Przyjemne ciepło pod stopami i komfort termiczny bez konieczności montażu grzejników to tylko niektóre z zalet posiadania ogrzewania podłogowego. Idealnie byłoby przyjazną dla stóp podłogę stylowo dopracować, tylko czym? Odpowiedzią na pytanie mogą być panele na ogrzewanie podłogowe, dzięki którym zyskamy oryginalny design.

Jakie powinny być panele na ogrzewanie podłogowe?

Na wstępie należy zaznaczyć, że niskiej jakości panele podłogowe nie nadają się na podłogówkę i mogą ulec zniszczeniu już po pierwszym sezonie grzewczym. Systemy ogrzewania podłogowego dzielimy na wodne i elektryczne, przy czym każdy z nich poprzez emisję ciepła powoduje powierzchniowe naprężenia okładziny. Właśnie dlatego panele na ogrzewanie podłogowe powinny być elastyczne, wytrzymałe i dopasowane do konkretnego systemu ogrzewania.  

Na dobrych fundamentach - podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe

Podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe powinien dobrze przewodzić ciepło, abyśmy mogli w pełni wykorzystać wydajność instalacji, a także spełniać wymogi dotyczące amortyzacji, izolacji akustycznej oraz wyrównania podłoża. Nie jest jednak zalecana gruba warstwa, 3 mm w zupełności wystarczy. Podkład musi być również dostosowany do konkretnego systemu ogrzewania.

• Podkład pod panele na ogrzewanie wodne

Dobrze sprawdzą się podkłady poliuretanowo-mineralne, kwarcowe, wykonane z polistyrenu ekstrudowanego i polietylenu. Podkłady występują w formie wygodnych w użyciu mat lub w rolkach i montuje się je pomiędzy posadzką, w której znajduje się ogrzewanie podłogowe wodne, a panelami.

• Podkład pod panele na ogrzewanie elektryczne

Bardzo dobrym rozwiązaniem są płyty z izolacją i zintegrowaną warstwą aluminium dedykowane elektrycznemu ogrzewaniu podłogowemu. Zadaniem podkładu jest zapobieżenie uciekaniu ciepła w posadzkę i zwiększenie wydajności termicznej instalacji grzewczej. Wyróżniamy ogrzewanie elektryczne zatopione w posadzce i maty grzejne układane bezpośrednio pod okładziną. Każda z tych opcji przewiduje odmienny rodzaj izolacji.

Jakie wybrać panele na ogrzewanie podłogowe?

Przed zakupem zawsze należy sprawdzić, czy wybrany produkt posiada rekomendację producenta dotyczącą montażu paneli podłogowych na ogrzewaniu wodnym/elektrycznym. Współczesny rynek materiałów wykończeniowych oferuje szereg rozwiązań, które również możemy zastosować na podłogach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu i domu.

Panele laminowane, czyli wszystkim dobrze znane od lat okładziny występujące w wielu wzorach i kolorach. Idealna grubość w przypadku ogrzewania podłogowego to 6-9 mm, a klasa użyteczności powinna mieć oznaczenie minimum 32. W opisie powinna zostać uwzględniona informacja o możliwości montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym, gdyż tylko te modele są odporne na odkształcenia wywołane wyższą temperaturą.

• Panele winylowe - doskonałe na ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne zatopione w posadzce. Oprócz dobrego przewodnictwa cieplnego, wytrzymałości i odporności na zmianę temperatury oferują duży wybór wzorów, od drewnopodobnych poprzez beton na marokańskim designie kończąc.

• Panele drewniane mogą zostać zastosowane na ogrzewanie podłogowe, jednak tylko wówczas, kiedy temperatura mierzona przy podłodze nie przekracza 26 °C. Warto wybrać deskę warstwową zamiast litego drewna. Grubość powinna zawierać się w wartościach 11-14 mm, a im grubsza okładzina, tym większy opór przenikania cieplnego.

Jak zamontować i prawidłowo dbać o panele podłogowe?

Na ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać panele „na click”, zamiast montowanych na klej. Układanie paneli podłogowych na podłogówce nie różni się w zasadzie od montażu paneli na samej wylewce, jednakże ogromną rolę odgrywa tu obligatoryjne zastosowane pełnowymiarowych szczelin dylatacyjnych zapobiegających wybrzuszaniu się paneli pod wpływem zmian temperatury, a także wybór dedykowanego podłogówce podkładu i samej okładziny.

Pielęgnacja paneli podłogowych na podłogówce również nie odbiega w niczym od utrzymania czystości zwykłych paneli, jednak wszystko zależy od materiału, z którego są wykonane. Panele drewniane oprócz czyszczenia wymagają również cyklicznej konserwacji, natomiast do czyszczenia paneli laminowanych i winylowych wystarczy użyć profesjonalnych płynów przeznaczonych do ich pielęgnacji.

Gdzie najlepiej kupić panele na ogrzewanie podłogowe?

Sklepy z materiałami podłogowymi oraz popularne sieciówki budowlane to miejsca, w których kupimy panele na ogrzewanie podłogowe w dobrej jakości i z gwarancją, której ewentualne wyegzekwowanie nie będzie problemem. Lepiej nie kupować paneli „no name” przez serwisy sprzedażowe, ponieważ odnalezienie sprzedawcy po kilku latach, czy nawet po roku może być problemem. Cena paneli podłogowych przeznaczonych na podłogówkę nie jest wygórowana. Panele laminowane o grubości 8 mm firmy Swiss Krono, lub Classen kupimy już od 35 zł/m² . Panele winylowe „na click” od 40 zł/m² .

Autor
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe będą najlepsze?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...