Lamele to bardzo dekoracyjne elementy domu, które pojawiają się w domach coraz częściej. Najczęściej używa się ich przedpokoju, korytarzu, czy też w salonie, aczkolwiek rzecz jasna można używać ich praktycznie w każdym innym pomieszczeniu. Z jakiego materiału są najlepsze lamele i gdzie można je zastosować?

Lamele ścienne - z jakiego materiału będą najlepsze?

Lamele to bardzo dekoracyjne elementy, które mogą nam posłużyć do dekoracji zarówno sufitów, jak i ścian. Składają się one z listwy montażowej oraz z tak zwanego profilu U, pokrytego folią ozdobną, który montuje się do listwy montażowej. Jeśli chodzi o to, z jakiego materiału wykonuje się najlepsze lamele, warto powiedzieć przede wszystkim, iż zdecydowanie najbardziej popularne lamele wykonuje się z drewna, przy czym najczęściej wykorzystuje się do tego drewno jesionowe bądź sosnowe. Niekiedy można również spotkać się z lamelami dębowymi. Są to oczywiście bardzo trwałe i solidne gatunki drewna, stąd też gotowe lamele mogą posłużyć przez wiele lat.

Poza drewnem wykorzystuje się także inne materiały, jak na przykład aluminium, choć dziś powoli już odchodzimy od aluminiowych lameli, gdyż są one mniej ozdobne niż te drewniane, a nawet mniej trwałe, stąd też drewniane lamele będą lepszym rozwiązaniem. Co więcej, niekiedy wykorzystuje się również PCV do tworzenia lameli, choć te już w pełni zostały wyparte przez drewniane odpowiedniki.

Lamele ścienne w kuchni, łazience, a może salonie? Pomysły na aranżację

Lamele ścienne można wykorzystać tak naprawdę w każdym wnętrzu, jakie tylko przyjdzie nam do głowy. Przede wszystkim używa się ich w salonie, czy w przedpokojach, niemniej jednak rewelacyjnie sprawdzą się również w kuchni, czy też w łazience. Dzięki drewnianym lamelom można nadać każdemu wnętrzu odpowiedniego charakteru. Przede wszystkim wnętrza udekorowane lamelami wydają się być bardziej nowoczesne i lepiej zadbane, a więc jest to nawet bardzo prostu sposób na nadanie wnętrzu konkretnej atmosfery.

Lamele przepięknie łączą się przede wszystkim z szarymi odcieniami ścian, albo bardziej ziemistymi, takimi jak na przykład brązy czy zielenie, jednak ze względu na charakterystyczny kolor drewna, gdyż to zazwyczaj z niego są zrobione, jako iż jest on bardzo uniwersalny, można go łączyć z wieloma kolorami ścian. Świetnie wpasowują się one również we wnętrza, w których jest wiele roślinności. W łazience lamele rewelacyjnie sprawdzą się jako drzwi lub zasłona, oddzielająca toaletę od reszty łazienki. Dodatkowo lamele sprawdzą się także w innych wnętrzach, na przykład w sypialni, gdzie mogą posłużyć w celach ozdobnych, w przedpokoju czy korytarzu, czy przy schodach. Lamele mogą być także wykorzystywane na dworze jako chociażby lamele elewacyjne bądź też ogrodowe.

Lamele kontra wykończenia gładkie - co wybrać na ściany? Wady i zalety obu rozwiązań

Jak wiadomo, każdy element wystroju ma swoje zalety i wady, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, myśląc w ogóle o zakupie. Przy lamelach nie jest inaczej - również mają one swoje plusy i minusy, które powinniśmy rozważyć przed zdecydowaniem się na taki rodzaj dekoracji do domu.

Zalety

Przede wszystkim największą zaletą, na którą wszyscy najpierw zwracamy uwagę, jest sam wygląd takich lameli. Zapewniają one odpowiednią estetykę wnętrza poprzez swój charakterystyczny wygląd, a co za tym idzie, nasze wnętrze może się wydawać dzięki nim bardziej przyjazne i bardziej nowoczesne. Poza tym lamele występują w wielu wzorach i w wielu kolorach, a więc można wśród nich wybrać takie, które będą idealnie pasowały do naszego wnętrza. Niemniej jednak nie wszystkim oczywiście spodoba się wygląd lameli, a więc dla niektórych osób może być to również wada.

Lamele są bardzo ponadczasową dekoracją, przecież drewno, a to właśnie z niego najczęściej się je wykonuje, jest wykorzystywane w budownictwie i w aranżacji wnętrz od dawien dawna i nie zapowiada się na to, by w najbliższych latach, a nawet kiedykolwiek, miało ono wyjść z mody, czy z użyteczności. Co ciekawe, lamele zapewniają także lepszą akustykę w danym pomieszczeniu, gdyż mają one zdolność do zmiany propagacji fal dźwiękowych, a więc mogą być one dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla muzyków.

Mówiąc o zaletach lameli, nie warto zapominać  także o tym, iż są one naprawdę łatwe w montażu i co więcej, wcale nie potrzebujemy do tego wiertarki. Otóż montuje się je na specjalnie przygotowanej do tego płycie bazowej, dzięki czemu można umieścić całą konstrukcję na danym kawałki ściany. Jest to bardzo łatwy montaż, który nie wymaga od nas większego remontu czy wiercenia, a całość trwa zaledwie kilka minut.

Wady

Lamele mają naprawdę sporo zalet, lecz należy także opowiedzieć o ich wadach. Otóż mogą być one dość trudne w utrzymaniu czystości, zwłaszcza jeżeli chodzi o miejsca pomiędzy deskami, do których po prostu ciężko jest dotrzeć, a jak wszędzie, zbierają się pomiędzy nimi kurz, brud, czy też pajęczyny. Żeby jednak lamele prezentowały się idealnie, warto znaleźć jakiś sposób, by z łatwością wyczyścić przestrzenie pomiędzy nimi. Niekiedy sprawdzi się do tego rura od odkurzacza, lecz niekiedy trzeba będzie wynaleźć inny sposób. Niestety lamele mogą też być mało odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Biorąc pod uwagę, iż są one wykonane z drewna, jeśli na przykład będą one znajdowały się na dworze, gdzie zostaną narażone na wilgoć bądź niekorzystne warunki atmosferyczne, mogą niestety się uszkadzać.