Inteligentne spojrzenie na prywatność

Azyl - słowo-klucz w kontekście naszych domów i mieszkań. Tego typu miejsca z zasady powinny zapewniać daleko idące poczucie bezpieczeństwa, prywatności, a także komfortu. Szczególnie w ciągu ostatnich paru lat, w trakcie których pandemia zredefiniowała spojrzenie na "domową codzienność" okazało się, że w czterech ścianach spędzamy coraz więcej czasu, nadając poszczególnym pomieszczeniom dodatkowe funkcje i zamieniając je chociażby w tymczasowe biura.

Mówiąc o realizowaniu obowiązków służbowych, kluczowa jest możliwość pełnej koncentracji i "odgrodzenia się" od otoczenia. Właśnie w takich sytuacjach szkło o zmiennej przezierności może zademonstrować pełnię swojej mocy. Jak ono działa?

-Szkło o zmiennej przezierności to przeszklenie aktywne, które po podłączeniu do sieci elektrycznej jest w stanie zmienić stopień swojej transparentności z przejrzystej na matową, a tym samym całkowicie odmienić charakter przestrzeni - mówi Łucja Krzykawska, Specjalista ds. marketingu Saint-Gobain Glass. - W przypadku znajdującego się w naszym portfolio szkła laminowanego PRIVA-LITE®, między dwiema taflami szkła umieszczona została specjalna folia z ciekłymi kryształami, które pod wpływem prądu ulegają "uporządkowaniu", a jego powierzchnia staje się przezierna. Sama zmiana jest całkowicie bezszelestna, trwa ułamek sekundy i wymaga jednego kliknięcia pilota lub dotknięcia wirtualnego przycisku dedykowanej aplikacji mobilnej, jak na smart rozwiązanie przystało.   

Aby stosowane przeszklenie spełniało kompleksowo swoje funkcje, powinno wyróżniać się także poszczególnymi parametrami związanymi z przepuszczalnością światła czy stopniem ochrony akustycznej, bowiem to właśnie warunki świetlne oraz poziom hałasu bezpośrednio wpływają na możliwość koncentracji i poczucie komfortu.

Na straży wellbeingu

Gwarancja wysokiego poziomu doświetlenia przestrzeni naturalnym światłem to podstawowe wymaganie, jakie stawiamy przed nowoczesnym przeszkleniem. Dostęp do promieni słońca przekłada się na poprawę naszego samopoczucia, ale także zredukowanie konieczności wykorzystywania sztucznego oświetlenia. Jak na tym polu sprawdza się szkło o zmiennej przezierności?

- Jeśli chodzi o szkło PRIVA-LITE®, niezależnie od trybu przezierności oferuje ono wysoki poziom współczynnika przepuszczalności światła Lt, który w trybie przeziernym wynosi 77%, a w matowym 76% - tłumaczy Łucja Krzykawska. - To ogromny atut, gdyż zmiana charakteru wnętrza nie odbywa się kosztem panujących w nim warunków świetlnych. Mówiąc o wellbeingu i możliwości koncentracji, nasze rozwiązanie zapewnia użytkownikom równocześnie komfort akustyczny - współczynnik izolacyjności akustycznej Rw PRIVA-LITE® wynosi 38 dB.

Tego typu przeszklenia całkowicie zmieniają spojrzenie projektantów wnętrz na aranżowanie przestrzeni. Jak zatem można wykorzystać szkło o zmiennej przezierności?

Uniwersalność w nowoczesnym wydaniu

Szkło w architekturze spełnia coraz istotniejszą rolę. Jest bowiem materiałem ekologicznym, gwarantuje doskonałe doznania estetyczne, kreuje design, a możliwości jego zastosowania są praktycznie nieograniczone. Nie inaczej jest w przypadku szkła o zmiennej przezierności.

- Szkło o zmiennej przezierności doskonale sprawdzi się podczas tworzenia stref pracy w naszych domach, np. w postaci ścianek działowych, jednak możliwości jego wykorzystania jest zdecydowanie więcej - dodaje Łucja Krzykawska. - W związku z tym, iż jednym z podstawowych zadań szkła aktywnego jest kreowanie intymnej atmosfery, z powodzeniem można je wykorzystać w łazienkach czy sypialniach, łącząc tym samym wizualny efekt "wow" z funkcjonalnością. PRIVA-LITE® dostępne jest w wielu rozmiarach - od 200x300 mm do wersji XL 1000x3750 mm, 12 wariantach kolorystycznych oraz może pracować w zakresie temperatur od -20oC do 60oC. Będzie zatem doskonałym uzupełnieniem niemal każdego projektu czy stylu aranżacyjnego.

Aktywne szkło o zmiennej przezierności to kolejny sposób, aby wprowadzić do naszych domów pierwiastek nowoczesności. Całkowita odmiana charakteru przestrzeni w jednej chwili, czuwanie na straży prywatności i gwarancja wieloaspektowego komfortu użytkowania wnętrz to atuty, obok których nie można przejść obojętnie. Tak wygląda architektura na miarę XXI wieku.

Więcej informacji na: www.saint-gobain-glass.pl oraz www.privalite.com