Na co ma wpływ wysokość pomieszczeń mieszkalnych?

Wszyscy znamy okazałe kamienice, zachwycające historycznym tradycyjnym designem i klimatem pachnącego przeszłością zabytku. Podobnie jest z technicznymi, emanującymi surowością loftami. Kluczową zaletą tych budynków są wysokie sufity, umożliwiające wprowadzenie w życie niecodziennych i oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych. Tak naprawdę nie funkcjonują normy określające maksimum wysokości dla pomieszczeń mieszkalnych, ograniczają nas tylko normy dotyczące minimum, dlatego stare kamienice nadal są w użytku, przeżywając drugą młodość na rynku wtórnym. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub budowę domu, warto poznać zależności, wynikające z wysokości pomieszczeń i sprawdzić, na co ma wpływ ten parametr.

Rozwiązania aranżacyjne - wyższe wnętrza to więcej miejsca i większy wybór możliwości aranżacyjnych. W domu lub mieszkaniu z wysokimi sufitami możemy urozmaicić przestrzeń reprezentacyjną antresolą, lub stworzyć przy wysokiej ścianie sięgającą sufitu ogromną bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Natomiast w niższych wnętrzach łatwiej uzyskać minimalistyczne nowoczesne aranżacje.

• Powierzchnia - wyżej umiejscowione sufity powiększają optycznie pomieszczenie. Nie tylko optycznie, faktyczna ilość miejsca również się zwiększa. Można wykorzystać większą powierzchnię ściany na dodatkowe umeblowanie lub wyeksponować ją poprzez stylowe sztukaterie.

 Miejsce na sufit podwieszany - planując taki sposób wykończenia sufitu, dobrze jest zaprojektować wyższe pomieszczenia. W podwieszanym suficie można również ukryć przewody instalacyjne.

• Koszty eksploatacyjne - w tym przypadku wygrywają niższe pomieszczenia. Za oświetlenie i ogrzanie wnętrz zapłacimy mniej w niższych pomieszczeniach, ponieważ kubatura jest mniejsza. Im większa kubatura, tym większe koszty eksploatacyjne.  

Minimalna wysokość pomieszczeń - podstawa prawna

Od 12 kwietnia 2002 roku prawo normujące wysokość pomieszczeń się nie zmieniło, a ustawa dotyczy norm dla budynków wybudowanych po roku 2002. Obowiązują przepisy zawarte w § 72 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422). Określają one minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych w domach i budynkach wielorodzinnych (bloki) z uwzględnieniem ich przeznaczenia:

  • sypialnia, pokój dzienny, pokoje domowników - wysokość minimalna 2,5 m,
  • łazienka, toaleta - wysokość minimalna 2,5 m,
  • pomieszczenia komunikacyjne (hol, klatka schodowa) - wysokość minimalna 2,2 m,
  • pomieszczenia techniczne (kotłownia, pralnia) - wysokość minimalna 2,2 m, jednak jeśli zapewniona jest dobra wentylacja, minimum wynosi 1,9 m,
  • piwnica - wysokość minimalna 2 m.

Pamiętajmy o tym, że prawo nie działa wstecz, jeśli więc kupujemy mieszkanie w bloku wybudowanym w 1980 roku, to niewykluczone, że sufit będzie usytuowany na wysokości 2,40 cm nad podłogą i nie jesteśmy w stanie już nic z tym zrobić. Nie poniesiemy jednak żadnych konsekwencji prawnych z powodu zakupu i użytkowania takiego mieszkania.

Minimalna wysokość na poddaszu i antresoli

Poddasze rządzi się nieco innymi prawami. Przykładowo powierzchnie, które nie osiągają wysokości 1,9 m, nie wliczają się do metrażu użytkowego, czyli przestrzeni mieszkalnej. To przestrzenie umiejscowione pod skosami. Oczywiście sypialnia pod skosem jest możliwa do uzyskania, jednak z uwagi na większy komfort, idealnie, jeśli ścianka kolankowa ma wysokość min. 80 cm. A na co wskazują normy? W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, zlokalizowanych na poddaszu lub antresoli, średnia wysokość nie może być niższa, niż 2,2 m, przy czym w obliczeniach nie bierzemy pod uwagę miejsc o wysokości mniejszej, niż 1,9 m.

Optymalna wysokość pomieszczeń w mieszkaniu i domu

Co innego minimalna wysokość pomieszczeń określona przepisami, a co innego optymalna wysokość determinowana trendami w nowoczesnym budownictwie. Tutaj kreatywność architektów zaciera minimalne granice, a parametry szybują już tylko w górę. Zapomnijmy o klaustrofobicznych niskich ciasnych pomieszczeniach znanych ze starych blokowisk pamiętających czasy PRL. Współcześnie za standardową wysokość pomieszczeń mieszkalnych w nowo budowanych domach uważa się wartość od 2,7 do 3 m, natomiast w blokowych mieszkaniach zakupionych od developera 2,7 m.

Nowoczesne budownictwo to nie tylko wyższe sufity, ale również otwarte wnętrza, większe pomieszczenia, a co za tym idzie, większy komfort użytkowania i przestronność. Dużą popularnością z uwagi na fakt uzyskania w pełni przestronnego i otwartego wnętrza cieszą się domy z wysokimi po sam dach sufitami katedralnymi. Dodając do tego aranżu wyeksponowane drewniane belki sufitowe, uzyskamy wnętrze nie tylko w pełni przestrzenne, ale przede wszystkim klimatyczne.

Autor
Optymalna wysokość pomieszczeń w domu i bloku - co mówią przepisy?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...