Agregat prądotwórczy samodzielnie wytwarza energię elektryczną i jest urządzeniem, które dobrze sprawdza się w przypadku gospodarstw znajdujących się w małych wsiach, gdzie naprawy podczas awarii trwają znacznie dłużej. Dzięki niemu można zapewnić sobie niezależność w przypadku zmian napięcia i przerw w dostawie prądu. Jaki wybrać i co jeszcze warto wiedzieć o jego działaniu? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Czy warto inwestować w generator prądu do domu jednorodzinnego?

W dzisiejszych czasach ogromna ilość sprzętów w domu zasilana jest prądem, dlatego inwestycja we własny generator jest opłacalna i zapewnia komfort osobom żyjącym w miejscach, w których awarie często uprzykrzają ludziom życie. Dzięki niemu niezależnie od zewnętrznych okoliczności domownicy wciąż mogą korzystać ze wszystkich urządzeń w domu bez obaw, że możliwość ta zostanie ograniczona do czasu naprawy awarii.

Jak obliczyć niezbędną moc agregatu dla kilkuosobowej rodziny?

Obliczenie niezbędnej mocy jest czasochłonne, ale sprawi, że w gospodarstwie pojawi się agregat, który zdoła bez zarzutu pełnić swoją funkcję. Należy zacząć od sprawdzenia wszystkich sprzętów, które będą używane w przypadku nagłej awarii. Z tabliczki znamionowej należy spisać moc każdego urządzenia, a później zsumować moce wszystkich urządzeń na liście i pomnożyć je razy 1,2. W ten sposób uwzględniamy dodatkową moc, jaka jest konieczna do uruchomienia urządzenia. Warto pamiętać o tym, że odbiorniki indukcyjne potrzebują minimum trzy razy więcej mocy od znamionowej, ponieważ prąd rozruchowy urządzeń jest wyższy. Po dokonaniu obliczeń można wybrać agregat odpowiadający mocą sumie znajdującej się na dole naszej listy.

Ile kosztuje dobry agregat prądotwórczy?

Najtańsze agregaty prądotwórcze o niewielkiej mocy mogą kosztować nawet od kilkuset złotych. Nie jest to jednak dobry wybór dla wymagających osób, a przede wszystkim dla tych, które mają dużo urządzeń elektrycznych w domu, z których muszą korzystać, jeśli dojdzie do przerwy w dostawie prądu. Cena rośnie stosunkowo w zależności od mocy oraz funkcji agregatu. Różnią się one rodzajem paliwa, fazowością i napięciem, rozruchem oraz zastosowaniem. Mimo że można kupić agregaty w cenie nieprzekraczającej 500 złotych, urządzenia tego rodzaju o wyższej jakości kosztują od 2000 złotych wzwyż. Na koszty użytkowania wpływa również rodzaj paliwa, które zasila agregat. Mogą one działać na gaz, benzynę albo Diesla. O ile agregat na Diesla sam w sobie jest droższy, to w przyszłości koszty mogą się zwrócić, ponieważ zużywa mniej paliwa.

Agregat prądotwórczy - jedno- czy trójfazowy?

Podjęcie decyzji o tym, czy agregat ma być urządzeniem jednofazowym czy trójfazowym, jest jedną z najważniejszych kwestii przed zakupem. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a sprawdzi się w nieco innych sytuacjach.

Agregaty jednofazowe sprawdzą się w przypadku niewielkich domów jednorodzinnych, w których w razie awarii nie będzie konieczności korzystania ze zbyt dużej ilości urządzeń działających na prąd. W zależności od ilości sprzętów należy prawidłowo obliczyć jego moc, a użytkowanie jest niezwykle proste. Wystarczy tylko podłączyć przewód do rozdzielnicy i dodać bezpiecznik. Z kolei agregat trójfazowy ma znacznie większe możliwości i jest kupowany do dużych gospodarstw, w których znajduje się więcej urządzeń wymagających prądu o większej mocy takich jak na przykład płyta indukcyjna. Aby urządzenie działało na pełnej wydajności, konieczne jest korzystanie z trzech faz, a jego wydajność spada o kilkadziesiąt procent, jeśli ograniczy się działanie do jednej fazy.

Czy generator prądu może być cichy?

Głośna praca generatorów prądu zniechęca do zakupu wielu klientów, ale nie jest ona zasadą. Na rynku dostępne są generatory, które pracują cicho, zapewniając domownikom nie tylko prąd, ale również komfort. Przebywanie w nieustannym hałasie u wielu osób powoduje bóle głowy, ale takich dolegliwości można uniknąć. Odpowiednie modele charakteryzują się systemem antywibracyjnym lub dźwiękoszczelną obudową, przez co hałas jest skutecznie tłumiony. Niektóre z takich modeli są dodatkowo wyposażone w zaawansowane silniki i rzeczywiście generują znacznie mniej uciążliwego dla domowników hałasu.

Gdzie kupić agregat prądotwórczy do użytku domowego?

Agregaty prądotwórcze można kupić w wielu sklepach internetowych, które oferują atrakcyjne ceny za wysyłkę i sprawiają, że urządzenie pojawi się w domu lub najbliższym punkcie odbioru przesyłek zupełnie bez naszego wysiłku. Jeśli jednak ktoś chce przed zakupem zobaczyć urządzenie i skorzystać z profesjonalnych porad eksperta w sklepie, agregaty takie można kupić w popularnych sieciach handlowych sklepów budowlano-remontowych lub oferujących urządzenia elektroniczne takich, jak Castorama czy Media Markt. Warto śledzić ceny w Internecie, ponieważ znane sklepy często oferują ceny promocyjne, za sprawą których kupując w odpowiednim miejscu na tym samym modelu można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.