Solary słoneczne a panele fotowoltaiczne

Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i solary słoneczne wykorzystują energię słoneczną do działania i można je zamontować na dachu lub na gruncie na specjalnej konstrukcji. Jednak sposób ich działania i przeznaczenie się od siebie diametralnie różnią - dlatego nie są to urządzenia konkurencyjne i można zamontować obydwa rozwiązania, zapewniając sobie dobre źródło energii.

Fotowoltaika wykorzystywana jest do pozyskiwania i zaopatrywania domu w energię elektryczną. Natomiast solary do grzania wody zapewniają podgrzewanie wody użytkowej. Latem instalacja solarna umożliwia całkowite pokrycie zapotrzebowania na podgrzanie wody, a w pozostałe pory roku częściowo.  

Jak działają solary słoneczne?  

Solary dzielą się na próżniowe i płaskie. Panele solarne płaskie zamieniają energię z promieniowania słonecznego w ciepło - absorber pochłania promienie słoneczne, a specjalna substancja płynna umieszczona na nośniku zostaje nagrzana i następnie przepływa do zasobnika, gdzie podgrzewa wodę użytkową. Tam też substancja płynna zostaje schłodzona i powraca do solarów.

Solary próżniowe tworzone są z rur próżniowych, w których umieszczone są mniejsze rurki wypełnione płynem i połączone z absorberem - zasada działania jest taka sama jak w solarach płaskich, ale są one wydajniejsze. W mroźne dni przewody próżniowe minimalizują straty ciepła, co zapewnia efektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej.  

Po co instalować solary?  

Panele solarne zapewniają wsparcie ogrzewania i zmniejszają jej koszty poprzez podgrzewanie wody użytkowej, która może być wykorzystana w budynku, czy basenie. Dodatkowo solary wspomagają ogrzewanie budynków, dodatkowo zmniejszając koszty związane z centralnym ogrzewaniem. Wydajność solarów uzależniona jest od nasłonecznienia, dlatego poza latem niezbędny jest dodatkowy sposób podgrzewania wody, do czego zazwyczaj wykorzystuje się grzałkę elektryczną.

Panele solarne pozwalają obniżyć roczne koszty podgrzewania wody użytkowej nawet o 60%. Oczywiście im większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym większa oszczędność, dlatego solary zalecane są do większych gospodarstw domowych, pensjonatów i agroturystyki. Montaż i dobranie ilości paneli solarnych najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która doradzi i pomoże w zaplanowaniu najlepszego rozwiązania, co przekłada się na większą wydajność, a więc i niższe rachunki.

Panele solarne - wady i zalety  

Solary do grzania wody, które warto rozważyć w swoim domu, ale dobrze jest wcześniej zapoznać się z wadami i zaletami tego rozwiązania. Największą zaletą solarów jest fakt, że ich montaż pozwala na w pełni ekologiczne pozyskanie ciepła do podgrzania wody i ogrzewania domu. Nie zanieczyszczają środowiska, a do tego są energooszczędne i przynoszą duże oszczędności. Dobrze dopasowana i wykonana instalacja solarna może zaspokoić nawet 70% rocznego zapotrzebowania na ciepło niezbędne do podgrzania wody użytkowej.

Najwięcej ciepła uzyskuje się oczywiście od marca do października, a latem można pokryć w ten sposób nawet 100% zapotrzebowania na ciepło do podgrzania wody użytkowej. Dodatkowo takie instalacje są mało awaryjne, wygodne i bezproblemowe. Dobrze wykonana instalacja nie wymaga żadnej obsługi ze strony właściciela. Solary można instalować na wszystkich rodzajach budynków, a ich montaż podnosi wartość nieruchomości.

Wady solarów związane są głównie z nieprawidłowym doborem ilości paneli solarnych do pojemności zasobnika i zapotrzebowania budynku na ciepłą wodę. Zbyt duża może spowodować zbyt wysokie temperatury na samej instalację i w efekcie znacząco skrócić żywotność paneli solarnych.  

Solary słoneczne - czy warto zainwestować?  

Panele solarne to pierwsze alternatywne źródło energii, które zyskało popularność. Jest to rozwiązanie bardzo chętnie wybierane do domów jednorodzinnych i pensjonatów, gdyż pozwala wprowadzić duże oszczędności. Ma to ogromne znaczenie w obliczu kryzysu energetycznego oraz rosnących cen za energię elektryczną. Dodatkowo to w pełni ekologiczne rozwiązanie, które nie ma negatywnego wpływu na środowisko, a samo użytkowanie solarów jest proste i bezproblemowe.

Dlatego mimo konieczności poniesienia znacznych kosztów początkowych, jest to inwestycja opłacalna, która zwraca się w ciągu kilku lat, przynosząc duże oszczędności w kolejnych latach. Czas zwrotu inwestycji jest uzależniony od samej instalacji, nasłonecznienia w danym okresie oraz zapotrzebowania budynku na ciepłą wodę użytkową.