Mrówki są owadami fascynującymi chociażby ze względu na ich legendarną pracowitość. Niemniej w domu nie są pożądanymi gośćmi, a ściślej mówiąc - potrafią być bardzo uciążliwe. Oprócz tego mogą boleśnie ukąsić, a nawet zanieczyszczać pożywienie. Jak zatem z nimi sobie radzić? Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów i nie trzeba od razu sięgać po środki chemiczne.

Gatunków mrówek jest bardzo wiele. W domach mogą się zagnieździć np. popularne hurtnice (inaczej mrówki europejskie) albo maleńkie i szczególnie problematyczne faraonki. Do domów trafiają w poszukiwaniu pożywienia i mogą dostać się różnymi drogami - przez szczeliny przy oknach czy drzwiach, ale też np. przez systemy kanalizacyjne. Szczelne przechowywanie żywności jest najlepszym sposobem, by wstępnie zabezpieczyć się przed tymi małymi szkodnikami.

Dlaczego mrówek trzeba się pozbyć?

Oczywisty powód - nie chcemy jakichkolwiek insektów w domu. A w przypadku mrówek potencjalnych zagrożeń jest kilka. Przede wszystkim, jeśli dostają się do pożywienia, mogą je zanieczyszczać, i to nawet wirusami (dotyczy to zwłaszcza mrówek faraonek). Ponadto jeśli zagnieżdżą się w doniczkach, mogą niszczyć rośliny przez to, że odkrywają ich korzenie. Wreszcie - ukąszenie mrówki jest bolesne i bardzo nieprzyjemne, a może do niego dojść, jeśli jakiś osobnik zawędruje chociażby pod ubranie. Dlatego więc gdy zaobserwujemy mrówki w domu, należy się ich jak najszybciej pozbyć. Są na to dobre i naturalne sposoby.

Naturalne domowe sposoby na mrówki

Kluczem jest to, gdzie znajduje się gniazdo mrówek. Jeśli namierzymy je w domu, możemy np. zalać całość wrzątkiem. W przypadku jednak gdy mrówki gniazdują poza mieszkaniem, trzeba je skutecznie odstraszyć. Czego zatem użyć?

  • Soda oczyszczona (lub proszek do pieczenia) - mrówki bardzo jej nie lubią. Wystarczy więc posypać sodą miejsca, gdzie znajdują się mrówki, lub ścieżki, którymi często wędrują. Nie należy żałować sody - przyda się jej duża ilość.
  • Cynamon, liście piołunu lub pomidorów - emitują mocne zapachy, które nie służą mrówkom, mocno zakłócając ich orientację i komunikację. Cynamon warto też rozsypać w pobliżu roślin, w których korzeniach bytują mrówki. W przypadku piołunu warto zaś wziąć garść i zagotować przez kilka minut w 2 litrach wody. Taką miksturą wystarczy następnie spryskać miejsca, w których występują mrówki. Inne godne polecenia aromatyczne przyprawy odstraszające mrówki to np. czosnek, bazylia, mięta i goździki.
  • Pieprz czarny - kilka łyżeczek aromatycznego, świeżo zmielonego pieprzu łączymy ze szklanką wody. Następnie roztworem spryskujemy rejony, gdzie wędrują owady.
  • Sok z cytryny - kwaśny smak i zapach skutecznie odstrasza mrówki. Najlepiej sok rozcieńczyć z wodą i taką miksturą spryskać miejsca bytowania owadów. Warto jedynie pamiętać, że to metoda doraźna i trzeba ją często powtarzać.
  • Skórka pomarańczy - jest toksyczna dla mrówek, dlatego warto ją mocno rozdrobnić i rozsypać. Co ciekawe, owady najpewniej zabiorą takie kawałki do gniazda - a to będzie dla nich zabójcze.
  • Drożdże z cukrem i wodą - mieszamy ok. 100 g suchych drożdży, taką samą ilość cukru oraz litr wody. Taka mieszanka powinna odstać mniej więcej godzinę, zanim ją rozlejemy do mniejszych pojemniczków i rozstawimy tam, gdzie bytują lub wędrują mrówki. Drożdże są dla nich toksyczne, a przy tym… przyciągają owady.
  • Skórki ogórka - najlepiej namoczyć je w wodzie i potem użyć dozownika ze sprejem lub mokrej szmatki do rozprowadzenia mikstury.
  • Sól lub ocet - kolejne podręczne preparaty, które nadadzą się do walki z mrówkami. Ocet skutecznie zakłóca komunikację mrówek, maskując zapachy zostawiane przez owady. Ponadto niechętnie wrócą w miejsce pachnące octem.
  • Boraks - przydaje się do przygotowania trutki na mrówki. Można go np. wymieszać z cukrem i wodą.

Jak jeszcze można się pozbyć mrówek?

Naturalne metody, opisane wyżej, powinny być całkiem skuteczne przy walce z mrówkami w domu. Jeśli jednak zawiodą, można postawić na inne rozwiązania - w tym bardziej inwazyjne i (niestety) mniej ekologiczne. Czasami jednak nie mamy wyjścia. Ciekawym sposobem na mrówki jest urządzenie elektroniczne emitujące odstraszające je ultradźwięki. Są one niesłyszalne dla człowieka, jednak wyjątkowo irytujące dla owadów.

Na rynku dostępne są także tzw. elektrofumigatory. One z kolei uwalniają opary substancji, które odstraszają mrówki. Osobną grupę produktów stanowią już konkretne trutki - czyli środki chemiczne zabijające mrówki. Mają różne postacie, m.in. granulatów i roztworów w spreju. Warto jednak pamiętać, że takie preparaty bywają szkodliwe dla człowieka, a zwłaszcza dla zwierząt domowych. Należy więc zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu, przede wszystkim zaś dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta.

Autor
Co na mrówki w domu? Domowe sposoby
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...