Wianki na drzwi to trend, który przybył do nas ze Skandynawii i cieszy się coraz większą popularnością. Wianki zmieniają  się co kilka miesięcy, symbolizując kolejne pory roku, dlatego do ich wykonania wykorzystuje się charakterystyczne dla danego regionu i pory roku dary natury. Wianki na drzwi można wykorzystać również do przyozdobienia okna, ściany, czy nawet stołu. Największą popularnością cieszą się jesienne wianki na drzwi oraz bożonarodzeniowe wianki, które często kładzie się na stoły. Jak zrobić wianek na drzwi? Czy warto zapisać się na warsztaty z robienia wianków?

Jesienne wianki na drzwi - najpiękniejsze aranżacje

Najpiękniejsze jesienne wianki na drzwi to te wykonane z naturalnych materiałów, które nawiązują do tej pory roku. Ich baza może być wykonana ze słomy lub gałązek brzozy, a główną ozdobę stanowią jesienne owoce lasu np. jarzębina, czarny bez, czy dzika róża. Dodatkowo mogą być wplecione kwiaty, czy kolorowe liście. To właśnie kolory grają główną rolę w jesiennej dekoracji, która najczęściej nawiązuje do zmieniających się barw, a więc króluje tu brązowy, pomarańczowy, czerwony i żółty.

Jak zrobić wianek na drzwi? Prosta instrukcja DIY

Wianek na drzwi można bez problemu kupić, ale warto spróbować zrobić go samodzielnie. Dzięki temu ozdoba będzie niepowtarzalna, a sama praca przyniesie wiele radości i satysfakcji. Jak zrobić wianek na drzwi?

 1. Przygotuj materiały i bazę - na bazę nada się słoma, wiklina, wiotkie, elastyczne gałązki np. brzozy lub styropianowa baza. Dodatkowo potrzebujesz klej najlepiej do klejenia na gorąco oraz dekoracje np. owoce, liście, wstążki, sztuczne i żywe (najlepiej zasuszone) kwiaty, gałązki wrzosu lub lawendy, zioła, mech, sznurek itp.
 2. Bazę owiń sznurkiem lub obłóż mchem, dokładnie go przyklejając.
 3. Zaplanuj kompozycje - wybierz pasujące do siebie ozdoby i poprzykładaj je w różny sposób do wianka, aż uzyskasz zadowalający efekt. Pamiętaj, że z gałązek, kwiatów, owoców, czy liści możesz tworzyć małe bukieciki, które przymocujesz do wianka. Nie przesadzaj z ilością ozdób - często mniej znaczy więcej.
 4. Zacznij od przyklejania największych dekoracji, a potem przechodź do coraz mniejszych, stopniowo ozdabiając cały wianek. Zamiast używać kleju, możesz wykorzystać do przymocowania ozdób sznurek lub drucik najlepiej florystyczny.
 5. Całość spryskaj lakierem do włosów, który utrwali kompozycję i nada jej blasku.

Gdzie kupić gotowe wianki na drzwi?

Jesienny wianek na drzwi można kupić praktycznie wszędzie ze względu na ich rosnącą popularność. Dostępne są w marketach i sklepach, w których zazwyczaj są tańsze, ale wykonane z gorszych jakościowo materiałów. Wianki z naturalnych materiałów można kupić przede wszystkim w kwiaciarniach, gdzie są dużo droższe, ale wykonywane ręcznie. Dodatkowo można zamówić wianek na drzwi, który będzie nam idealnie odpowiadał wielkością i kolorystyką. Ciekawe propozycje znaleźć można również wśród rękodzielników, którzy specjalizują się w dekoracjach, szydełkowaniu, czy makramie.

Warsztaty z robienia wianków - czy warto wziąć udział?

Warsztaty to najlepszy sposób, aby nauczyć się tworzyć wspaniałe jesiennie dekoracje. Uczestnicy kursu otrzymują wszystkie niezbędne materiały i ogromną dawkę wiedzy, a ceny warsztatów są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wykorzystywanych materiałów, czasu trwania oraz organizatora, a te najtańsze organizowane są przez organizacje publiczne np. biblioteki. Warsztaty mogą kosztować od 10 do nawet 500 zł, ale te ostatnie oczywiście są dużo bardziej rozbudowane i zazwyczaj trwają kilka dni. Każdy uczestnik wychodzi z gotową dekoracją na swoje drzwi, w trakcie zajęć ma do dyspozycji całą gamę materiałów i pomoc instruktora. Dodatkowo jest to okazja do spotkania ciekawych ludzi, nawiązania znajomości i zainspirowania się innymi pracami.

Gdzie się zapisać na warsztaty?

Warsztaty z robienia wianków zazwyczaj odbywają się w bibliotekach i domach kultury. Tworzone są we współpracy z lokalnymi rękodzielnikami, ale warsztaty prowadzą również kwiaciarnie, pracownie florystyczne i rękodzielnicze.

Szukając warsztatów z robienia wianków na drzwi, warto robić to na początku kolejnej pory roku, gdy oferta jest najbogatsza. Warsztaty z jesiennych dekoracji oferowane są praktycznie w każdym większym mieście, a i oferta prężnie działających domów kultury mniejszych miejscowości jest bardzo ciekawa. Nie mogąc znaleźć warsztatów blisko swojego miejsca zamieszkania, można poszukać kursów online lub zwrócić się do lokalnego rękodzielnika z zapytaniem o organizację takich warsztatów. Oto lista miejsc, w których co roku organizowane są warsztaty tworzenia wianków na drzwi:

 • Dom Kultury Włochy Warszawa - organizuje wiele warsztatów rękodzielniczych w tym warsztaty florystyczne. W październiku odbyły się warsztaty tworzenia wianków jesiennych.
 • Madlen w Katowicach - pracownia rękodzielnicza, która organizuje różnorodne warsztaty w tym z robienia wianków.
 • Petite Fleur w Krakowie - bogata oferta warsztatów na plecenie różnego rodzaju wianków na drzwi i nie tylko.
 • Kwiaty&Miut w Poznaniu – organizuje cykliczne warsztaty z robienia wianków na drzwi.
 • Wyraź to kwiatami pracownia florystyczna w Szczecinie - warsztaty z plecenia wianków jesiennych, świątecznych itp.
 • Tak Pięknie w Gdańsku - bogata oferta warsztatów rękodzielniczych, w tym z wyplatania wianków na drzwi.
 • Kwiaty na Okrągło w Warszawie - organizują warsztaty tworzenia wianków na drzwi.
 • Fundacja OPES w Tarnowie - warsztaty z plecenia wianków sezonowych na drzwi.
 • Akademia Florystyki - prowadzi różnorodne kursy i warsztaty florystyczne, w tym z tworzenia wianków na drzwi. Akademia działa w różnych, dużych miastach Polski.

Osoby, które posiadają już pewną wiedzę florystyczną i chcą ją poszerzyć, mogą poszukać szkoleń florystycznych. Podczas takich kursów instruktorzy uczą efektownego wykorzystania różnorodnych materiałów, również resztki po tworzeniu innych kompozycji i przygotowania różnorodnych dekoracji jesiennych.