Czym jest ozonator powietrza?
Ozonator powietrza to urządzenie, które wydziela ozon. Na rynku dostępne są ozonatory do użytku domowego i profesjonalnego, które dodatkowo można podzielić ze względu na ich przeznaczenie: ozonatory samochodowe - są dużo mniejsze i pozwalają na ozonowanie klimatyzacji lub całego wnętrza pojazdu. Mogą być zasilane sieciowo lub z gniazda zapalniczki, co zapewnia wygodę stosowania; ozonatory domowe/biurowe - przeznaczone do ozonowania mniejszych pomieszczeń.
Mają większą wydajność od ozonatorów samochodowych i zasilane są z sieci. Taki ozonator może też mieć dodatkowe funkcje np. można go wykorzystywać do ozonowania wody lub mogą mieć funkcję jonizacji powietrza; ozonatory przemysłowe - o największej mocy i wydajności; ozonatory specjalistyczne - urządzenia przeznaczone do konkretnych zastosować np. ozonator do żywności, czy butów.
Ozonowanie pomieszczeń - po co się je wykonuje?
Ozon jest silnym utleniaczem, dlatego jest znany ze swoich właściwości dezynfekujących, a więc zabija większość drobnoustrojów chorobotwórczych: wirusów i bakterii. Co więcej, ozon zwalcza grzyby i pleśń, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ozonowanie ogranicza również ilość alergenów (np. roztocza), zanieczyszczeń w powietrzu i innych toksycznych związków np. formaldehydu, które wydzielają się z mebli i wykładzinach.
Zatem ozonowanie mieszkania skutecznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, ograniczając rozprzestrzenianie się chorób i ułatwiając oddychanie. Dodatkowym atutem ozonowania jest zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Oczywiście trzeba pamiętać, że ozon nie zniweluje przyczyny problemu np. źródła nieprzyjemnego zapachu, ale pomaga pozbyć się jego skutków.
Mieszkanie po ozonowaniu będzie praktycznie wolne od chorobotwórczych patogenów i alergenów, ale one powrócą wraz z obecnością ludzi i zwierząt, tyle że będzie ich zdecydowanie mniej. Tak samo otwieranie okien spowoduje, że w mieszkaniu ponownie znajdą się alergeny, ale w dużo niższym stężeniu. Dlatego stosowanie ozonatora powinno być regularne.
Zaleca się ozonowanie pomieszczeń co najmniej raz w miesiącu, co powinno dać odczuwalną ulgę chorym, a najlepiej jest stosować ozonator raz w tygodniu, dzięki czemu wszelkie patogeny i alergeny będą likwidowane na bieżąco.
Ozonowanie wady i zalety
Ozonowanie jest doskonałym sposobem na poprawę jakości powietrza dla alergików, astmatyków i chorych na inne choroby płuc, ale mogą je stosować wszyscy. Obsługa ozonatora jest bardzo prosta, a samo ozonowanie odbywa się bez udziału człowieka - trzeba jedynie włączyć i wyłączyć urządzenie w odpowiednim czasie.
To doskonały sposób na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i patogenów powietrzu, które może mocno ograniczyć ilość zachorowań. Do wad można zaliczyć czas potrzebny na ozonowanie - duże pomieszczenia wymagają pracy ozonatora nawet przez 2 godziny.
Ozonowanie mieszkania - czy jest bezpieczne?
Ozon jest gazem, który naturalnie występuje w naturze, a kontakt z nim w krótkim czasie, czy przy niewielkim stężeniu nie jest szkodliwe. Jednak przebywanie w ozonowanym mieszkaniu przez dłuższy czas może być niekorzystne dla zdrowia, dlatego do urządzeń dołączona jest dokładna instrukcja stosowania ozonatora. Ozonowanie pomieszczeń jest więc całkowicie bezpieczne, jeśli przestrzega się zasad bezpieczeństwa i zaleceń producenta.
Dodatkowo urządzenia przeznaczone do użytku domowego są dużo słabsze niż te do użytku profesjonalnego, a to zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Warto jednak pamiętać, że osoby z chorobami układu oddechowego powinny zachować szczególną ostrożność lub poprosić o pomoc inną osobę.
Jak przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń?
Ozonowanie mieszkania można zlecić również wyspecjalizowanej firmie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli procedurę chce się przeprowadzić tylko raz, jednak jeśli zależy nam na regularnym ozonowaniu pomieszczeń, to lepiej zainwestować w domowy ozonator.
Jego obsługa jest bardzo prosta, ale trzeba pamiętać, żeby dokładnie przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta. W trakcie ozonowania nikt nie powinien przebywać w mieszkaniu (dotyczy to ludzi i zwierząt), a okna powinny być zamknięte. Następnie należy włączyć ozonator i wyjść, a po zakończonym ozonowaniu trzeba wyłączyć urządzenie, otworzyć okna i ponownie wyjść z domu.
Do mieszkania można wrócić po dwóch godzinach i dokładnym wywietrzeniu pomieszczeń. Ozonator najwydajniej działa w niewielkich pomieszczeniach, dlatego warto zamknąć drzwi, izolując pokój od reszty mieszkania. Warto też pamiętać, że ozon jest cięższy od powietrza, więc warto go ustawić na podwyższeniu - dzięki temu ozon będzie opadał coraz niżej, oczyszczając powietrze.