Lampion DIY - jak go zrobić?

Słoiki dają szerokie pole do popisu w kwestii tworzenia lampionów w różnym stylu, a ostateczny wybór zdobienia zależy od osobistych upodobań i pozostałych elementów wystroju, z którymi mają się komponować. Wystarczy przygotować puste słoiki, dokładnie je umyć, aby usunąć zapach produktów spożywczych, które się w nich znajdowały, a potem przystąpić do działania. Do najmodniejszych lampionów całorocznych należą minimalistyczne wersje w stylu skandynawskim. Do ich stworzenia przyda się sznurek jutowy oraz samoprzylepne litery, z których można ułożyć krótkie motto albo pojedyncze wyrazy, które będą przyklejone na brzegach naczynia. Sznurek przyda się do ozdobienia gwintu stylowym węzłem, zawieszenia lampionu lub obklejenia kilku centymetrów nad dnem.

Wielką popularnością cieszą się świeczniki latarenki z motywami świątecznymi, które nadają magiczną atmosferę pomieszczeniom i ogrodom w okresie Bożego Narodzenia. Można je okleić brokatowymi gwiazdkami albo klejem stolarskim obtoczonym w cukrze, przez co będą sprawiały wrażenie przyprószonych śniegiem. W wersjach świątecznych, zamiast sznurka, na gwincie można stworzyć ozdobną kokardę z czerwonej, złotej albo zielonej wstążki. Do tworzenia lampionów mogą również przydać się farby w sprayu, które można kupić w dowolnym sklepie lakierniczym.  

Co włożyć do lampionu?

Ostatecznie w lampionie ze słoika ma znaleźć się świeca, której migocące światło będzie rzucało klimatyczne refleksy dookoła. Jednak dno naczynia można wypełnić różnymi materiałami, dzięki którym cały lampion będzie wyglądał efektowniej. Lampiony używane latem i wiosną będą pięknie wyglądały, jeśli ich dno pokryją wyczyszczone kamienie albo piasek z muszelkami. Jeśli wkładane do środka świece są kolorowe, dla kontrastu dno lampionu można wysypać białą fasolą.

W salonach albo kuchniach przepięknie będą prezentowały się lampiony, w których dno zakryją ziarenka kawy albo szklane koraliki pasujące do aranżacji pod względem kolorystycznym. Jeśli motywy ozdobne użyte na zewnątrz słoika wystarczą, świeczki można układać bezpośrednio na dnie słoika. W przypadku mniejszych słoików doskonale sprawdzą się małe świeczki typu "tealight", zaś w przypadku dużych słoików można eksperymentować z wszelkimi świeczkami, które się do nich zmieszczą.

Zastosowanie lampionów

Własnoręcznie wykonane lampiony ze słoików mogą znaleźć szerokie zastosowanie w dekoracji salonów, sypialni, kuchni, biur, restauracji czy przydomowych ogrodów. Subtelne lampiony z bon motami świetnie sprawdzą się jak ozdoby parapetów w domu, które będą widoczne zarówno w środku, jak i z zewnątrz. Lampiony otoczone lawendą albo zasuszonymi różami, uświetnią niejedną relaksującą kąpiel, a świąteczne motywy na latarenkach staną się nietuzinkową ozdobą w okresie świątecznym. Światło świec zapewnia kameralną, przytulną i niecodzienną atmosferę, zwłaszcza zimą, kiedy szybko zapada mrok.

Błyszczące motywy zimowe i świąteczne, takie jak koronki, brokat czy gałązki miłorzębu staną się czarującą dekoracją wnętrz i nie tylko. Dzięki sznurkom jutowym, które nie tylko świetnie wyglądają, ale również mają praktyczne zastosowanie, lampiony można wieszać na okapach dachów, wiatach czy w dowolnym miejscu w ogrodzie.