Architekt na medal

Teoretycznie nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem architekta, jednak kłopot może się pojawić, gdy szuka się dobrego. Co to znaczy? Każdy projekt to wydane minimum kilka tysięcy złotych, więc warto znaleźć architekta, który całkowicie zaangażuje się w dany projekt - będzie szukał optymalnych rozwiązań, podpowiadał pomysły, czyli po prostu wykaże się inwencją. Jednocześnie jego wiedza oraz kompetencje pozwolą na stworzenie planu idealnie dostosowanego do potrzeb, marzeń i możliwości finansowych klienta.

Dobry architekt podsunie takie rozwiązania, dzięki którym będzie można maksymalnie zaoszczędzić zarówno na samej budowie, jak i w późniejszym użytkowaniu domu. Chodzi więc o to, aby architekt nie był osobą, która jedynie skrupulatnie przerysuje wszystkie pomysły klienta, po czym przybije pieczątkę.

Jak szukać, aby znaleźć dobre biuro architektoniczne?

Przede wszystkim warto zapytać rodzinę, przyjaciół lub znajomych. Idea polecenia jest bardzo żywa w naszym narodzie i jeżeli ktoś, z dobrze znanych nam osób, korzystał z usług konkretnej pracowni projektowej i był w stu procentach zadowolony, to wyraźny sygnał, aby nawiązać z nią współpracę. Bywa, że jednak nikt z naszych bliskich nie miał styczności z żadnym architektem. Wtedy pozostają inne opcje. Trzeba dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty.

Wielu architektów ma swoje strony internetowe, jest to nawet niezbędne we współczesnych realiach życia. Profesjonalna strona nie tylko daje większą rozpoznawalność, ale podkreśla zasługi i umożliwia ukazanie siebie jako specjalisty w danej dziedzinie. Internet jest więc świetnym narzędziem informacyjnym i jednocześnie budującym prestiż zarówno biura architektonicznego, jak i konkretnego architekta. Taka strona staje się więc swoistą wizytówką i każdy potencjalny klient powinien dokładnie ją przejrzeć, szczególnie się nastawiając na dotychczasowe realizacje, które wiele mogą powiedzieć o pewnych preferencjach czy też stosowanych rozwiązaniach projektowych. Niezbyt dobrym pomysłem byłoby powierzenie projektu awangardowego architektowi, który specjalizuje się w klasycznych bryłach, co wynika z wszystkich wcześniejszych projektów. Architekci, tak jak muzycy, mają swoje preferencje co do stylu. 

Warto rozejrzeć się też za architektem wykonującym właśnie indywidualne projekty domów. Jeżeli ktoś dotychczas realizował obiekty przemysłowe, to niekoniecznie musi się podjąć planu domu. Poza tym powstaje pytanie, czy zrobiłby to dobrze. Specjalizacja jest naprawdę niezwykle istotna. Popularną formą szukania są także fora internetowe, na których można popytać o sprawdzoną pracownię projektową albo także portale branżowe i specjalistyczne czasopisma. Jednak trzeba też pamiętać, ze każdy potrzebuje czegoś innego i mogą być różne kryteria wyboru oraz oceny.

Dla wielu ludzi podstawowym kryterium jest cena. Najdroższy architekt niekoniecznie okaże się też najlepszym, ale zbyt niskie ceny na pewno powinny zapalić lampkę alarmową. Dobry fachowiec musi się cenić, bo po prostu jego praca jest tego warta. Na projekcie wymarzonego domu naprawdę nie warto oszczędzać.  Bardzo ważną cechą dobrego architekta jest pozytywny stosunek do potencjalnego klienta.

Dlatego tak istotny się wydaje pierwszy kontakt. Warto na pewno poruszyć kwestie zakresu projektów i oczywiście ich cen, a także terminy sporządzenia dokumentacji i tryb pracy. Jeżeli już na wstępnym spotkaniu dochodzi do jakichś zgrzytów, to ewidentnie nic z tej kooperacji nie wyjdzie. Taka rozmowa pozwoli zorientować się, czy jest możliwe wzajemne zaufanie, od którego przecież zależy udana współpraca. 

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Przede wszystkim należy przynieść ze sobą podstawowe dokumenty dotyczące zakupionej wcześniej działki, na której ma stanąć wymarzony dom. Chodzi tutaj o mapę geodezyjną, a jeżeli takowej jeszcze nie posiadamy, to wystarczy nawet mapka w skali 1: 500 zakupiona w urzędzie miasta lub gminy. Niezbędny jest także wypis z aktualnie obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, który dotyczy konkretnej działki oraz decyzja o warunkach zabudowy, gdyż warunki w niej zawarte należy w projekcie budowlanym spełnić. Jeżeli już są zarówno warunki podłączenia, jak i zapewnienia dostaw oraz odbiorców, to również warto je zabrać na spotkanie. Chodzi o prąd, gaz, wodę oraz kanalizację deszczową i sanitarną. W razie ich braku nie należy się przejmować, gdyż architekt i tak wskaże listę dokumentów, o które trzeba wystąpić. Przydatne są również dokumenty o badaniach gruntu, czy też występujących szkodach górniczych. To wszystko ma po prostu wpływ na projektowanie domu. 

W czasie wizyty należy sprecyzować wszelkie oczekiwania zarówno w kwestii związanej z bryłą domu, jak i jego wielkością oraz funkcjonalnością i liczbą jego pomieszczeń. Warto od razu zaznaczyć, co absolutnie jest niedopuszczalne, a jakie rozwiązania byłyby mile widziane. Na pewno trzeba ustalić styl architektoniczny, w jakim ma powstać wymarzony dom. Przemyślany szkic dobrze jest powiązać z szacunkowymi możliwościami budżetowymi. Architekt z pewnością o finanse zapyta, a także o to, jakie rozwiązania grzewcze są brane pod uwagę. To on ma decydujący głos w sprawach technicznych, o których niekiedy nawet się nie myśli na etapie planowania domu.

Istotne jest również ustalenie wieku, stylu życia osób, które zamieszkają w domu. Wiadomo, że inne oczekiwania będą miały starsze osoby, a inne młode małżeństwa. Klient podsuwa pewne inspiracje i próbuje nakierować architekta na pożądany kierunek, natomiast architekt musi doprecyzować wszelkie oczekiwania przyszłych domowników i maksymalnie skonkretyzować ich wizje. Zanim dom powstanie, należy dokładnie przedyskutować wszystkie plany i zamierzenia, a także poprosić o opinię na temat danej inwestycji. Rzeczowa rozmowa umożliwi współpracę, dzięki której powstanie wymarzony dom.

Dlaczego warto skorzystać z usług dobrego architekta?

Profesjonalny architekt sprawnie i solidnie przeprowadzi przez cały proces indywidualnego projektu domu. Z całą pewnością umiejętnie wykorzysta wszystkie walory usytuowania działki, na której powstanie dom. Poza tym, zaproponuje ciekawe rozwiązania zarówno estetyczne, jak i technologiczne, czy też funkcjonalne idealnie dopasowane do potrzeb przyszłych domowników. Architekt często angażuje się w cały przebieg budowy, co wyraża się w autorskim nadzorze, aby wszystkie prace były realizowane nie tylko zgodnie z projektem, ale także z przepisami i prawem budowlanym. Jest wiec autorem całości projektu, od A do Zet.