - mopów sznurkowych, składających się z drążka oraz części myjącej - znajdziemy również bardziej zaawansowane rodzaje tych urządzeń. Mowa między innymi o mopach płaskich, a także obrotowych, ze spryskiwaczem lub gąbczastych. Każdy z nich może okazać się niezastąpiony w sprzątaniu powierzchni w naszym miejscu zamieszkania. Mopy płaskie świetnie sprawdzają się w sprzątaniu podłóg o dużej powierzchni, mopy obrotowe natomiast usprawniają proces sprzątania, dzięki automatycznemu mechanizmowi wyciskania końcówki sznurkowej. W sprzątaniu podłogi warto także korzystać z wiaderek, w których możemy gromadzić wodę oraz detergenty.

Sprzątanie mebli i blatów - z jakich pomocy warto korzystać?

Sprzątanie innych powierzchni płaskich - takich jak blaty oraz powierzchnie mebli - wymaga zastosowania odmiennego zestawu urządzeń. Do najchętniej wykorzystywanych należą specjalne ściereczki, wykonane z materiałów pochłaniających wilgoć oraz zanieczyszczenia. Wśród szczególnie chętnie stosowanych rodzajów ściereczek znajdują się te wykonane z mikrofibry, a także ściereczki gąbczaste oraz rolkowe. Znajdziemy również ścierki bambusowe oraz - niezwykle pomocne w sprzątaniu dużych powierzchni - ściereczki podłogowe.