Ozdoby choinkowe z papieru - wspomnień czar

Tak naprawdę ozdoby z papieru to trochę taki powrót do przeszłości. Niektórzy pamiętają czasy, kiedy gotowe ozdoby bożonarodzeniowe były trudnodostępne i każdy radził sobie jak mógł, wykonując samodzielnie świąteczne zdobienie mieszkania. W sklepach dostępna była bibuła, klej, kolorowy papier - wszak tego potrzebowały dzieci do szkoły. Co bardziej pomysłowi, wykorzystywali te materiały do tworzenia pięknych ozdób świątecznych, którymi niejednokrotnie dzielili się z sąsiadami.

Współcześnie eko dodatki wróciły do łask z nieco innego powodu, mianowicie dbałości o środowisko. Bez względu na powód, samodzielne wykonanie dekoracji świątecznych zawsze przynosi dużo radości i dumę z niesamowitego efektu. Zróbmy więc razem ozdoby świąteczne z papieru, jednak warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne materiały, a konkretnie:

  • tekturowe pudełka,
  • kolorowy papier (również złoty i srebrny),
  • szary papier do pakowania,
  • blok techniczny z nieco sztywniejszymi kartkami,
  • papier dekoracyjny (np. do pakowania prezentów),
  • klej biurowy lub klej na gorąco,
  • taśma klejąca,
  • sznurek i wstążki,
  • opcjonalnie filc, włóczka, świąteczne naklejki, bibuła, czyli wszystko, czym chcemy urozmaicić ozdoby.

Łańcuch z papieru nie tylko na choinkę - prosty i szybki w wykonaniu

Papierowym łańcuchem możemy ozdobić nie tylko choinkę, ale również ścianę, okno, czy balustradę schodów. Tradycyjny z dawien dawna łańcuch wykonywany był z kolorowego papieru w różnych barwach, jednak jeśli chcemy bardziej elegancką wersję, możemy użyć papieru w kolorze złotym lub srebrnym, natomiast z szarego papieru stworzymy łańcuch w prawdziwie wyrazistym stylu eko.

Papierowy łańcuch jest banalnie prosty w wykonaniu. Papier tniemy na kilkucentymetrowe paski. Im szersze i dłuższe będą paski, tym okazalsze będą pierścienie łańcucha. Z pierwszego paska robimy pierścień, sklejając z sobą boki klejem. Na tak powstały pierścień wkładamy kolejny pasek, znowu sklejając boki. Im więcej pierścieni, tym dłuższy będzie łańcuch.

Wiszące papierowe gwiazdy i rozety - stylowa dekoracja

Wiszące gwiazdy i rozety rewelacyjnie prezentują się zawieszone w oknie, ale nic nas przecież nie ogranicza i możemy zawiesić je tam, gdzie uznamy to za stosowne. Najłatwiej po prostu wyciąć gwiazdę z tektury lub kartki bloku technicznego i obkleić ją kolorowym papierem z dwóch stron. Jeśli chcemy mieć gwiazdę z charakterem, możemy dodatkowo nakleić na nią brokat, naklejki bądź kawałki włóczki albo filcu.

Możemy również wykonać papierową gwiazdę ażurową poprzez odpowiednie złożenie i wycięcie wewnątrz papierowej formy drobnych fragmentów. Również prezentuje się rewelacyjnie. Rozety są nieco bardziej pracochłonne, jednak to również nic trudnego. Prostokątną kartkę miękkiego papieru (szarego lub dekoracyjnego) składamy w harmonijkę wzdłuż krótszego boku, następnie zginamy harmonijkę w połowie i łączymy z sobą klejem lub taśmą klejącą dwustronnie przylepną sąsiadujące boki po obu stronach.

Łańcuch z tekturowymi figurkami - bądź eko w eleganckim stylu

Łańcuch z figurkami z papieru to stylowy i niezmiennie gorący trend. Zaczynamy od wykonania niewielkich (kilkucentymetrowych) płaskich figurek. Z tektury wycinamy pożądane formy. Mogą być takie same, ale ciekawiej prezentują się różne. Możemy zatem wyciąć ze sztywnego papieru renifery, choinki, śnieżynki, serca, gwiazdki, mikołaje i aniołki. Wskazane jest pomalowanie figurek farbami, doklejenie wstążki lub kokardki, guziczka, niewielkiego pompona, obsypanie brokatem - obowiązuje pełna dowolność.

Co dalej? Rozciągamy na stole długi sznurek lub wstążkę i mocujemy do niej przygotowane wcześniej figurki. Zamocować możemy je za pomocą drewnianych klamerek, taśmy dwustronnie przylepnej, zszywacza bądź kleju na gorąco. Ciekawią alternatywą jest, umieszczenie wśród papierowych figurek, kształtów wyciętych z filcu. Tak powstały ozdobny łańcuch zawieszamy w wybranym miejscu.

Papierowe lampiony świąteczne - dodadzą nieco blasku

Lampiony pięknie podkreślają symbolikę świąt. Szczególnie te podświetlone, które roztaczają delikatną poświatę, są niezwykle pożądane w świątecznym wnętrzu. Lampion możemy oczywiście zakupić w sklepie, jednak ten oryginalny i niepowtarzalny wykonamy tylko i wyłącznie samodzielnie. Najprostszy lampion zrobimy, składając w walec kartkę prześwitującego papieru formatu A4 i sklejając z sobą krótsze boki. Stawiamy tubę w wybranym miejscu, do środka wkładamy świeczkę LED - i gotowe.

Oczywiście, żeby lampion zyskał świąteczny design, możemy namalować na papierze śnieżynki, gwiazdki lub inne wzory, lub takowe nakleić. Kolejnym sposobem jest zrobienie takiego samego lampionu z kartki sztywnego papieru, w którym wycinamy wcześniej wzory. Innym pomysłem jest użycie papierowych torebek śniadaniowych i włożenie do nich słoików ze świeczką. Papierowe śniadaniówki również możemy ozdobić wedle uznania, jednak ciekawym pomysłem jest pokrycie ich pieczątkami lub rysunkami.

Jakie jeszcze ozdoby świąteczne można zrobić z papieru?

Jest ich naprawdę wiele, a wszystko zależy od naszej kreatywności. Wspomagając się tutorialami i inspiracjami internetowymi „krok po kroku”, z papieru możemy wyczarować aniołki i bombki, które następnie zawiesimy na choince. Przy odrobinie talentu do origami nasze wnętrza ozdobią papierowe choinki i gwiazdy 3D, a papierowe kokardy udekorują girlandę świąteczną. Używając białego lub czerwonego papieru, możemy pobawić się w wycinanki i zrobić wyjątkowe ażurowe serwetki na świąteczny stół, a wykorzystując tekturowe rolki po ręcznikach papierowych, kolorowy papier i odrobinę waty, stworzymy imponującego Mikołaja i renifera.

Ze skręconych kawałków szarego papieru lub starych gazet wyczarujemy natomiast oryginalną stożkową choinkę. Sami widzicie - wystarczy pomysł i nieco papieru, aby udekorować dom stylowo w trendzie eko. Jeśli chcemy stworzyć bardziej urozmaicone dekoracje eko, użyjmy do ich ozdobienia drewnianych koralików, włóczki, małych pomponów włóczkowych i szyszek. Życzymy Wesołych Świąt w stylu eko.

Autor
Ozdoby świąteczne z papieru - jak wykorzystać potencjał eko dodatków?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...