Projektor multimedialny do tej pory kojarzył się ludziom przede wszystkim z prezentacjami szkolnymi czy spotkaniami biznesowymi. W ostatnich latach staje się jednak ciekawą alternatywą dla domowych telewizorów. Projektory oferują dużą przekątną i wysoką jakość obrazu, dlatego dzięki nim można oglądać filmy wyświetlane na ekranie czy nawet na białej ścianie. Co warto o nich wiedzieć i jak z nich korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ich temat.

Rzutnik zamiast telewizora - kiedy takie rozwiązanie ma sens?

Miłośnicy kina doskonale wiedzą, że możliwość oglądania filmów w dużym formacie stanowi największą przyjemność. Decyzja o tym, czy lepiej zainwestować w rzutnik czy też wielki telewizor może stanowić spory dylemat, ponieważ każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zakup telewziora łączy się ze znacznie większym wydatkiem niż zakup rzutnika, dlatego ten drugi stanowi znacznie bardziej budżetową inwestycję. Z kolei rzutnik wymaga odpowiedniej przestrzeni, możliwości zaciemnienia pomieszczenia, a także możliwości ustawienia go dokładnie na wprost ściany. Nie sprawdzi się więc w mniejszych pomieszczeniach, w których ściany zajęte są przez meblościankę, półki czy nawet tapetę we wzory. Jeśli jednak dysponujemy dużą przestrzenią w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w starej kamienicy, które jest przestronne i wysokie, rzutnik będzie tanim i bardzo ciekawym rozwiązaniem dla kinomaniaków.

Rzutnik do domu - gdzie najlepiej go umieścić?

Najważniejszą kwestią jest to, aby rzutnik znajdował się pod kątem prostym w stosunku do ściany, na której będą wyświetlane filmy. Można go ustawić na półce czy stiliku lub też powiesić na suficie lub zamontować na specjalnym wieszaku. Jeśli nie będzie ustawiony prostopadle do ściany, konieczna może być korekta boków, ponieważ tylko najbardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w regulację obiektywów w obu osiach.

Jaka odległość rzutnika od kanapy będzie najlepsza?

W związku z tym, że rzutnik stanowi alternatywę dla telewizora, najczęściej korzysta się z niego w salonie. Warto dobrze zaplanować pozycję rzutnika, aby domownicy w komfortowych warunkach mogli oglądać razem wyświetlane treści. Odległość od ściany lub ekranu będzie miała wpływ nie tylko na wielkość, ale również na jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli urządzenie znajdzie się zbyt blisko ściany, na obrazie pojawią się widoczne piksele. Z kolei jeśli będzie znajdowało się od niej zbyt daleko, obraz utraci ostrość. Szacuje się, że najlepszą odległością do oglądania obrazu o wielkości stu cali to około 5 metrów. Przed zakupem warto więc skorzystać ze specjalnych kalkulatorów odległości, które pozwolą na dobór odpowiedniego rzutnika w konkretnym przypadku.

Dostępne są również projektory krótkoogniskowe, czyli short-throw, które można montować nawet 50 centymetrów od ściany bez utraty jakości obrazu. Jeśli chodzi o powierzchnię do wyświetlania, najlepiej sprawdzi się biała ściana lub ekran. Ta druga opcja sprawdzi się szczególnie w przypadku pomieszczeń, których nie da się całkiem zaciemnić, ponieważ rozświetlają obraz w zauważalny sposób. Są dostępne w różnych formatach, a ich gładka powierzchnia nie doprowadza do załamania światła i niepożądanych cieni. 

Jaki wybrać rzutnik do domu? Ranking konkretnych modeli

Wybór optymalnego rzutnika do domu zależy od budżetu, wielkości pomieszczenia i możliwości montażu w danym miejscu. W związku z rosnącą modą na zastępowanie telewizorów rzutnikami na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych modeli. W ostatnim czasie wielką popularnością cieszy się model OPTOMA UHD38X, który kosztuje ponad pięć tysięcy złotych, ale zapewnia bardzo wysoką jakość, duży współczynnik kontrastu i możliwość oglądania filmów trójwymiarowych. Kinowa jakość obrazu w tym wypadku sprawdzi się świetnie nie tylko podczas oglądania filmów czy wydarzeń sportowych, ale również podczas grania w gry o zaawansowanej szacie graficznej.

Jeśli komuś zależy na wysokiej jakości, ale niekoniecznie na oglądaniu filmów w technologii 3D, może zdecydować się na projektor BENQ TH685i i wydać o tysiąc złotych mniej. To niewielkie, eleganckie urządzenie zostało wyposażone w dobrej jakości głośniki i może zapewnić prawdziwą ucztę wielbicielom kina.

Projektor EPSON EH-TW740 kosztuje około trzech tysięcy złotych, a jego rozdzielczość podstawowa to Full HD. W tym przedziale cenowym uważany jest za bezkonkurencyjny dzięki technologii 3LCD oraz wysokiemu współczynnikowi kontrastu. Z kolei wejście HDMI zapewnia możliwość szybkiego podłączenia do niego konsoli czy PC, co dla graczy stanowi znacznie lepszy wariant niż mały monitor.

Jednym z tańszych, aczkolwiek dobrych pod względem jakości wariantów, jest projektor LG PF50KS. Za ten model trzeba zapłacić nieco ponad 2000 złotych, a współczynnik kontrastu wynosi 1:100 000. Rozdzielczość podstawowa w tym wypadku to Full HD, dzięki czemu ten niewielki rzutnik jest w stanie zapewnić widzom wielki i bardzo dobrej jakości obraz. Wszelkie zniekształcenia są tutaj usuwane przez geometryczną korekcję obrazu.