Ściana w przedpokoju pomalowana farbą, pokryta boazerią, kamieniem, cegłą, a może efektowną tapetą? Możliwości aranżacyjnych jest mnóstwo. Za pomocą optymalnie dobranego wykończenia przedpokoju łatwo też optycznie poprawić proporcje pomieszczenia - np. wtedy, gdy jest małe lub bardzo wąskie. 

Co wybrać na ścianę w przedpokoju?

Zanim zdecydujemy się na konkretne wykończenie ściany w przedpokoju, pamiętajmy o ogólnych zasadach projektowania tego pomieszczenia. Przede wszystkim jeśli jest to strefa ciemna i nieduża, starajmy się ją optycznie rozjaśnić. Dobrym pomysłem są więc białe, jasnoszare bądź pastelowe ściany. Świetnie sprawdzają się też barwy chłodne, które zapewniają wrażenie głębi.

Czy ciemna ściana w przedpokoju to właściwy pomysł? Można odpowiedzieć: to zależy. W przedpokoju zamkniętym, bez dostępu światła dziennego nie wypadnie najlepiej - może przytłoczyć wnętrze, które przez to wyda się ponure. Jeśli natomiast taka przestrzeń jest połączona z salonem lub większą strefą dzienną, już śmielej można operować mocniejszymi barwami. Zarówno antracyt, granat, butelkowa i szmaragdowa zieleń, jak i brąz czy kolory energetyczne (czerwień, pomarańcz, żółcień) mogą być atrakcyjnym akcentem i swoistym zaproszeniem do mieszkania.

Jak pomalować przedpokój?

Malowanie ścian w przedpokoju to jedno z popularniejszych rozwiązań. W łatwy sposób można wprowadzić ulubiony kolor, a przy okazji odpowiednio zabezpieczyć ściany. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj farby. Jeżeli decydujemy się na biel lub inną jasną barwę, przyda się powłoka, którą można łatwo czyścić. Wynika to m.in. z tego, że przedpokój jest pomieszczeniem wymagającym pod tym względem. Wystarczy pomyśleć o śniegu lub deszczowej pogodzie - wtedy do mieszkania trafiają wilgoć, piasek, mogą się też tworzyć osady solne. Choć wymaga to regularnego czyszczenia przede wszystkim posadzki, część zabrudzeń i wilgoci może też oddziaływać na ściany.

Stąd istotna jest solidna farba - np. lateksowa. W porównaniu do akrylowej (czyli również z grupy tzw. farb emulsyjnych) jest łatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ można ją nieco mocniej szorować. Na ścianie w przedpokoju dobrze sprawdzają się też farby z dodatkiem kauczuku, cząsteczek teflonu, a także ceramiczne. Te ostatnie tworzą jedną z najsolidniejszych powłok.

Ściany w drewnie, czyli przedpokój z boazerią

Alternatywa dla farby na ścianie w przedpokoju? Tu jedną z ciekawszych propozycji stanowi okładzina drewniana, czyli boazeria. Warto jednak zaznaczyć, że takie wykończenie we współczesnym wydaniu jest dalekie od boazerii kojarzących się z minioną epoką. Dziś materiały tego typu są lżejsze optycznie i bardziej estetyczne. Szczególną popularnością cieszy się drewno malowane na biało rodem ze skandynawskich wnętrz. To doskonały wybór do niedużego przedpokoju, który dzięki temu wydaje się jaśniejszy i przestronniejszy. Ponadto pionowy układ desek drewnianych dobrze prezentuje się w wąskim przedpokoju - wnętrze wizualnie zyskuje lepsze proporcje oraz większą symetrię.

Kolejnym ciekawym pomysłem do przedpokoju jest ściana wyłożona boazerią angielską. Taki rodzaj wykończenia stosuje się w dolnej części ściany - górną można wtedy pomalować lub pokryć tapetą. Boazeria angielska w przedpokoju może mieć gładką strukturę lub w wersji klasycznej być wzbogacona o płyciny.

A może boazeria niekoniecznie z drewna? Także w tym aspekcie istnieje sporo możliwości aranżacyjnych. Chodzi tu o solidne panele ścienne, które mogą imitować drewno bądź wprowadzać inne wzory do wnętrza. W porównaniu do tradycyjnej boazerii są też łatwiejsze w codziennej pielęgnacji.

Kamień i cegła na ścianie w przedpokoju

Kamień jest materiałem wykończeniowym, który nie tylko kojarzy się z trwałością, lecz także stanowi naturalny i elegancki akcent w wystroju. Wybierając taką okładzinę na ścianę w przedpokoju, warto pamiętać o ogólnych zasadach projektowych. Jasne barwy kamienia świetnie sprawdzają się w małym wnętrzu, z kolei ciemniejsze są praktyczną dekoracją o wyrazistszym wyrazie - idealną do przestronnego holu bądź tego połączonego z nowoczesnym salonem. Kamień powinien być przy tym dobrze zaimpregnowany, tak by radził sobie z wilgocią i dało się go w łatwy sposób czyścić. W niewielkim przedpokoju dobrym pomysłem jest kamień gładki, a w większym - okładzina ze zróżnicowaną fakturą, która efektownie rozkłada światło. Do wyboru mamy różnorodne panele z kamieniem na ścianę. Opcją alternatywną są zaś płytki ceramiczne, które perfekcyjnie imitują naturalny kamień. Są przy tym znacznie łatwiejsze w pielęgnacji oraz odporniejsze na ścieranie.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest ceglana ściana w przedpokoju. Tu możliwości jest kilka. Może to być cegła budulcowa - wystarczy ją odsłonić oraz odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię. Taki typ wykończenia ściany znakomicie prezentuje się w mieszkaniach urządzonych w starych kamienicach, nawiązując do historii budynków. Ponadto doskonale wypada we wnętrzach w różnych stylach - od industrialnego przez twórczy eklektyzm po konwencję rustykalną. Cegła może służyć jako tło dla dekoracji ściennych. Warto też ją odpowiednio oświetlić, tak by wydobyć wszystkie detale jej intrygującej powierzchni.

Zamiast cegły „prawdziwej”, czyli tej stosowanej do budowy, można oczywiście skorzystać z różnorodnych płytek ceglanych i cegłopodobnych - od wariantu bardziej surowego po gładki i nowoczesny. To świetny pomysł do przedpokoju dla osób, którym marzy się ceglana ściana także w bloku czy domu wolnostojącym. Co ważne, do wyboru są różne typy okładzin i bogata kolorystyka. Zamiast cegły rdzawoczerwonej można zdecydować się na tę białą, szarą czy w mniej oczywistym kolorze (np. żółtą). Warto też pamiętać o płytkach ceramicznych typu metro, czyli w formie cegiełek. Doskonale odnajdują się we wnętrzach w klimacie vintage.

Pomysły na tapety do przedpokoju

Tapeta na ścianę w przedpokoju to kolejne rozwiązanie, które daje ogromne możliwości aranżacyjne. Wybór dostępnych wzorów i kolorów jest szczególnie bogaty, a poza tym tapeta może też imitować inne materiały, takie jak drewno, kamień, cegła czy beton. Ponieważ jednak stale mowa jest o wymagającym pomieszczeniu, należy postawić na powłokę trwałą, odporną na wilgoć, a najlepiej też nadającą się do czyszczenia na mokro.

W związku z tym zamiast tradycyjnej tapety papierowej lepiej wybrać tę winylową bądź lateksową, i to o gładkiej powierzchni. Na przykład winyl spieniony o zróżnicowanej fakturze może być trudny w codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy przy tym, że za pomocą tapety również da się poprawić wizualnie proporcje pomieszczenia. Wzory układające się pionowo sprawiają chociażby, że przedpokój wydaje się wyższy.

Zdjęcie otwierające artykuł: IKEA

Autor
Pomysły na ścianę w przedpokoju
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...