Świadomość zużycia prądu w mieszkaniu 

Oszczędzanie energii elektrycznej należy zacząć od poznania teorii. W związku z tym dobrze jest zaznajomić się ze zużyciem prądu przez konkretne urządzenia. Można to zrobić, sięgając po raporty przygotowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG) lub samodzielnie. W drugim przypadku wystarczy kupić miernik energii elektrycznej.

Wynik prawdopodobnie nikogo specjalnie nie zaskoczy. Wśród urządzeń zużywających najwięcej energii elektrycznej w domu znajdują się:

 • płyta indukcyjna (na zdecydowanym prowadzeniu),
 • czajnik elektryczny,
 • lodówka,
 • zmywarka,
 • pralka,
 • piekarnik elektryczny,
 • odkurzacz,
 • komputer stacjonarny.

Z kolei stosunkowo mało prądu zużywa:

 • telewizor,
 • kuchenka mikrofalowa,
 • żelazko,
 • laptop,
 • ładowanie telefonu komórkowego.

Oczywiście jest to zestawienie poglądowe, ponieważ wiele zależy od klasy urządzenia, a także intensywności jego użytkowania. Najlepszym przykładem jest tutaj komputer stacjonarny. Uzbrojony w silne podzespoły wymaga potężnego zasilacza, a tym samym zużywa więcej energii elektrycznej. Jest to szczególnie dobrze widoczne podczas intensywnego użytkowania (grafika komputerowa, tworzenie filmów czy gry komputerowe). Słabszy komputer używany tyle samo czasu i do tych samych czynności zużyje zdecydowanie mniej energii elektrycznej.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, których wprowadzenie w życie zauważalnie obniży rachunki za prąd. Nie zawsze istnieje możliwość zastosowania wszystkich rozwiązań, ale nawet ich część znacząco poprawi sytuację w domu.

Modernizacja sprzętu

Ten krok wiąże się z wydatkami, ponieważ polega na wymianie urządzeń zużywających dużo energii na nowsze modele o wyższej klasie energetycznej. Można mieć jednak pewność, że w dłuższej perspektywie czasu przyniesie to znaczne oszczędności. Nie trzeba też wymieniać wszystkich urządzeń. Wystarczy zacząć od starszego sprzętu, który i tak powoli kwalifikuje się już modernizacji.

Ogrzewanie

Ten punkt dotyczy głównie okresu jesiennego i zimowego. Wiele osób zbyt mocno nagrzewa mieszkania, a także robi to w niewłaściwy sposób. W celu zaoszczędzenia energii elektrycznej wystarczy:

- uszczelnić okna, aby ciepło nie uciekało z mieszkania

- wyłączać ogrzewanie na czas nieobecności domowników

- zamontować termostaty w grzejnikach Warto też pamiętać, że zbyt silne nagrzewanie mieszkania negatywnie wpływa na stan zdrowia.

W ten sposób nie tylko nadmiernie wysusza się powietrze, ale również osłabia organizm i zwiększa ryzyko zachorowań.

Oświetlenie

Oczywistym rozwiązaniem są żarówki energooszczędne. Nie tylko zużywają mniej prądu, ale również starczą na dłużej. Dobrze również zwracać uwagę na kilka szczegółów podczas stosowania sztucznych źródeł światła: - wyłączać światło, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu - oświetlenie w ogrodach, na tarasach i balkonach warto zmienić na lampy solarne - do granic możliwości wykorzystywać światło dzienne (na przykład do nauki lub czytania), aby wieczorem nie pojawiała się konieczność rozświetlenia mieszkania

Listwy zasilające

Te sprytne urządzenia kojarzą się zazwyczaj z ochroną urządzeń przed zwarciem. Nowsze modele są jednak wyposażone w tryb energooszczędny. Dzięki niemu automatycznie wyłączają urządzenia, które są w trybie uśpienia i niepotrzebnie pobierają prąd.

Tryb czuwania

Zasadniczo urządzenie w trybie czuwania pobiera niewielkie ilości energii elektrycznej. Problem w tym, że jeśli zsumuje się wszystkie sprzęty będące w trybie czuwania, to kwoty robią się już znaczące.

Rozsądne korzystanie ze sprzętów domowych

Zaskakująco wiele można zaoszczędzić, jeśli we właściwy sposób podejdzie się do tematu użytkowania urządzeń domowych. Wśród najważniejszych dobrze jest mieć na uwadze:

- lodówka - wystarczy unikać częstego otwierania drzwi i nie wkładać do środka nic gorącego.

- pralka - w miarę możliwości dobrze jest korzystać z programu ekologicznego, umieszczać w bębnie jak najwięcej rzeczy (zgodnie z limitami danego modelu pralki), a także prać w niższej temperaturze z wolniejszymi obrotami podczas wirowania.

- odkurzacz - regularnie wymieniać filtry i worki (lub opróżniać pojemnik).

- płyta indukcyjna - najlepszym wyjściem jest zmniejszenie ilości przygotowywanych potraw. Jeśli jest to nie możliwe, to przynajmniej stosować proste sztuczki, takie jak gotowanie pod przykryciem (co wymaga krótszego czasu pracy płyty indukcyjnej)

- zmywarka - tutaj także dobrze jest korzystać z trybu ekologicznego, a także uruchamiać zmywarkę dopiero wtedy, gdy będzie pełna

- piekarnik - ograniczyć do minimum otwieranie drzwiczek podczas pieczenia, aby uniknąć utraty ciepła (w takiej sytuacji piekarnik musi pobrać więcej mocy, aby ponownie się rozgrzać)

Komputer

Zazwyczaj laptop zużywa zdecydowanie mniej prądu niż komputer stacjonarny. W związku z tym lepiej jest korzystać właśnie z laptopa, o ile to tylko jest możliwe (na przykład do sprawdzania poczty, pracy czy nawet zwyczajnego spędzania wolnego czasu). 

Dostawca prądu

Niezależnie od wszystkiego, dobrze jest również szczegółowo przeanalizować otrzymywane rachunki za prąd i zorientować się w ofercie innego dostawcy. Istnieje szansa, że konkurencja zaoferuje lepsze warunki, co również znacząco przyczyni się do obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Prąd nieustannie drożeje, a według zapowiedzi ceny wciąż mają rosnąć. Do tego dochodzi inflacja i coraz większe koszty życia. Biorąc to wszystko pod uwagę, dobrze jest znaleźć sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Najłatwiej jest zacząć od energii elektrycznej, ponieważ to właśnie w tej dziedzinie życia najłatwiej jest drastycznie zmniejszyć rachunki i poprawić budżet domowy.