Zatory zazwyczaj pojawiają się najczęściej w kuchni lub też w łazience. Zwłaszcza te kuchenne są wyjątkowo trudne do usunięcia, gdyż powodem ich powstawania jest odkładający się tłuszcz oraz resztki jedzenia. Miejscem gdzie najczęściej dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się tłuszczu są zazwyczaj długie poziomy kanalizacyjne. W dużej mierze odpowiedzialność za ten fakt ponoszą niewielkie spadki poziomu rur lub tez całkowity ich brak. Innym, aczkolwiek równie istotnym czynnikiem jest również zbyt duża odległość pomiędzy zlewem a pionem kanalizacyjnym.

Jeśli zaś chodzi o zatory łazienkowe, najczęstszą przyczyna ich powstawania jest nagromadzenie się w rurach sporych ilości włosów. Wczesne objawy zbliżającego się zatoru to bulgotanie w brodziku lub umywalce. Warto więc wiedzieć jakie metody stosować, aby w domowy sposób usunąć usterkę doprowadzając rury do pierwotnego stanu.

Jak poprawnie czyścić rury? Jakich narzędzi używać do czyszczenia rur?

Oto kilka praktycznych porad na udrażnianie rur.

Zakładanie sitka na odpływie

Gęste sito uniemożliwia przedostanie się do odpływów kanalizacyjnych wszystkiego tego, co mogłoby spowodować ich zatkanie. Ten niezwykle łatwy sposób pozwala na skuteczne zredukowanie ryzyka tworzenia się zatorów w instalacjach kanalizacyjnych oraz udrażnianie rur.

Woda z octem

Mieszanka octu i wody wykorzystywana jest często jako skuteczny środek czyszczący kanalizację. Najlepiej wsypać do odpływu około 3/4 szklanki sody oczyszczonej a następnie zalać ją połową szklanki octu. Po około godzinie od momentu zasypania, odpływ należy spłukać gorącą wodą. Sposób ten pozwala na skuteczne usuwanie nawet najbardziej uporczywych zatorów. a także wpływa na zachowanie prawidłowego stanu rur.

Czyszczenie syfonu

Dzięki wyjątkowo prostej konstrukcji syfon z łatwością pozwala się zdemontować, co w przypadku jego regularnego czyszczenia pozwoli uniknąć zatorów. Wystarczy odkręcić nakrętkę syfonu, oraz wyjąć go z rury odpływowej. Powierzchnię pod syfonem dobrze zabezpieczyć poprzez podłożenie naczynia, dzięki czemu unikniemy bałaganu oraz rozlania się nieczystości.

Przepychaczka

To niezwykle proste urządzenie składające się z gumowego kielicha oraz drewnianego uchwytu nadaje się świetnie do udrażniania samych odpływów. Sama czynność ich przetykania polega na precyzyjnym zassaniu kielicha do odpływu i odciągnięciu go. Czynność tą najlepiej wykonać kilkukrotnie, co zdecydowanie zwiększa skuteczność procesu.

Środki chemiczne, granulki i żele - czy pomagają rurom?

O ile prawidłowe postępowanie ze środkami udrożniającymi stało się pewnym sposobem zachowania kanalizacji w dobrym stanie, o tyle nie stosowanie się do zaleceń producenta może doprowadzić do poważniejszych zatorów lub nawet do większej usterki. W przypadku korzystania ze środków chemicznych w szczególności należy stosować się do instrukcji. Nie każdy środek będzie odpowiedni dla danego rodzaju instalacji. Niektóre preparaty mogą wręcz trwale uszkodzić system kanalizacyjny poprzez zawartość silnie żrących środków chemicznych. Wyjątkowo narażone są zwłaszcza rury żeliwne, stosowane najczęściej w starym budownictwie. Żeliwo nie lubi wodorotlenku sodu.

Sprężyna, żmijka

Ten zwinięty, stalowy drut zakończony z jednej strony korbką, a z drugiej ostra końcówką to jedna z metod walki z zatorami rur. Ostra końcówkę wprowadza się do zatkanej rury, jednocześnie kręcąc korbką. W momencie napotkania zatoru, ostra końcówka rozbija nagromadzone nieczystości przywracając prawidłową drożność układu. To doskonale rozwiązanie stosowane podczas zatorów powstających głęboko, ciężkich do usunięcia innymi metodami. Żmijki to często ostateczna metoda wali z zatorami. Nawet tam, gdzie nie poradziły sobie wcześniej stosowane środki chemiczne. Można powiedzieć że jeśli już ta metoda nie przyniesie pożądanych efektów, niemal pewnością staje się konieczność zakupu nowego elementu oraz zamontowanie go na miejscu tego uszkodzonego.

W jaki sposób przyczynić się do prawidłowego działania rur?

Aby instalacja sanitarna funkcjonowała tak, jak zakładano, przede wszystkim musi ona zostać wykonana prawidłowo. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o poprawnej kondycji systemu kanalizacyjnego jest zastosowanie odpowiednich spadków przewodów oraz przestrzeganie zasad prawidłowego doboru średnic przewodów kanalizacyjnych. Ważny jest również materiał z którego przewody te są wykonane.

Najczęściej stosowanym materiałem jest tworzywo sztuczne posiadające całe mnóstwo zalet mi.in. gładkie powierzchnie, odporność na powstawanie kamienia oraz niska wrażliwość na działanie żrących środków czyszczących. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, udrażnianie rur najlepiej zlecić ekipie fachowców z branży kanalizacyjnej lub wodociągowej. Dysponują oni odpowiednim sprzętem i z łatwością usuną usterkę.