Fotowoltaika - garść informacji

Fotowoltaika jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin i wbrew pozorom, nie jest taka młoda. Swe początki datuje na pierwszą połowę XIX wieku, kiedy to francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel odkrył, że część materiałów wystawionych na działanie światła emituje niewielkie ilości prądu. To początki początków fotowoltaiki, czyli bodziec do badań prowadzonych przez wielu naukowców na przestrzeni dziesiątek lat.

Współcześnie panele fotowoltaiczne przekształcające promienie słoneczne w prąd elektryczny, zasilają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa i gminy, które budując farmy fotowoltaiczne, obniżają rachunki w zarządzanych obiektach. W dziedzinie fotowoltaiki jeszcze wiele pozostało do odkrycia, jednakże cyklicznie powstają nowe rewolucyjne pomysły, takie, jak na przykład dach solarny.

Czym jest dach solarny?

W bardzo dużym uproszczeniu dach solarny jest konstrukcją, w której miejsce tradycyjnych dachówek zajmują panele fotowoltaiczne. To takie „2 w 1”, czyli dach będący jednocześnie ogniwem fotowoltaicznym, zajmującym całą jego powierzchnię. Elementy, które składają się na dach solarny, są z reguły znacznie mniejsze, niż te, które obserwujemy w przypadku tradycyjnej fotowoltaiki, a rozmiarem zbliżone są czasem do tradycyjnej dachówki. Właśnie dlatego zwane są potocznie dachówkami solarnymi.

wiz. My Roof

Możemy również spotkać większe dachówki fotowoltaiczne, które idealnie wpisują się w design nowoczesnego budownictwa. Dachówki solarne możemy zamontować na już istniejącym dachu, wymieniając całość lub część pokrycia albo zbudować kompletny dach solarny od podstaw. Producenci w odpowiedzi na zapotrzebowanie uzupełnili ofertę o moduły przypominające wyglądem tradycyjne dachówki. Mamy więc do wyboru dachówki solarne przypominające kształtem dachówkę celtycką, romańską, czy dachówkę o profilu „S”.

Czy dach solarny jest szczelny i wytrzymały?

Najczęściej mamy do czynienia z dachami solarnymi SunRoof. To szwedzka, badana przez wiele lat technologia, więc wytrzymałość dachu solarnego została dokładnie przetestowana. Szczelność, wytrzymałość i trwałość gwarantuje certyfikat szwedzkiego Instytutu RISE. Za szczelność pokrycia dachu solarnego odpowiada warstwa wodoodporna, natomiast za wytrzymałość, warstwa montażowa, która wzmacnia konstrukcję.

Nie musimy zatem martwić się, że trudne warunki atmosferyczne uszkodzą dach bądź woda deszczowa dostanie się do domu. W technologii projektowania dachów solarnych Szwecję odważnie doganiają również inne kraje, w tym Polska.

Zalety dachu solarnego - czy warto w niego zainwestować?

Tradycyjnie montowane panele fotowoltaiczne mają wiele zalet, jednak dach solarny ma ich jeszcze więcej. Warto poznać wszystkie zalety tego innowacyjnego rozwiązania. Większa wydajność - panele fotowoltaiczne z pewnością znacząco obniżą rachunki za prąd, jednak nie są w stanie efektywnością i wydajnością dorównać całej powierzchni dachu wyłożonej fotowoltaiką.

Dach solarny o powierzchni 120 m2 i mocy 20 kWp może wyprodukować nawet 19 200 kWh energii elektrycznej rocznie, czyli w zasadzie w całości pokryć, a nawet przekroczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Aby uzyskać podobne wartości w przypadku standardowej fotowoltaiki, trzeba obłożyć panelami fotowoltaicznymi cały dach, co dodatkowo znacznie obciąży konstrukcję i zaburzy estetykę budynku. Dach solarny to również sposób na tanie ogrzewanie. Bez lęku o rachunki za prąd możemy zdecydować się na pompę ciepła i ogrzewanie elektryczne.

Oszczędność materiałów - montując dach solarny, nie ponosimy dodatkowych kosztów, jak ma to miejsce w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na już istniejącym dachu. Omijamy koszt zakupu i montażu tradycyjnego pokrycia dachowego, ponieważ całość zamyka montaż trzech lekkich i wodoszczelnych warstw składających się na system dachu solarnego.

Ciężar dachu - jest zdecydowanie mniejszy w przypadku montażu dachu solarnego niż w przypadku montażu dodatkowych paneli fotowoltaicznych na już istniejącym pokryciu.

fot. Sun Roof

Szybkość montażu - montaż prostego w formie dachu solarnego to zaledwie 3-5 dni z uwagi na fakt zastosowania lekkich materiałów i dedykowanych mocowań.

Dach solarny jest ekologiczny - podkonstrukcja zbudowana jest z biodegradowalnych materiałów, a prąd pozyskiwany jest z ogólnodostępnych promieni słonecznych. Wysoka estetyka - jednolite bezramkowe pokrycie dachu wykonane z modułów fotowoltaicznych idealnie komponuje się z każdą elewacją. Do wyboru mamy kilka wariantów dachówek fotowoltaicznych, które dopasujemy do konkretnego stylu budynku. Decydując się natomiast na standardowe panele fotowoltaiczne, musimy mierzyć się z nieestetycznym odstawaniem elementów od pokrycia dachowego. Ponadto w szczelinie mogą gnieździć się ptaki.

Trwałość - technologia dachów solarnych przewidziana jest na 90% wydajności przez minimum 30 lat. Bezpieczeństwo - monitorowanie parametrów każdego z modułów przez optymalizator, maksymalizujący wydajność systemu i jego bezpieczeństwo.

Rozwiązanie 2 w 1 - dach solarny gwarantuje nam ochronę przed warunkami atmosferycznymi jak tradycyjne zadaszenie, jednocześnie zapewniając źródło prądu. Jedna firma, jeden koszt - w przypadku montażu standardowych paneli fotowoltaicznych, zatrudniamy jedną firmę do wykonania pokrycia dachu i drugą do montażu paneli. Montując dach solarny, prace wykonuje jedna firma. Ponadto pamiętajmy, że montując panele fotowoltaiczne na istniejącym pokryciu dachu, możemy stracić gwarancję wykonawcy z powodu ingerencji osób trzecich w pokrycie dachowe.

Dach solarny - nowoczesny design i wysoka estetyka

Codziennie widujemy domy z dachami wyposażonymi w panele fotowoltaiczne, gdzie estetyka ma drugorzędne znaczenie, ponieważ system nastawiony jest jedynie na produkcję prądu. Masywna konstrukcja odstających od dachu paneli i zaburzenie koncepcji wizualnej dachu to pierwsze, co nasuwa się na myśl. W przypadku dachu solarnego sprawa ma się zupełnie inaczej. Dach solarny to spójne, harmonijne i wyjątkowo estetyczne pokrycie dachu. Dachówki solarne idealnie łączą się ze współczesnymi trendami, bazującymi często na minimalistycznych formach. Z pewnością jest to nowoczesna technologia na miarę XXI wieku i tak też wygląda.

Czy dach solarny jest droższy od paneli fotowoltaicznych?

Z pewnością obecnie należy liczyć się z wyższą ceną montażu dachu solarnego w porównaniu do montażu paneli fotowoltaicznych. To dlatego, że technologia jest stosunkowo nowa, a producentów niewielu. Jednak nic nie trwa wiecznie, więc i to się zmienia. Obecnie Polska również może poszczycić się sukcesami na tym polu, ponieważ powstały polskie firmy oferujące tańsze dachy solarne.

Może okazać się, że cena już jest tak atrakcyjna, że warto zdecydować się na to rozwiązanie, budując nowy dom. Pamiętajmy również o tym, że budując dach solarny, unikamy innych kosztów takich jak koszt zakupu i montażu dachówki ceramicznej, która sięga obecnie niebotycznych kwot z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych i usług.

wiz. My Roof

Warto zwrócić również uwagę na ilość produkowanej energii. Może okazać się, że nie będziemy w stanie wykorzystać jej w całości i odsprzedamy nadwyżkę do elektrowni, inkasując dodatkowe środki. To rozwiązanie przyszłości, popatrzmy więc także w przyszłość. W nie tak odległej przyszłości standardem staną się samochody elektryczne. Podczas kiedy inni będą ustawiać się w kolejkach do stacji ładowania samochodów, my podłączymy samochód na własnym podwórku, oszczędzając pieniądze i czas.

Zdjęcie otwierające artykuł: Sun Roof

Autor
Dach solarny - czy jest dużo droższy niż tradycyjna instalacja fotowoltaiczna?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...